Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

IŞIK GÖLGE Mehmet KURTBOĞAN 2014. IŞIK GÖLGE sanatta karanlık ve aydınlığın oluşturduğu zıtlık için kullanılan bir terimdir. sanatta karanlık ve aydınlığın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "IŞIK GÖLGE Mehmet KURTBOĞAN 2014. IŞIK GÖLGE sanatta karanlık ve aydınlığın oluşturduğu zıtlık için kullanılan bir terimdir. sanatta karanlık ve aydınlığın."— Sunum transkripti:

1 IŞIK GÖLGE Mehmet KURTBOĞAN 2014

2 IŞIK GÖLGE sanatta karanlık ve aydınlığın oluşturduğu zıtlık için kullanılan bir terimdir. sanatta karanlık ve aydınlığın oluşturduğu zıtlık için kullanılan bir terimdir. Fakat ressamlar ve sanat tarihçileri üç boyutlu nesnelere hacim kazandırmak için yapılan, güçlü olmayan etkiler için de kullanırlar. Fakat ressamlar ve sanat tarihçileri üç boyutlu nesnelere hacim kazandırmak için yapılan, güçlü olmayan etkiler için de kullanırlar.sanat tarihçilerisanat tarihçileri

3 Işık gölge teriminin kökeni Rönesans döneminde renkli kâğıtlar üzerine yapılan çizimlerden gelir. O dönemde ressamlar beyazdan siyaha doğru ton çalışması yapıyorlardı. Işık gölge teriminin kökeni Rönesans döneminde renkli kâğıtlar üzerine yapılan çizimlerden gelir. O dönemde ressamlar beyazdan siyaha doğru ton çalışması yapıyorlardı. Rönesans Işık gölgede koyudan açığa doğru gidilerek nesnelere biçim,form verilir. Işık gölgede koyudan açığa doğru gidilerek nesnelere biçim,form verilir.

4 Karakalem Küre

5 SİYAH BEYAZ TONLAMA

6 RENKLİ TONLAMA

7

8 DEĞİŞİK CİSİMLERİN IŞIK GÖLGE HALİ

9

10

11

12 Rembrandt Harmenszoon van Rijn (15 Temmuz 1606 – 4 Ekim 1669), (IŞIK GÖLGE USTASI) 15 Temmuz16064 Ekim166915 Temmuz16064 Ekim1669 Hollandalı ressam ve baskı ustası. Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir. Hollanda'nın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı "Işığın ve gölgelerin ressamı" olarak da anılır. Hollandalı ressam ve baskı ustası. Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir. Hollanda'nın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı "Işığın ve gölgelerin ressamı" olarak da anılır.

13 Rembrandt kendi portresi

14

15 Doktor Tulp’ un Anatomi Dersi

16 Gece Devriyesi


"IŞIK GÖLGE Mehmet KURTBOĞAN 2014. IŞIK GÖLGE sanatta karanlık ve aydınlığın oluşturduğu zıtlık için kullanılan bir terimdir. sanatta karanlık ve aydınlığın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları