Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Pedagojiformasyon.com. KAZANIMLAR : 1. Ailenin birey ve toplum için önemini açıklar. 2. Anne ve babaların, çocuklarının iyiliğini istediğinin farkında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Pedagojiformasyon.com. KAZANIMLAR : 1. Ailenin birey ve toplum için önemini açıklar. 2. Anne ve babaların, çocuklarının iyiliğini istediğinin farkında."— Sunum transkripti:

1 pedagojiformasyon.com

2 KAZANIMLAR : 1. Ailenin birey ve toplum için önemini açıklar. 2. Anne ve babaların, çocuklarının iyiliğini istediğinin farkında olur. 3. Kardeşleriyle iyi geçinmeye istekli olur. 4. Ailedeki sevgi, saygı ve yardımlaşmanın aile mutluluğundaki önemini kavrar. 5. Aile içinde kendi sorumluluklarını yerine getirmeye istekli olur. 6. Aile bireylerinin birbirlerini anlamalarının önemini kavrar. 7. Sorunlarını aile bireyleri ile birlikte çözme alışkanlığı kazanır. 8. Kadınlara ve çocuklara yönelik olumsuz tutum ve davranışların etkilerini fark eder. 9. İslam dininin aile hayatına ilişkin prensiplerini fark eder.

3

4 AİLE:ANNE,BABA,ÇOÇUKTAN OLUŞAN TOPLUMUN EN KÜÇÜK YAPI TAŞIDIR. BAZENDE BÜYÜKANNE VE BÜYÜKBABA DA AİLEYE KATILIR

5 ANNEM ve BABAM ABİMABLAM KIZ KARDEŞİM ERKEK KARDEŞİM BEBEK

6 ANNE VE BABAM BENİM İYİLİĞİMİ İSTER Anne ve babalar çocuklarına sevgi ile yakla ş ır, ş efkat ve merhametle onları ba ğ ırlarına basarlar. Çocuklarının mutlulu ğ u için çalı ş ırlar.

7 - Bu resimde neler görüyorsunuz? -Tüm anne babalar çocuklarının iyiliği için çaba harcarlar Annem ve babam beni çok sever.Sağlıklı büyümem, iyi yetişmem için çaba harcarlar.Beni her türlü tehlikeden korurlar.

8 aile içi ilişkilere yönelik islamın öğütleri Rabb’in anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti.Sakın onlara öf bile demeyin;onları azarlamayın;onlara tatlı ve güzel söz söyleyin.(17/23)

9 -Cennete gidebilmek için annemize iyi davranmalıyız -Rabbimizin sevgisini kazanabilmek için anne babamıza iyi davranmalıyız “Cennet annelerin ayakları altındadır.(Hadis-i Şerif)

10 Allaha ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın.ana babaya,…iyi davranın (nisa suresi 36.)

11 Rabbin sadece kendisine kulluk etmenizi, ana babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan bir veya ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine ’’of’’ bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişse, şimdi de sen onlara rahmet et! diyerek dua et.(İSRA 23)

12 Biz insana, ana babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. işte bunun için önce bana sonra da anne babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır. (lokman suresi 14.ayet)

13 Allah neden anne babamıza ‘öf’ bile demememizi istemektedir? Anne babamıza neden dua etmeliyiz? Onlar yaşlandığında neler yapmalıyız?

14 BİR ADAM PAYGAMBERİMİZE ‘BEN KİME İYİLİK EDEYİM?’DİYE SORDU PEYGAMBERİMİZ DEDİKİ: ANNENE,SONRA YİNE ANNENE, SONRA YİNE ANNENE İYİLİK ET ADAM:YA ONDAN SONRA?DİYE SORDU PEYGAMBERİMİZ,BABANA İYİLİK ET!!DİYE YANIT VERDİ

15 PEYGAMBERİMİZ NEDEN ÖNCE ANNEYE İYİLİKETMEMİZİ İSTEMEKTEDİR? ANNE BABAMIZA NİÇİN TEŞEKKÜR ETMELİYİZ BU TEŞEKKÜRÜ NASIL GERÇEKLEŞTİRİZ?

16 Allahım anneme babama ve kardeşlerime iyilik et Bizleri kötülüklerden koru (amin)

17


"Pedagojiformasyon.com. KAZANIMLAR : 1. Ailenin birey ve toplum için önemini açıklar. 2. Anne ve babaların, çocuklarının iyiliğini istediğinin farkında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları