Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONU: OKUMA ALIŞKANLIĞI OKUMA ALIŞKANLIĞI w Okuma alışkanlığını, bireyin bir ihtiyaç olarak algılaması sonucunda okuma eylemini sürekli, düzenli ve eleştirel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONU: OKUMA ALIŞKANLIĞI OKUMA ALIŞKANLIĞI w Okuma alışkanlığını, bireyin bir ihtiyaç olarak algılaması sonucunda okuma eylemini sürekli, düzenli ve eleştirel."— Sunum transkripti:

1

2 KONU: OKUMA ALIŞKANLIĞI

3 OKUMA ALIŞKANLIĞI w Okuma alışkanlığını, bireyin bir ihtiyaç olarak algılaması sonucunda okuma eylemini sürekli, düzenli ve eleştirel bir biçimde gerçekleştirmesidir şeklinde tanımlayabiliriz. w İyi bir okuma alışkanlığının iki yönü vardır.

4 w Birincisi okuma sabrı, ikincisi, okuma zevki. w Okuma kültürü de dediğimiz bu iki alışkanlık ailede ve okulda kazanılır. w Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmanın başlangıçta iki önemli şartı vardır.

5 w Biliyorsunuz kitap, çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde önemli bir uyarandır. w Gelişim süreci içinde çocuk, kendine özgü bir kişiliğe sahiptir. w Çocuğun yetişkin insandan farklı oluşu, nitelik ve zihniyet farkından gelmektedir

6 w Çocuk gelişimi boyunca zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını tamamlamak ister. w Bu nedenle çocuklar için hazırlanmış kitaplar çocuğun bu ihtiyaçlarına cevap vermelidir. w Okuma alışkanlığı kazandırma da bu ilk şarttır.

7 w Çocuk başlangıçta, yani okul öncesi dönemde, kısa öyküleri, büyük ve resimli olan kitapları sever. w 3-4 yaşlarındayken resimli öykü kitaplarını kendisine okunmasını ister. w Ve hayali serüvenlerden oluşan hikayeleri dinlemekten zevk alır.

8 w 6 yaşına geldiğinde, yatağa yattıktan sonra, kendisine kitap okunmasını ya da kitaplara bakma fırsatının verilmesini ister. w İşte bu dönem, çocuğun okumaya karşı olan ilgisini geliştirmek için en uygun zamandır.

9 w İkinci şartta bu bu uygun zamanı iyi değerlendirmektir. w Bu dönemde yani çocuk 6 yaşındayken onun okuma alışkanlığına hazırlanması anlamında ona yüksek sesle öyküler okunmalı, onunla resimli kitaplar hakkında konuşulmalıdır.

10 w Çünkü bunların hepsi okuma alışkanlığı uyandırırlar. w Kitap deneyimi kazandırırlar aynı zamanda da çocuğun kelime dağarcığını geliştirirler. w Okuma isteği bu şekilde uyandırılırsa, çocuğun okumaya başlaması daha kolay olur.

11 w Okuma öğrenildikten sonra da ana babanın yardımı aynı şekilde gereklidir. w Çocuk okuduğu şeylere ana-babasının ilgi duyduğunu hissedebilmelidir. w Fakat bu hiçbir zaman çocuğa soru sorma şeklinde olmamalıdır.

12 w Armağan ve kendi cep harçlığıyla alınmış kitaplarla çocuk için küçük bir kişisel kütüphane kurma onun okuma gelişimini ilerletmenin en iyi yoludur. w Anne- baba çocuğu bu konuda eğitmelidir.

13 w Ayrıca çocuğunun yanında kitap okuyarak olumlu bir model oluşturan anne-babalar okuma ilgisinin gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunurlar. w Çocuk okul çağına geldiğinde aile ile birlikte öğretmene de bir takım görevler düşmektedir.

14 w Okuma alışkanlığı, öğretimden çok eğitim çabasının bir parçasıdır. Eğitimi kısaca; w “ Öğrencide kişilik oluşturma ve geliştirme sürecidir.” şeklinde tanımlayabiliriz.

15 w Okuma alışkanlığının en önemli işlevlerinden biri de, sağlıklı, çok yönlü, dinamik ve eleştirici bir kişilik oluşumuna katkıda bulunmaktır. w Ayrıca okuma alışkanlığı anlama ve kavrama gücünü geliştirir.

16 w Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmada belirtilmesi gereken ilk nokta; bu alışkınlığa öğretmenin de sahip olması gerektiğidir.

17 w Okuma alışkanlığına sahip olmayan öğretmen, bu alışkanlığın öğrenciler için anlam ve önemini yeterince kavrayamayacak, kendini öğrencilere bu alışkanlığı kazandırmada yeterince veremeyecektir. w Yaratıcı olamayacaktır.

18 w Ayrıca ilkokuldan itibaren öğretmen çocuk için ana-babadan daha çok önem verilen ve örnek alınan kişidir. w Ana-babadan çok öğretmenin doğru söylediğine inanan çocuklar, öğretmenin okuma alışkanlığına sahip olmayışını örnek alırlar.

19 w Gençler bu alışkanlığı kazanmak istiyorlarsa şunu unutmamalıdırlar: w Her gün 15 dakika okumak, gün aşırı yarım saat okumaktan, gün aşırı yarım saat okumak ise haftada bir kez okumaktan daha iyidir.


"KONU: OKUMA ALIŞKANLIĞI OKUMA ALIŞKANLIĞI w Okuma alışkanlığını, bireyin bir ihtiyaç olarak algılaması sonucunda okuma eylemini sürekli, düzenli ve eleştirel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları