Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

A. CANLILARI TANIYALIM B. CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ C. CANLILARIN ÖZELLİKLERİ Ç. CANLILARI KORUYALIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "A. CANLILARI TANIYALIM B. CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ C. CANLILARIN ÖZELLİKLERİ Ç. CANLILARI KORUYALIM."— Sunum transkripti:

1

2

3 A. CANLILARI TANIYALIM B. CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ C. CANLILARIN ÖZELLİKLERİ Ç. CANLILARI KORUYALIM

4 A.CANLILARI TANIYALIM Çevremizdeki bitkiler, hayvanlar,insanlar canlı varlıklardır. Kuş,köpek,kurbağa,böcek hayvandır.Ağaç,ot,çiçek ise bitkidir.

5 B.CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞ İ Hayvanların çeşitliliği Çevremizde çeşitli hayvanlar görürüz.Tavuk,hindi,kaz yumurta veren kümes hayvanlarıdır. İnek,koyun ahırda yaşayan süt veren hayvanlardır. Serçe,papağan,kanarya öten sevimli kuşlardandır.

6 Bitkilerin çeşitliliği Çevremize baktığımız zaman birçok bitki görürüz. Elma,armut,şeftali gibi ağaçların meyvelerinden yararlanırız.Domates,patates biber sebze olarak yediğimiz bitkilerdir.Lale,gül,menekşe, karanfil süs bitkileridir.

7 Aşağıdaki bitkilerin adlarını söyleyiniz:

8 Hayvanların hareketleri farklıdır. At, inek, köpek yürürler. Bazıları yaşamlarını uçarak sürdürürler. Bunlar kuşlar, kelebekler arılardır. Balıklar yüzerler.Yılan sürünür.

9 Her hayvanın dış görünüşü farklıdır.Tavuk iki ayaklıdır. İki kanadı vardır. Vücudu tüylerle kaplıdır. Her hayvan farklı ses çıkarır. Kuş öter, kedi miyavlar, köpek havlar. Hayvanlar su, besin, hava olmadan yaşayamazlar. Hav,hav Cik,cik

10 Bitkilerin suya, güneşe, havaya ve toprağa ihtiyacı vardır. Bitkilerde kök, gövde, yaprak bulunur.Bitkilerin benzerlikleri vardır. Bitkiler farklı özellikler gösterir.Ağaçlar uzun,otlar kısa ömürlüdür.

11 Çevremizdeki hayvanlardan ve bitkilerden yararlanırız. Bize birçok yararı olan hayvanları severiz ve koruruz. Onlara zarar vermeyiz. Bitkileri de koruruz. Dallarını kırmayız. Çiçekleri koparmayız.

12 1-Aşağıdaki canlıların isimlerini söyleyiniz.

13 2-Aşağıdaki hayvanların çıkardıkları sesleri yazınız.


"A. CANLILARI TANIYALIM B. CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ C. CANLILARIN ÖZELLİKLERİ Ç. CANLILARI KORUYALIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları