Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALGORİTMA: Problemin bu şekilde adım adım ifade edilmesi bir algoritmadır. Her hangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALGORİTMA: Problemin bu şekilde adım adım ifade edilmesi bir algoritmadır. Her hangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol."— Sunum transkripti:

1

2 ALGORİTMA: Problemin bu şekilde adım adım ifade edilmesi bir algoritmadır. Her hangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol.

3 Yazın hava çok sıcak ve sıcaktan bunalıyorsunuz. Sıcaktan bunalmanız bir problemdir. Bu problemin bir çok çözüm yolu olabilir.

4

5 PROBLEMİN ALGORİTMASI ADIM 1: Başla. ADIM 2: Sıcaktan bunalıyor musun? ADIM 3: Evet ise ADIM 5’e git. ADIM 4: Hayır ise ADIM 6’ya git. ADIM 5: Bol su iç. ADIM 6: İşine devam et. ADIM 7: Dur.

6 Herhangi bir sorunun çözümü için izlenmesi gerekli olan adımların, görsel olarak simge ya da sembollerle ifade edilmiş şekline "akış şemaları" adı verilir.

7 BAŞLA-BİTİR HESAPLAMA!!! EVET-HAYIR (KARAR VERME) DEĞER ALMA (GİRDİ ÇIKTI)

8 Problem: Hava çok sıcak ve bunalıyorsunuz ADIM 1: Başla. ADIM 2: Sıcaktan bunalıyor musun? ADIM 3: Evet ise ADIM 5 ’ e git. ADIM 4: Hayır ise ADIM 6 ’ ya git. ADIM 5: Bol su i ç. ADIM 6: İşine devam et. ADIM 7: Bitir.

9 Başla Bitir Sıcaktan bunalıyor musun? İşine devam et. Bol su iç Evet Hayır

10 Problem: Verilen bir sayı tek ise; 2 ile, çift ise; 3 ile çarp ADIM 1: Başla. ADIM 2: Sayıyı al. ADIM 3: Sayıyı bir değişken aktar.(Sayı=a) ADIM 4: a tek mi çift mi karar ver. ADIM 5: a tekse ADIM 7’ye git. ADIM 6: a çiftse ADIM 8’e git. ADIM 7: a’yı 2 ile çarp ve ADIM 9’a git. ADIM 8: a’yı 3 ile çarp ve ADIM 9’a git. ADIM 9: Çarpımı yazdır. ADIM 10: Dur.

11 Başla tekse Dur Sonucu yazdır Sayıyı al Sayı=a a’yı 2 ile çarp a’yı 3 ile çarp çiftse a tek mi çift mi?

12 Problem: İki sayının toplamının tek mi çift mi olduğunu kontrol ederek, “tek” ya da “çift” yazdıran programın akış şeması

13 Başla Dur İlk Sayıyı al Sayıyı değişkene aktar “Çift” yazdır “tek” yazdır İkiye bölünüyor mu? ikinci Sayıyı al Sayıyı değişkene aktar İki sayıyı topla evet hayır


"ALGORİTMA: Problemin bu şekilde adım adım ifade edilmesi bir algoritmadır. Her hangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları