Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALGORİTMA ve PROGRAMLAMA Mustafa Özhan KALAÇ. Algortima Nedir? Algoritma,herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALGORİTMA ve PROGRAMLAMA Mustafa Özhan KALAÇ. Algortima Nedir? Algoritma,herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir."— Sunum transkripti:

1 ALGORİTMA ve PROGRAMLAMA Mustafa Özhan KALAÇ

2 Algortima Nedir? Algoritma,herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir.

3 Programlama Açısından Algoritma Algoritma verilerin bilgisayara hangi çevre biriminden girileceğinin, problemin nasıl çözüleceğinin,hangi basamaklardan geçirilerek sonuç alınacağının, sonucun nasıl ve nereye yazılacağının sözel olarak ifade edilmesi biçiminde tanımlanabilir.

4 Algoritma hazırlanırken, çözüm için yapılması gerekli işlemler, öncelik sıraları göz önünde bulundurularak ayrıntılı bir biçimde tanımlanmalıdırlar.

5 ÖRNEK :Verilen iki sayının toplamının bulunmasının algoritması aşağıdaki gibi yazılır: Algoritma Adım 1-Başla Adım 2-Birinci sayıyı oku Adım 3-İkinci sayıyı oku Adım 4-İki sayıyı topla Adım 5-Dur

6 AKIŞ ŞEMALARI(DİYAGRAMLARI) Herhangi bir sorunun çözümü için izlenmesi gerekli olan aritmetik ve mantıksal adımların söz veya yazı ile anlatıldığı algoritmanın, görsel olarak simge ya da sembollerle ifade edilmiş şekline "akış şemaları" veya FLOWCHART adı verilir.

7 Akış şemalarının algoritmadan farkı, adımların simgeler şeklinde kutular içine yazılmış olması ve adımlar arasındaki ilişkilerin ve yönünün oklar ile gösterilmesidir.

8 Neden Akış Şeması Gereklidir? Sorun çözümlenmesi sürecinin daha kolay anlaşılır biçime getirilmesi, iş akışının kontrol edilmesi ve programın kodlanmasının kolaylaştırılması gibi nedenlerle başvurulur.

9 Uygulamada çoğunlukla, yazılacak programlar için önce programın ana adımlarını(bölümlerini) gösteren genel bir bakış akış şeması hazırlanır. Daha sonra her adım için ayrıntılı akış şemalarının çizimi yapılır.

10 Akış Şemasında Kullanılan Simgeler Başlama, Bitiş ve Bağlantı işlemleri Klavye Aracılığıyla Giriş İşlemi Yazıcıdan Çıkış İşlemleri Giriş ve Okuma İşlemleri

11 Başlama, Bitiş ve Bağlantı işlemleri Atama ve Hesaplama İşlemleri Karar ve Kontrol İşlemleri Diskten Okuma ya da diske yazma

12 Değişken Kavramı Bir problemin çözümünde tanımlanan bir bilgi alanı, farklı adımlarda farklı değerler alabiliyorsa bu bilgi alanına değişken adı verilir.

13 Aktarma ve Atama İşlemleri Bir değerin her hangi bir değişkene tanımlanmasına aktarma yada atama işlemi denir.

14 Artırım İşlemleri Herhangi bir değişkene kendisi ile birlikte farklı bir değeri atamaktır. – TOPLAM = TOPLAM + A

15

16 İş Akış Yönleri Tekrarlanan İşler

17 ÖRNEK: İki sayının çarpımının bulunmasıyla ilgili algoritma: Değişkenler A:Birinci sayıyı, B:İkinci sayıyı, C:İki sayının çarpımını(A*B)göstersin.

18 Algoritma Adım 1- Başla Adım 2-A'yı oku Adım 3-B'yi oku Adım 4-C=A*B yi hesapla Adım 5-C'yi yaz Adım 6-Dur

19

20 Örnek : İki sayının farkını ve bölümünü bulup yazıcı ile yazan algoritma ve akış şeması Değişkenler A:Birinci sayı B:İkinci sayı D:İki sayının farkını (A-B) E:İki sayının bölümünü(A-B)

21 Algoritma Adım 1-Başla Adım 2-A'yı oku Adım 3-B'yi oku Adım 4-D=A-B Adım 5-E=A/B Adım 6-D'yi yaz Adım 7-E'yi yaz Adım 8-Dur

22


"ALGORİTMA ve PROGRAMLAMA Mustafa Özhan KALAÇ. Algortima Nedir? Algoritma,herhangi bir sorunun çözümü için izlenecek yol anlamına gelmektedir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları