Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 SÖZ ÖBEKLERİ (GRUPLARI) TÜRKÇE / Söz Öbekleri. 2 SÖZ ÖBEKLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 SÖZ ÖBEKLERİ (GRUPLARI) TÜRKÇE / Söz Öbekleri. 2 SÖZ ÖBEKLERİ."— Sunum transkripti:

1 1 SÖZ ÖBEKLERİ (GRUPLARI) TÜRKÇE / Söz Öbekleri

2 2 SÖZ ÖBEKLERİ

3 3 Atasözleri TÜRKÇE / Söz Öbekleri Örnekler Gülme komşuna, gelir başına. Öfkeyle kalkan, zararla oturur. Geçmişten gelen, söyleyeni belli olmayan, kalıplaşmış, öğüt veren ya da değerlendirme bildiren özlü sözlerdir.

4 4 Deyimler TÜRKÇE / Söz Öbekleri Örnekler Sınavdan geçeceğime adım gibi eminim. (adı gibi emin olmak) En az iki sözcükten oluşan, durum veya duyguları kısa ve özlü biçimde anlatmaya yarayan, kalıplaşmış söz öbekleridir. Herkes akıl veriyor, yardım eden yok. (akıl vermek) Çalış, ekmeğini kazan, başkasından bekleme. (ekmeğini kazanmak)

5 5 TÜRKÇE / Söz Öbekleri Atasözü ve Deyimlerin Ortak Özellikleri Kalıplaşmış ifadelerdir. Değiştirme, ekleme, çıkarma yapılamaz. Çoğunlukla mecaz anlam ifade ederler. Söyleyeni belli değildir. En az iki sözcükten oluşurlar.

6 6 TÜRKÇE / Söz Öbekleri Atasözü ve Deyimlerin Farkları AtasözleriDeyimler Cümle şeklindedir. Çoğunlukla söz grubu şeklindedir. Vakit nakittir. vaktini almak, vakit kazanmak… Öğüt verir, öğretici, uyarıcıdır. Öğüt ve ders vermez. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Öfkeden deliye dönmüş.

7 7 TÜRKÇE / Söz Öbekleri Atasözü ve Deyimlerin Farkları AtasözleriDeyimler Genel anlamlıdır, kural niteliği taşır. Genel değildir, yerine göre söylenir. Bugünün işini yarına bırakma. İş işten geçmiş, yapacak bir şey yok. Emir veya geniş zaman kipindedirler, kişiye göre çekimlenmezler. Kişiye göre çekimlenirler. Bal tutan parmağını yalar. Onun hakkında atıp tutuyormuşsun. Ayağını sıcak tut, başını serin. Kimse hakkında atıp tutmamalısın.

8 8 Özdeyişler (Vecizeler) TÜRKÇE / Söz Öbekleri Örnekler Bencillik dostluğun zehridir. BALZAC Düşünce, duygu ya da ilkeleri özlü bir biçimde anlatan, söyleyeni belli olan sözlerdir. Milli benliğini bilmeyen milletler, başka milletlere yem olurlar. ATATÜRK Cennet anaların ayakları altındadır. HZ. MUHAMMED Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. HZ. ALİ Para ile satın alınan sadakat, daha fazla para ile de satılır. SENECA

9 9 İkilemeler TÜRKÇE / Söz Öbekleri Örnekler Anlatılanları tek tek not aldı. Anlamı pekiştirmek, güçlendirmek, anlatımı daha çekici hale getirmek için oluşturulan sözcük grubuna “ikileme” denir. Kimse hakkında ileri geri konuşma. Çoluk çocuk toplandık, pikniğe gittik.

10 10 TÜRKÇE / Söz Öbekleri İkilemeler farklı şekillerde oluşabilir. 1 ) Aynı sözcüğün tekrarı yoluyla: hızlı hızlı, ikişer ikişer, tatlı tatlı… 2 ) Eş anlamlı sözcüklerin tekrarı yoluyla: şan şöhret, ses seda, laf söz… 3 ) Yakın anlamlı sözcüklerin tekrarı yoluyla: eş dost, ağrı sızı, doğru dürüst… 5 ) Biri anlamlı, biri anlamsız iki sözcükle: eğri büğrü, boy pos, eski püskü… 7 ) Yansıma sözcüklerin tekrarı yoluyla: horul horul, vızır vızır, kütür kütür… 4 ) Zıt anlamlı sözcüklerin tekrarı yoluyla: az çok, acı tatlı, iyi kötü… 6 ) İkisi de anlamsız sözcüklerin tekrarıyla: abur cubur, paldır küldür…

11 11 Yansıma Sözcükler TÜRKÇE / Söz Öbekleri Örnekler gıcır/gıcırdamak hav/havlamak miyav/miyavlamak hor/horlamak me/melemek hapşu/hapşırmak Doğadaki canlı ve cansız varlıkların çıkardığı seslerin taklit edilmesiyle oluşan sözcüklerdir.

12 12 TÜRKÇE / Söz Öbekleri SÖZ ÖBEKLERİ


"1 SÖZ ÖBEKLERİ (GRUPLARI) TÜRKÇE / Söz Öbekleri. 2 SÖZ ÖBEKLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları