Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İyi Bir Çalışma Ortamı Sağlık ve Güvenlik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İyi Bir Çalışma Ortamı Sağlık ve Güvenlik."— Sunum transkripti:

1 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İyi Bir Çalışma Ortamı Sağlık ve Güvenlik

2 İyi Bir Çalışma Ortamı  Başarılı bir yerleşim düzeni bilgisayar kullanıcısının verimini ve sağlığını olumlu şekilde etkiler.  Bu yerleşim düzenleri ne olabilir?

3 Yerleşim Düzeninde Bulunması Gerekenler:  İyi bir çalışma ortamı  Ekran  Koltuk  Klavye  Yeterli Işık  Havalandırma

4 İyi Bir Çalışma Ortamı  Ergonomik(?)  Dışarıdan gelen gürültü ortamına kapalı  Binanın kuzey cephesinde

5  Bilgisayar çalışma ortamı, ergonomik kurallar dikkate alınarak kullanıcının rahat çalışmasını sağlayacak biçimde, ustaca düzenlenmiş bir çevre olmalıdır.

6 Ekran:  Bilgisayar ekranı monitörün üst kenarı kullanıcının gözleri ile aynı düzeyde olmalıdır.  Kullanıcı hiç boyun hareketi yapmadan tüm ekranı görebilmelidir.

7 Ekran:  Ekran gözleri yoracak biçimde renkler içermemesi gerekir.

8 Koltuk:  Sırt desteği  Aşağı yukarı ayarlanabilmeli  Kol destekleri olmalı  Oturma yeri kendi ekseni etrafında dönebilmeli

9 Koltuk:  Ayakları tekerlekli olmalı  Oturma yeri kaygan olmayan bir kumaşla yapılmış olmalı

10  Hangi bilgisayar koltuğu daha uygun?

11 Klavye  Klavye kullanıcının tam karşısına konulmalıdır.  Klavye kullanırken ön kollar yere paralel olmalıdır.  Tuşlara hafifçe basılmalı,  Omuzlar, kollar ve parmaklar gevşek tutulmalıdır.

12 Yeterli Işık  Bilgisayar ortamının az ya da çok fazla ışığı olması kullanıcının gözlerinin yorar, dikkatsizlik ve sinirlilik yapar bu durumda iş verimi düşer.

13  Pencerelerden gelecek fazla güneş ışığı perde ile düşürülmelidir.

14 Havalandırma  Bilgisayar kullanılan bir odada havalandırma şarttır.  Bilgisayar çalışma ortamı 24 dereceyi geçmemelidir.  İdeal ısı derecesi: 19-20 derecedir.  Donanımlar nemden korunmalıdır.

15 Hatalı Kullanıma Bağlı Ağrılar  Göz Problemleri  Duruş Bozuklukları  Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen hasarlar

16  Bazı araştırmalar, bilgisayar kullanırken yanlış çalışma alışkanlıkları, uzun süre yazı yazma, stresli çalışma ortamları ve ilişkilerinin çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini ortaya koyuyor.

17 Göz Problemleri  Ara vermeden çalışmak bilgisayara bağlı göz rahatsızlıkları arttırmaktadır.  Gözlerin yeterli sıklıkta kırpılmaması gözlerin kurumasına, kuru göz yanmalarına, batmaya, sulanmaya,bulanık görmeye neden olur.

18  Bir insan normalde dakikada 12 kez gözlerini kırpmaktadır fakat bilgisayar kullanırken bu sayı 5’e düşmektedir.  Gözler sık sık kıprıştırılmalı, göz kasları dinlendirilmelidir.

19 Bilgisayar Karşısında Duruş  Dizler 90 veya 110 derece olmalıdır.  Fare kullanılmadığı zaman el fare üzerinde tutulmaya devam edilmemelidir, dizlerin önüne konularak dinlendirilmelidir.  Ayaklar tamamen yere veya ayaklığa tam basmalıdır.

20 Bilgisayar Karşısında Duruş  Klavyede yazı yazarken dirsekler omuzlara dik olacak şekilde tutulmalı, parmaklar tuşlara hafifçe dokunulmalıdır.


"BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İyi Bir Çalışma Ortamı Sağlık ve Güvenlik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları