Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BUNLARI KİM YAPMIŞ? EZGİ SARIOK: BEN GRUBUN YÖNETMENİYİM. ZEYNEP İNCE: BEN GRUBUN YÖNETMEN YARDIMCISIYIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BUNLARI KİM YAPMIŞ? EZGİ SARIOK: BEN GRUBUN YÖNETMENİYİM. ZEYNEP İNCE: BEN GRUBUN YÖNETMEN YARDIMCISIYIM."— Sunum transkripti:

1

2 BUNLARI KİM YAPMIŞ? EZGİ SARIOK: BEN GRUBUN YÖNETMENİYİM. ZEYNEP İNCE: BEN GRUBUN YÖNETMEN YARDIMCISIYIM.

3 M. ÖMER CANBULAT: BEN SLAYT TASARIM MÜDÜRÜYÜM SALİH F. AKGÜL: BEN SLAYT YAZI MÜDÜRÜYÜM.

4 S. DERYA DİNÇER: BEN GRUBUN RESİM MÜDÜRESİYİM. ÖZGE ELİF TAŞÇI: BEN GRUBUN ARAŞTIRMA MÜDÜRESİYİM.

5 TOLGA EMRE KINAL: BEN GRUBUN DENEY MÜDÜRÜYÜM.

6 SÜREÇLER SÜREÇLER Okulda grup oluşturduk. Konumuzu belirledik. Kimin evinde toplanacağımızı karar verdik. Bilgi topladık. Bilgilerimizi slayda aktardık. Resim çektik. Tekrar başka birinin evinde toplandık. Deneyler yaptık. Arkadaşlarımıza sunduk.

7 ELEKTRİK NEDİR? Öğrenmek İsteyen Var dimi? Elektrik, elektriksel yükün varlığı ve akışından meydana gelen çeşitli olguları tanımlayan sözcüktür. Mıknatıslık (manyetizma) ile birlikte doğadaki temel etkileşimlerden biri olan elektro mıknatıslığı oluşturur. Yıldırım, elektrik akımı ve alanı gibi yaygın olarak bilinen bir çok olguyu bünyesinde barındırmanın yanı sıra, en önemli sanayisel uygulamaları arasında elektronik ve elektrik gücü sayılabilir.

8 ELEKTRİK ÜRETİMİ Hidroelektrik Santraller Hidroelektrik Santralı, barajda biriken su yerçekimi potansiyel enerjisi içermektedir. Su, belli bir yükseklikten düşerken, enerjinin dönüşümü prensibine göre yerçekimi potansiyel enerjisi önce kinetik enerji (mekanik enerji) ye daha sonra da türbin çarkına bağlı jeneratör motorunun dönmesi vasıtasıyla potansiyel elektrik enerjisine dönüşür. Hidroelektrik Santrallerin çalışma biçimi.

9 Termik Santraller Katı,sıvı yada gaz halindeki fosil yakıtların kimyasal enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü elektrik santralıdır. Termik Santrallerin çalışma biçimi.

10 Hidroelektrik Santraller Seyhan Barajı: Adana Sarıyar Barajı: Ankara Nazilli Barajı: Kemer Hirfanlı Barajı: Kırşehir Demir Köprü Barajı: Manisa Gökçekaya Barajı: Eskişehir Keban Barajı: Elazığ Termik Santraller Seyitömer Termik Santrali: Kütahya Tunçbilek Termik Santrali: Kütahya Umarım anlamışsınızdır?

11 ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİNDE ADI GEÇEN İNSANLAR Nikola Tesla Samuel Morse Antonia Meucci Thomas Edison George Westinghouse Werner von Siemens Charles Steinmetz Alexander Graham Bell Uçurtma Deneyi

12 BASİT BİR ELEKTRİK DEVRESİ NASIL KURULUR? Basit bir elektrik devresini öğrendik.... Araçlar: Duy, ampul, bağlantı kablosu, anahtar, pil yatağı, pil. Yapılışı: Ampul duya takılır. Bağlantı kablosu duyun bir tarafına takılır. Bağlantı kablosunun diğer tarafı pile takılır. Duyun diğer tarafına bir bağlantı kablosu daha takılır. Bağlantı kablosunun diğer ucu anahtara takılır. Sonra da bağlantı kablosu ile pille anahtar birbirine bağlanır. Akım ölçer: Giden enerjiyi ölçer.

13 DEVRE ELEMANLARI Duy: Ampulün takıldığı yer. Ampul: İçinde ışık verebilen bir iletkeni olan, havası boşaltılmış cam şişe. Bağlantı kablosu: Devrenin birleşmesini sağlar. Anahtar: Elektriği açıp kapar. Pil yatağı: Pilin takıldığı yer. Pil: Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araç, batarya. Artık devre elemanlarını öğrendik.

14 ELEMAN SAYISINI DEĞİŞTİRMEK Bağımsız değişken:Devredeki ampul sayısını Bağımsız değişken:Devredeki ampul sayısını isteğimize göre değiştirdiğimizde bağımsız değişken olarak adlandırılır. Sabit tutulan değişken:Devredeki pil sayısı Sabit tutulan değişken:Devredeki pil sayısı değiştirilmediğinde sabit tutulan değişken olarak adlandırılır. Bağımlı değişken:Ampullerin parlaklığı ampul sayısına Bağımlı değişken:Ampullerin parlaklığı ampul sayısına bağlı olduğunda bağımlı değişken olarak adlandırılır

15 DEVRE ELEMANLARININ SEMBOLLERİNİ ÖĞRENELİM DEVRE ELEMANLARININ SEMBOLLERİNİ ÖĞRENELİM PİL AMPUL ANAHTAR BAĞLANTI KABLOSU DUY Sembol yok

16 DEVRE ŞEMASI ÇİZELİM

17 ÇALIŞMAYAN DEVRELER

18 ELEKTRİK BULUNAN SEBZELER Patates:. Pişmemiş patatesi ellerimizle ovarak elektrik üretebiliriz. Üretilen enerjiyle iletken kabloların ucu bağlandığında ampul yanar. Patates:. Pişmemiş patatesi ellerimizle ovarak elektrik üretebiliriz. Üretilen enerjiyle iletken kabloların ucu bağlandığında ampul yanar. Limon: Limonu ellerimizle ovarak elektrik üretilebilir. Üretilen enerjiyle iletken kabloların ucu bağlandığında ampul yanar. Limon: Limonu ellerimizle ovarak elektrik üretilebilir. Üretilen enerjiyle iletken kabloların ucu bağlandığında ampul yanar.

19 ELEKTRİKLE ÇALIŞAN EŞYALAR TELEVİZYON: BİLGİSAYAR: TELEFON:

20 ÇAMAŞIR MAKİNESİ: BULAŞIK MAKİNESİ: BUZDOLABI:

21 ELEKTRİĞİN EVLERE DAĞILIMI Kömür, petrol yada gazın yakılmasıyla su ısıtılır ve buhara dönüşür. Su buharı boruların içinden geçer ve bu basınç dev çarkları hareket ettirir. Çarklar dönmeye başlar. Jeneratör denen araçlar mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Elektrik yüksek gerilim hatlarıyla taşınır. Elektrik yüksek elektrik direkleriyle veya yer altındaki kanallarla evlere kadar taşınır. Elektrik santrallerinde binlerce eve yetecek kadar elektrik üretilir. Elektriğin evlere dağılımını resimde görüyoruz...

22 GRUPTAN KOMİK KARELER BURADA SLAYTI DÜZENLİYORUZ…

23 BURADA ÖMER KABLOYU ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR. BURADA ÖZGE KABLO ÇIKARTIYOR.

24 BURADA HEP BARABER DEVRE YAPIYORUZ.. BURADA EZGİ VE ZEYNEP DUYLARI AÇIYORLAR.

25 BURADA ANAHTARI YERLEŞTİRİYORUZ BURADA DEVREYİ DENİYORUZ.

26 BURADA ANAHTARI KAPATIYORUZ.BURADA HEPİMİZ DENEY YAPIYORUZ.

27 BURADA SALİH SORU HAZIRLIYOR. BURADA DERYA SLAYTI DÜZENLİYOR.

28 BURADA ZEYNEP KOMİK BİR OLAYA GÜLÜYOR.. BURADA TOLGA KABLOLARI TAKIYOR.

29 BURADA HEP BERABER ÇEKİLDİĞİMİZ RESİMLER

30 AMAÇ ve ÖZET Amaç: Arkadaşlarımıza elektrik devrelerini ve elektrikle ilgili öğrenmeleri gereken bilgileri öğretmek. Özet: Arkadaşlarımıza yaşamımızdaki elektriği öğrettik ve kendimizde öğrendik.

31 Kaynakça www.google.com www.wikipedia.com www.ozgurdunya.com www.resimlertv.com www.resimland.com www.resimcity.com Ders Kitabı Mutlu Temel Dersler Zambak Tüm Dersler

32 BİZİ İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ


"BUNLARI KİM YAPMIŞ? EZGİ SARIOK: BEN GRUBUN YÖNETMENİYİM. ZEYNEP İNCE: BEN GRUBUN YÖNETMEN YARDIMCISIYIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları