Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ"— Sunum transkripti:

1 İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ
AHŞAP VE ÖN YAPIMLI ÇELİK İLE ALÜMİNYUM ALAŞIMLI BİLEŞENLERDEN OLUŞAN DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ NİSAN 2015

2 19 Eylül 2014 Tarih ve 29124 Sayılı Resmi Gazete

3 TEBLİĞİN AMACI ÇALIŞANLARIN YÜKSEKTEN DÜŞME RİSKİNİN OLDUĞU BİNA İNŞAATLARININ DIŞ CEPHELERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN; DUVAR , SIVA, ISI-SES-SU YALITIMI, KAPLAMA, BOYA , MONTAJ İŞLERİ, RESTORASYON, YIKIM-SÖKÜM VB. YAPIM İŞLERİ İLE ONARIM VE GÜÇLENDİRME İŞLERİ İÇİN KULLANILAN İSKELELERİN, DETAY ÇİZİMLERİNİN YAPILMASI İLE RUHSAT EKİ STATİK PROJELER DAHİLİNDE İDAREYE SUNULMASI USUL VE ESASLARINI DÜZENLEMEKTİR.

4 TEBLİĞİN KAPSAMI 3194 SAYILI İMAR KANUNUNA GÖRE YAPI RUHSATINA TABİ BİNA İNŞAATLARINDAKİ DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNİ KAPSAR.

5 TEBLİĞ GENEL ESASLARI RUHSATA TABİ YAPILARDA VE İŞLERDE; BİNA İNŞAATLARININ DIŞ CEPHELERİNDE KULLANILACAK İŞ İSKELELERİNİN; PERFORMANS VE TASARIM GEREKLERİ HESAPLARI YATAY VE DİKEY YAŞAM HATLARI İÇİN GEREKLİ OLAN YAPISAL DÜZENLEMELER BAĞLANTI NOKTALARINA DAİR DETAY ÇİZİMLER, İLGİLİ PROJE MÜELLİFİNCE YAPILIR.

6 DIŞ CEPHE İŞ İSKELESİNE AİT HESAP VE DETAY ÇİZİMLER:
YAPI SAHİBİ veya KANUNİ VEKİLLERİNCE YAPI RUHSATİYESİ ALMAK İÇİN SUNULAN MÜRACAAT DİLEKÇESİ EKİNDE İLGİLİ İDAREYE TESLİM EDİLİR.

7 PROJELENDİRİLEN DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNDE;
6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU, YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ ve İLGİLİ DİĞER YÖNETMELİK VE STANDARTLARDA BELİRTİLEN ASGARİ KOŞULLAR SAĞLANIR. İŞ İSKELELERİNİN TASARIM VE UYGULAMA KURALLARINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME VE GÖSTERİM AMAÇLI GENEL AÇIKLAMALAR TEBLİĞ EKİNDE YER ALMAKTADIR.

8 YÜKLENİCİ TARAFINDAN TSE BELGESİNE SAHİP KONFİGÜRASYONLARIN (TİP ŞABLONLARIN) KULLANILACAĞININ TALEP VE BEYAN EDİLMESİ HALİNDE, ÜRETİCİ FİRMA TARAFINDAN YAPILAN HESAP VE DETAY ÇİZİMLER, PROJE MÜELLİFİNİN UYGUN GÖRÜŞÜ ALINMAK KOŞULU İLE RUHSAT EKİ DAHİLİNDE SUNULABİLİR. ANCAK BU DURUM YÜKLENİCİNİN VE PROJE MÜELLİFİNİN SORUMLULUĞUNU ORTADAN KALDIRMAZ.

9 EN ÜST PLATFORM YÜZEYİ İLE TABAN PLAKASI ALT KENARI ARASINDAKİ YÜKSEKLİK 24 M’NİN ÜZERİNDE İSE STANDART SİSTEM KONFİGÜRASYONLARI DIŞINDA HESAPLAMA YOLUNA GİDİLMELİDİR.

10 YANİ İSKELE PROJELERİ HER KOŞULDA TSE STANDARTLARINA UYGUN OLMAK
SONUÇ OLARAK ; YA PROJE MÜELLİFİ İLGİLİ STANDARTLARA UYGUN İSKELE PROJESİ ÇİZECEK YA DA TSE BELGELİ KONFİGÜRASYONLAR İSKELE PROJESİ OLARAK İLGİLİ İDAREYE SUNULABİLECEK YANİ İSKELE PROJELERİ HER KOŞULDA TSE STANDARTLARINA UYGUN OLMAK ZORUNDA OLACAK

11 BİNA DIŞ CEPHELERİNDE YAPILACAK İŞ İSKELELERİNİN HESAP, PROJE, UYGULAMA, SÖKÜM VE DENETİM DAHİL TÜM AŞAMALARI İMAR KANUNU 4708 SAYILI YAPI DENETİMİ HAKKINDA KANUNA TABİDİR.

12 DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİ
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU, İMAR KANUNU ve YAPI DENETİMİ HAKKINDA KANUN UYARINCA; SORUMLU TEKNİK ELEMANLARIN YÖNETİM, GÖZETİM VE DENETİMİ ALTINDA, PROJESİNE VE MALZEME GEREKLERİNE UYGUN OLARAK KURDURULUR VE SÖKTÜRÜLÜR.

13 DIŞ CEPHE İŞ İSKELE YÜKSEKLİĞİNİN 13
DIŞ CEPHE İŞ İSKELE YÜKSEKLİĞİNİN M’Yİ AŞTIĞI HALLLERDE İNŞA EDİLECEK İSKELENİN TAMAMI ÇELİK VE/VEYA ALÜMİNYUM ALAŞIM BİLEŞENLERDEN OLUŞUR. BİR BAŞKA DEYİŞLE; YÜKSEKLİĞİN M’Yİ AŞMASI HALİNDE AHŞAP İŞ İSKELESİ KULLANILMAYACAKTIR.

14 YAPININ BULUNDUĞU PARSELİN YOLA BAKAN CEPHELERİYLE SINIRLI OLMAK ÜZERE; BİNA DIŞ CEPHE İŞ İSKELESİNİN YAPI YAKLAŞMA MESAFESİ İÇERİSİNDE KURULAN KISMININ DIŞ YÜZEYİNİN TAMAMEN ÇUVAL KUMAŞI, FİLE, BRANDA, LEVHA VEYA AYNI İŞLEVİ GÖREBİLECEK BENZERİ İSKELE ÖRTÜSÜ İLE KAPLANMASI ZORUNLUDUR.

15 ÇEVRE SAKİNLERİNİ VE İNŞAAT SAHASINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİ, MALZEMELERİN
DÜŞMESİ SONUCU ZARAR GÖRMELERİNİ ÖNLEMEK ÜZERE İŞ İSKELESİ DIŞ YÜZEYİNİN UYGUN NİTELİKLİ MALZEME İLE KAPLANMASI ŞART KOŞULMUŞTUR.

16 AHŞAP VE ÖN YAPIMLI ÇELİK İLE ALÜMİNYUM ALAŞIMLI BİLEŞENLERDEN OLUŞAN DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞİN YÜRÜRLÜĞE GİRECEĞİ TARİH 01/07/2015

17 TARİHİNDEN SONRA; YAPI RUHSATI VERİLEN YAPILAR ve 4734 SAYILI KAMU İHALE KANUNUNA TABİ OLARAK İLANI VEYA YAZILI OLARAK DUYURUSU YAPILAN İHALELER İÇİN BU TEBLİĞ HÜKÜMLERİ UYGULANIR.

18 AHŞAP VE ÖN YAPIMLI ÇELİK İLE ALÜMİNYUM ALAŞIMLI BİLEŞENLERDEN OLUŞAN DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ İLE; İSKELEDEN DÜŞME SONUCU OLUŞAN İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ, ÇALIŞANLARIN YAŞAMINI YİTİRMESİ VEYA SAKAT KALMASI GİBİ SONUÇLARI ORTADAN KALDIRMAK ADINA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM ATILMIŞTIR.

19 TEŞEKKÜRLER ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
MESLEKİ HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK UZM. YRD. HASAN ALKAN


"İŞ İSKELELERİNE DAİR TEBLİĞ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları