Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAĞLAÇ TANIM: Cümle içindeki eş görevli sözcükleri ya da sözcük öbeklerini birbirine bağlayan sözcüklere bağlaç denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAĞLAÇ TANIM: Cümle içindeki eş görevli sözcükleri ya da sözcük öbeklerini birbirine bağlayan sözcüklere bağlaç denir."— Sunum transkripti:

1

2 BAĞLAÇ TANIM: Cümle içindeki eş görevli sözcükleri ya da sözcük öbeklerini birbirine bağlayan sözcüklere bağlaç denir.

3 Bağlaçların bir diğer görevi de anlam bakımından birbiri ile ilgili cümleleri bağlamaktır. Bağlaçların bir diğer görevi de anlam bakımından birbiri ile ilgili cümleleri bağlamaktır. Esra ile Aylin birlikte çalışıyorlar. Esra ile Aylin birlikte çalışıyorlar. Cümlesindeki bağlaç ile bağlacıdır.Esra ile Aylin sözcüklerini bağlıyor. Cümlesindeki bağlaç ile bağlacıdır.Esra ile Aylin sözcüklerini bağlıyor.

4 Türkçe’de En Çok Kullanılan Bağlaçlar “ile” bağlacı “ile” bağlacı “ki” bağlacı “ki” bağlacı “ve” bağlacı “ve” bağlacı “yalnız” bağlacı “yalnız” bağlacı “ama” bağlacı “ama” bağlacı “ancak” bağlacı “ancak” bağlacı “veya” bağlacı “veya” bağlacı “fakat” bağlacı “fakat” bağlacı “çünkü” bağlacı “çünkü” bağlacı v.b… v.b…

5

6 Kardeşi ve annesi yarın gelecekmiş. Kardeşi ve annesi yarın gelecekmiş. Ahmet çok yaramaz ama zeki bir çocuk. Ahmet çok yaramaz ama zeki bir çocuk. Eve gittim ki ne göreyim. Eve gittim ki ne göreyim. Aylarca beni ne aradı ne sordu. Aylarca beni ne aradı ne sordu. Bundan sonra ha gelmişsin ha gelmemişsin. Bundan sonra ha gelmişsin ha gelmemişsin. Hem kaliteli hem ucuz olsun. Hem kaliteli hem ucuz olsun.

7 Özellikleri Bağlaçlar eş görevli sözcükleri veya öğeleri birbirine bağlarlar.Ayrıca cümleye de yeni anlamlar katarlar. Bağlaçlar eş görevli sözcükleri veya öğeleri birbirine bağlarlar.Ayrıca cümleye de yeni anlamlar katarlar. “O çalışıyor ancak başaramıyor.”cümlesinde “ama” bağlacı iki karşıt yargıyı birbirine bağlamış. “O çalışıyor ancak başaramıyor.”cümlesinde “ama” bağlacı iki karşıt yargıyı birbirine bağlamış. Bağlaçlar edatlar gibi bir cümlenin öğesi olma özelliği göstermezler.(Öğe içinde bulunabilirler.) Bağlaçlar edatlar gibi bir cümlenin öğesi olma özelliği göstermezler.(Öğe içinde bulunabilirler.) Elbiseleri çamaşırları dolaba koydu. Elbiseleri çamaşırları dolaba koydu. ve bağlaç NESNE YÜKLEM Devamı:

8 Özellikleri 2 Özellikleri Elbiseleri çamaşırları dolaba koydu. Elbiseleri çamaşırları dolaba koydu. ve bağlaç NESNE YÜKLEM Örneğinde “ve” bağlacı nesneleri birbirine bağlamış. Bağlaçlar cümleden çıkartıldığında genellikle cümlenin anlamı bozulmaz; ama daralır. Ör/ Ali ile Veli çok iyi arkadaştır. (ve bağlacını çıkartalım.) Ali, Veli çok iyi arkadaştır. ( Anlam bozulmadı.)

9

10 Hazırlayanlar


"BAĞLAÇ TANIM: Cümle içindeki eş görevli sözcükleri ya da sözcük öbeklerini birbirine bağlayan sözcüklere bağlaç denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları