Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 NOKTALAMA İŞARETLERİ Virgül (, ) TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 NOKTALAMA İŞARETLERİ Virgül (, ) TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri."— Sunum transkripti:

1 1 NOKTALAMA İŞARETLERİ Virgül (, ) TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri

2 2 1 ) Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasında kullanılır. Örnekler Küçük, sakin, şirin bir yerdir bizim köy. TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri Balık tutan, mangal yakan, top oynayan insanlar vardı etrafta. Virgül

3 3 2 ) Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için kullanılır. Örnekler TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri Geldim, gördüm, yendim. Bahçede biraz oyalandım, sonra içeri girdim.

4 4 Virgül 3 ) Uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan özneyi belirtmek için kullanılır. Örnek: TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri Ahmet, köyden görülebilecek en uzak yerdeki belli belirsiz karaltının yıllardır görmediği abisi olduğu konusunda şüphe duymuyordu.

5 5 Virgül 4 ) Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için ara sözlerin veya ara cümlelerin başında ve sonunda kullanılır. Örnek: TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri İçlerinden biri, en göz açıkları, söze karıştı.

6 6 Virgül 5 ) Anlama güç kazandırmak için tekrarlanan kelimelerin arasında kullanılır. Örnek: TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri Bildiği tek şey var: oyun, oyun, oyun. 6 ) Tırnak içinde olmayan alıntı cümlelerden sonra kullanılır. Örnek: Birazdan geliyorum, dedi.

7 7 Virgül 9 ) Edebi eserlerde konuşma bölümünden önceki ifadenin sonuna konur. Örnek: TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri Bahçe kapısını açtı. Sermet Bey’e, - Bu anahtar köşkü de açar, dedi.

8 8 Virgül 10 ) Hitap için kullanılan kelimelerden sonra kullanılır. Örnekler TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri Sayın Başkan, Sevgili Kardeşim, 11 ) Sayıların yazılışında kesirleri ayırmak için kullanılır. Örnekler 3,5 1,2

9 9 Virgül 12 ) Kitap, dergi gibi eserlerin künyelerinde yazar, eser, basımevi gibi maddelerden sonra kullanılır. Örnek: TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri Falih Rıfkı ATAY, Tuna Kıyıları, Remzi Kitabevi, İstanbul, 1938.

10 10 NOKTALAMA İŞARETLERİ Virgül (, ) TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri

11 11 Sevgili Öğrenciler, Ayrıntılı bilgi için TDK’nın yazım kılavuzuna başvurabilirsiniz. TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri


"1 NOKTALAMA İŞARETLERİ Virgül (, ) TÜRKÇE / Noktalama İşaretleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları