Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SÜREKLİ̇ OLASILIK DAĞILIM MODELLERİ Yrd. Doç. Dr. Esra KÜRÜM 04.12.2014.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SÜREKLİ̇ OLASILIK DAĞILIM MODELLERİ Yrd. Doç. Dr. Esra KÜRÜM 04.12.2014."— Sunum transkripti:

1 SÜREKLİ̇ OLASILIK DAĞILIM MODELLERİ Yrd. Doç. Dr. Esra KÜRÜM 04.12.2014

2 Sürekli (continuous) Olasılık Dağılımı Sürekli bir rassal değişken (a,b) aralığındaki her değeri alabiliyorsa bu değişkene ait olasılık dağılım fonksiyonunun grafiğinde eğri altında kalan alan bize bu x değişkeninin olasılığını verir. Eğri altında kalan alandan bahsettiğimiz için x değişkeninin olasılığı f(x) integral yardımıyla bulunur. 1) f(x)  0 olmalıdır. 2) olmalıdır.

3 Sürekli bir rassal değişkenin tanım aralığındaki herhangi bir değeri tam olarak alma olasılığı sıfırdır. P(a≤ X ≤b) = P(a { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/11/3381900/slides/slide_3.jpg", "name": "Sürekli bir rassal değişkenin tanım aralığındaki herhangi bir değeri tam olarak alma olasılığı sıfırdır.", "description": "P(a≤ X ≤b) = P(a

4 Kümülatif dağılım fonksiyonu Olasılık yoğunluk fonksiyonu f(x) ile kümülatif dağılım fonksiyonu F(x) arasındaki ilişki:

5 Sürekli Olasılık Dağılım Modelleri Tek düze (düzgün, uniform) olasılık dağılımı Normal olasılık dağılımı Standart olasılık dağılımı Üstel olasılık dağılımı

6 EXPONENT (ÜSTEL) OLASILIK DAĞILIMI X rassal değişkeninin tanım aralığı (0,∞)dur. E(X) = λ V(X) = λ 2 F(x) =

7 Örnek Radyo aktif bir cisim tarafından yayınlanan ardışık iki parçacığın yayın anları arasında geçen süre λ=100 parametreli üstel dağılımdır. Ardışık iki yayın arasında geçen sürenin; a) Bir saniyeden az b) 3 ile 4 saniye arasında c) 4 saniyeden fazla olması olasılıkları nedir? d) Ardışık iki yayın arasında geçen sürenin en fazla t kadar olması olasılığı 1⁄2 ise t=?

8 Örnek X, λ= 5 olan üstel dağılım sahip bir değişken olsun. Kümülatif dağılım fonksiyonunu hesaplayınız. P  X  1 , P  0.1  X  4  ve P  X  2  olasılıklarını bulunuz.


"SÜREKLİ̇ OLASILIK DAĞILIM MODELLERİ Yrd. Doç. Dr. Esra KÜRÜM 04.12.2014." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları