Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GİYİLEBİLİR BİLİŞİM Yunus ARAS Filiz UZUN Yusuf ALTAY Fatma BÜLBÜL

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GİYİLEBİLİR BİLİŞİM Yunus ARAS Filiz UZUN Yusuf ALTAY Fatma BÜLBÜL"— Sunum transkripti:

1 GİYİLEBİLİR BİLİŞİM Yunus ARAS Filiz UZUN Yusuf ALTAY Fatma BÜLBÜL
Hatice ELMA Merve KANTARCİ

2 Giyilebilir Bilişim Nedir?
Kullandığımız teknolojik araçların giyilebilir bir forma sokularak yaşamımıza sunulmasıdır. Bu teknolojiyle hayatımızın kolaylaştırılması öngörülmektedir. Farklı işlevlere sahip araçları taşımaktansa, bu araçların özelliklerini taşıyan giyilebilir bir teknoloji hizmete sunulmaktadır.

3 Giyilebilir Teknoloji Öngörüleri
Mobil cihazları bir adım daha ileriye taşıyabilmek. Büyük firmaların yanı sıra, bireysel girişimler için de cazip bir pazar halini alan giyilebilir teknolojiler, her yıl çeşitli ihtiyaçlara cevap veren yeni ürünlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şu anda yürütülen çalışmaların çoğu giyilebilir teknolojinin tamamlayıcı bir ürün olarak akıllı telefonlarla ve bulut servislerle entegre çalışması yönünde. 

4 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri (1)
Google glass: Giyilebilir teknolojinin şimdilik en popüler örneği ise Google Glass. Google Glass sınırlı kullanıcıya 1499 dolardan satışa sunulurken akıllı gözlük segmentinde yeni ürünler tanıtılmaya başlandı. Autographer: Geniş açılı bir giyilebilir kamera olan Autuographer, kullandığı sıralı sensörler sayesinde otomatik olarak fotoğraf çekme yeteneğine sahip. Telefon şarj eden bikini: Güneş enerjisinin kullanım alanı yakın gelecekte daha da artacak. Bunun bir örneği de güneş enerjisi paneliyle donatılmış bikinide yer alıyor.

5 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri (2)
Eldiven telefon: Cep telefonlarını bir yana bırakalım. Artık eldivenlerle de telefonlardaki gibi görüşme yapabiliyoruz. Yürüdükçe telefon şarj eden bot: Bu kez de botlar teknolojiye ayak uydurmuş.

6 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri (3)
Akıllı saat: Apple'ın da üzerinde kafa yorduğu akıllı saatler gelecekte çok daha önemli bir role sahip olacak. Klavyeli pantolon: Siz hiç Bluetooth teknoloji pantolon giydiniz mi? Bilgisayara bağlanan pantolonun üzerinde bulunan klavye butonlarıyla yazı yazabiliyorsunuz. Nerede olduğunuzu otomatik paylaşıyor: Cebinize koyacağınız bu özel cihaz ile otomatik olarak gittiğiniz yerlerde check-in yapabiliyorsunuz. Tişört: Bulunduğunuz bölgede WiFi sinyali var mı? Sinyalin gücü nasıl? Giydiğiniz bu özel T-Shirt ile bunu öğrenebiliyorsunuz.

7 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri (4)
Bileklik şeklinde bir klavye: Daha çok askeri amaçla üretilen cihaz aynı zamanda su geçirmiyor.

8 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri (5)
Gömlek: Yazın sıcaktan bunalanlar için üretilen bu özel gömleğin üzerinde yer alan fan ile aşırı sıcak kabusu da bitiyor. Terlik: Metal detektörü özelliğine sahip olan bu özel terliklerle metallerin yerini anında tespit edebiliyorsunuz. Spor ayakkabı: Isaac Daniel GPSli spor ayakkabı. Konum belirleyici sayesinde attığınız her adımı, bulunduğunuz yeri, koşu performasınızı vs. tespit edip cep telefonuyla eşleştirilmiş bluetooth bağlantısı yoluyla sosyal ağlardaki hesabınıza gönderiyor.

9 Giyilebilir Teknoloji Ürünleri (6)
Fitness bantları: Yaşamsal verileri izleme olayı bir saatten ya da göğüs bandından elde edilen kalp atış hızı ya da aktivite düzeyi gibi yaşamsal verilerin, merkezi bir yere yüklenip zaman içerisinde takip edilmesi mantığına dayanıyor. Akıllı Bileklik: Saatte kaç km koşulduğunu ölçerek spor severlerin ve yaşamına özen gösteren herkesin hoşuna gidecek özelliklerle donatılmış., kronometre gibi özelliklerin yanında kaç saat uyuduğunuzu, uyurken kaç defa uyandığınızı gösteren teknolojidir.

10 Gelecekte bizi neler bekliyor
Gelecekte bizi neler bekliyor? Giyilebilir teknolojiler ileride nasıl şekillenecek? Giyilebilir teknolojiler henüz küçük adımlar atıyor. Bu teknoloji özellikle biyo-teknoloji ile birleştiğinde yeni bir devrim olacaktır. Şeker ve kalp hastalıkları gibi düzenli takip gerektiren hastalıklarda bu teknolojiler takip ve tedavide çok yoğun kullanılacaktır. Örneğin, bebeklerin kullandığı bebek bezleri bile de giyilebilir teknolojiden etkilenecekler. Bebek bezleri üzerinde, bebeğin idrar tahlili yapılacak ve sonuçları almak için bezin üzerindeki renk değişimine uğrayan QRCode'u telefonumuzdan okutmak ve sonuçlarını online görmek mümkün olacak.

11 Giyilebilir teknolojilerin beynimize yan etkileri
Hafıza da kaslar gibidir, zorlanmazsa gelişmezler... Giyilebilir teknolojiler, hafıza söz konusu olduğunda bizim jenerasyonun değil bizden sonraki jenerasyonun problemi olacaktır. Bir konunun öğrenilmesi yani hafızada kalıcı olarak yer alması için tekrarlanarak yapılıyor olması gerekiyor. Bizden sonraki nesiller giyilebilir teknolojinin sunduğu kolaylıkları daha ilk yaşlarında tecrübe edecekleri için bazı konuları bizim öğrendiğimizden farklı öğrenecekler. Bu teknolojilerin yaygınlaşmasıyla bilgiye ve zekaya daha kısa sürede ulaşacağımız kesin, ancak analiz etmeden ulaşacağımız için beynimizin analiz gücünü daha az kullanacağız ve bunun yan etkilerini zamanla göreceğiz.

12 Kaynakça http://www.webrazzi.com/etiket/giyilebilir-teknoloji/
teknolojileri-ve-stratejik-isbirliklerini-acikladi/ hayatimizda-neleri-degistirecek/ android.html uretiminde-sikinti-yasiyor.html


"GİYİLEBİLİR BİLİŞİM Yunus ARAS Filiz UZUN Yusuf ALTAY Fatma BÜLBÜL" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları