Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR"— Sunum transkripti:

1 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR

2 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
SAF MADDELER Maddelerin katı, sıvı ve gazlar olarak gruplandırılabileceğini öğrendiniz. Maddeler bu şekilde fiziksel hallerine göre gruplandırılmış olur.Maddeler başka özelliklerine göre de gruplandırılabilir.

3 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
SAF MADDELER Maddeleri oluşturan madde sayısı da isimlendirilmelerinde kullanılabilir.Tek çeşit maddeden oluşan maddelere saf madde adı verilir

4 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
SAF MADDELER Bakır tel daha küçük parçalara ayrıldığında hep bakır özelliği gösterir.Demir bir kütle ufalanıp demir tozu haline getirildiğinde yine demir özelliği gösterir. Bakır tel ve demir kütle tek bir maddeden oluşur. Bu sebeple bakır tel ve demir kütle için saf maddedir diyebiliriz.

5 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
KARIŞIMLAR Birden çok saf maddenin karışmasıyla oluşmuş maddelere karışım adı verilir.Maddeler bir araya gelerek çok sayıda karışım meydana getirebilirler. Katılar hem kendi aralarında hem de sıvı gazlarla karışım meydana getirebilir.

6 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
KARIŞIMLAR Tuz ve şeker karıştırıldığında karışım oluşur. Tuz ve su, şeker ve su karıştırıldığında da karışımlar oluşur. Karışımı oluşturan maddeler özelliklerini kaybetmez. Karışımlar ayrıldığında yine başlangıçtaki saf maddeler elde edilir.

7 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
ÇÖZELTİLER VE ÇÖZÜNME Şekerli çay, tuzlu su ve şekerli su birer çözeltidir. Çözeltilerin çoğu sıvıdır. Ancak katı ve gaz çözeltiler de vardır.

8 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
ÇÖZELTİLER VE ÇÖZÜNME Çözeltilerde katı maddeler, çok küçük parçalar halinde sıvı madde içerisinde dağılır. Katı madde sıvı içerisinde görünmez ancak varlığı hissedilebilir.

9 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
ÇÖZELTİLER VE ÇÖZÜNME Tuzlu su çözeltisinde su çözücü, tuz ise çözünen olarak adlandırılır. Çünkü su tuzu çözer. Tuz ise suda çözünür.

10 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
Zeytinyağı ve su karıştırıldığında çözelti oluşmaz. Çünkü zeytinyağı suda çözünmez.   Bazı katı maddeler suda iyi çözünür. Bazıları ise az çözünür ya da hiç çözünmez.

11 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR
Erime ve çözünme farkı olaylardır. Erime bir katının ısı alarak sıvı hale geçmesidir. Çözünme ise katının bir sıvı içerisinde küçük parçalara ayrılmasıdır. Mum ve dondurma ısındığında erir. Ancak şeker suyla karıştırıldığında erimez, çözünür.


"MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları