Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARS İ NOJENLER. Karsinojenler, Neoplazi oluşturabilme gücüne sahip, Kimyasal Fiziksel Viral ajanlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARS İ NOJENLER. Karsinojenler, Neoplazi oluşturabilme gücüne sahip, Kimyasal Fiziksel Viral ajanlar."— Sunum transkripti:

1 KARS İ NOJENLER

2 Karsinojenler, Neoplazi oluşturabilme gücüne sahip, Kimyasal Fiziksel Viral ajanlar

3 Etkileri, genellikle doza bağımlı, birikimli ve geri dönüşümsüzdür, Karsinojenle karşılaşan organizmada, malign değişiklik oluşmadan önce, genellikle latent bir devre olur. Karsinojenlere karşı duyarlılıkta tür, soy ve cinsiyet farklılıkları vardır.

4

5 Karsinojenler, Doğrudan DNA ile etkileşen genotoksik, DNA dizisinde bir değişiklik oluşturmadan hücrenin fenotipini değiştiren epigenetik olarak da sınıflandırılırlar.

6 Genotoksik bileşikler doğrudan etki edebilir veya biyotransformasyonla aktiflenebilirler. Epigenetik olarak etki eden bileşikler hücre bölünmesini sık olarak uyaran promotörlerdir.

7

8

9 KİMYASAL KARSİNOJENLER

10

11 Chemical Exposure (air, water, food, etc.) Internal Exposure Metabolic Activation Macromolecular Binding Detoxication DNA RNA Protein Biologically Effective Dose Efficiency of Mispairing Cell Proliferation X X Initiation (Biomarker)

12 Williams J.A., Carcinogenesis 22:209-14 (2001)

13 F İ Z İ KSEL KARS İ NOJENLER İyonize edici ışınlar: x-ve gamma ışınları, alfa ve beta partikülleri Non-ionizing ışınlar: UV Diğer fiziksel faktörler: aspest, oksijen radikalleri

14 Radyasyon, Hücresel DNA’yı doğrudan hasara uğratarak, –Mutasyonlara, –Kromozomal kırıklara, –Anormal yapıların oluşmasına yol açmaktadır.

15

16 VİRAL KARSİNOJENLER Retroviruses: genom RNA, gag (kor proteinler), pol (revers transkriptaz), env (virion), viral onkogenler İnsan Papillomavirusları: genom DNA, HPV’nin 16 ve 18 serotipleri, E6 (p53 ile) ve E7 (Rb ile) proteinleri Hepatit B and C Virusları: (tumor suppressor genler ve onkogenler üzerinden)

17

18


"KARS İ NOJENLER. Karsinojenler, Neoplazi oluşturabilme gücüne sahip, Kimyasal Fiziksel Viral ajanlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları