Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HOŞ GELDİNİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HOŞ GELDİNİZ."— Sunum transkripti:

1 HOŞ GELDİNİZ

2 KARDEŞ KISKANÇLIĞI

3 KARDEŞ KISKANÇLIĞI Kıskançlık, sevilen birinin başkası ile paylaşılmasına katlanamamaktır. Yaşamın her döneminde görülebilir ancak çocuklukta biraz daha yoğun yaşanabilir. Bu duyguyla ilk tanışma iki yaş civarındadır.

4 KARDEŞ KISKANÇLIĞI Küçük çocuklarda yeni doğan kardeşi kıskanma kimi zaman yaşamı etkileyecek ve davranış bozukluğuna neden olacak derecede yoğun yaşanabilen bir duygu olabilmekte ve yardım gerektiren bir hal alabilmektedir.

5 KARDEŞ KISKANÇLIĞININ NEDENLERİ
Doğal bir duygu olan kıskançlık sevilen kişinin bir başkasıyla paylaşılamamasından ve temelde güvensizlikten kaynaklanır. O ana kadar kendine yöneltilen ilgi ve dikkatin kardeşine yöneltilmesinden doğan rahatsızlık en temel nedendir.

6 Çocuğa Ayrılan Zamanın Azalması
Kardeşin doğmasıyla birlikte ona ayrılan zamanın azalması çocukta, bebeğe karşı gibi görünen ama aslında ana babaya karşı olan kızgınlık, kırgınlık gibi duyguların gelişmesine neden olabilir. Çocuk kendini terk edilmiş, güvensiz ve desteksiz hissetmeye başlar.

7 Yeni Bir Çocuğun Doğumu
Kardeşler arası kıskançlığın derecesi, yeni bir çocuğun doğumuyla anne babanın tutumunda olan değişikliklere, büyük çocukla ebeveyn arasında yerleşmiş olan ilişkiye ve çocuğun bebeğe olumsuz bir etkide bulunmasına göz yumma hoşgörüsüne bağlıdır

8 Dışarıdan İnsanların Telkini
Dışarıdan insanlarla akrabalarda bazı olumsuz düşüncelerin doğmasına neden olabilirler. Kendisinden büyük bir kız kardeşi olan çocuğa saçlarının neden ablası gibi kıvırcık olmadığını sormak, ablaya da kardeşinin boyunun onu yakaladığını ve yakında onu geçebileceğini söylemek hem gereksiz hem de olumsuz etkileri olan yaklaşımlardır. Çocukların birbirleriyle rekabete girmelerini, kızgınlık duymalarını sağlayabilir.

9 Cinsiyete Göre Ayrımcılık
Cinsiyete göre de bazı farklılıklar yaşanabilir; çocuk kız ve doğan kardeş erkek ise, ana-babanın kendi cinsiyetinden hoşnut olmadığını düşünebilir. Ailelerin cinsiyete ilişkin tercihi varsa ve bunu yansıtıyorlarsa, cinsiyete göre kıskançlık yaşanması kaçınılmaz hale gelir.

10 BELİRTİLER Kardeş kıskançlığı, kendine acıma, üzüntü, küçük düşme korkusu, can sıkıntısı, öfke, nefret ve intikam alma düşüncelerinin yanı sıra sevgi, koruma ve yakınlık hissetme isteği gibi karışık duyguların bir bileşiminden oluşmaktadır. Bu duygulardan en etkili olanları öfke, kendine acıma ve üzüntü duygularıdır.

11 Yemek Yememe Çocuk o güne kadar evde kendisi ilgi ve sevgi odağıyken birden ikinci plana itilmiş gibidir. Artık anne babasının ve diğer yakınlarının sevgi ve ilgisini kardeşiyle paylaşmak durumundadır. Sevilmediği düşüncesiyle anneden tamamen uzaklaşır, içe kapanır, yemek yememeye ve zayıflamaya başlayabilir

12 Sinirli Tavırlar Sergileme
Hem gün içinde hem de geceleri aşırı sinirli olurlar. Huzursuz bir görünümleri vardır, sakinleşmekte zorlanır ve kimi zaman çevrelerindeki insanlara öfkeli davranabilirler. Kendine ya da eşyalara yönelik saldırgan davranışlarda bulunabilirler

13 Okul Fobisi Evden ayrılmayı reddetmeyle birlikte (Örn: okula gitmek istememe) baş ağrısı, mide bulantısı gibi psikosomatik belirtiler, (emin olmak için fiziki muayene yaptırılmalıdır) huzursuzluk, isteksizlik ve diğer stres belirtileri sık sık gözlenebilir.

14 Anneden Ayrılmak İstememe
Yeni bir kardeşin doğumu çocukta ilgi ve koruyuculuk, sıkıntı ve kıskançlık gibi çelişkili duygular yaşanmasına neden olur. Artık eskisi kadar sevilmeyeceği korkusu daha anne hamileyken başlayabilir. Son aylarda annenin yorgun, isteksiz ve yeni gelecek kardeşin hazırlıkları ile uğraşıyor olması çocuğun huysuzlaşıp, anneden ayrılmak istememesine neden olabilir.

15 Sevilip Sevilmediklerini Sorma
Anne babaya sık sık onu sevip sevmediklerini sorma ve sevgilerinden bir türlü emin olamama yaşanabilir

16 ÖNERİLER Kardeşi doğmadan önce ona anlayabileceği bir dilde aileye yeni bir üyenin geleceği, evdeki ortamın her zamankinden daha heyecanlı ve karışık olabileceği, örneğin eve sık sık misafirlerin gelip gideceği, annenin hem yorgun olacağı hem de bebekle daha çok vakit geçirmek zorunda kalacağı, çünkü küçük bir bebeğin gereksinimleri olduğu ama aynı şeylerin o doğduğunda da yaşandığı ve her şeyin zamanla tekrar düzene gireceği anlatılabilir. Böylece çocuk psikolojik olarak daha hazırlıklı olacaktır. Bunları anlatmak için son ana kadar beklenmemelidir

17 Gergin Davranmayın Anne Baba İş Bölümü Yapmalı
Hem Sözel Hem de Davranışlarla Onu Sevdiğinizi İfade Edin

18 Bebekle ile ilgili işlerde çocuktan yardım istenebilir
Bebekle ile ilgili işlerde çocuktan yardım istenebilir. Örneğin bebeğe isim seçme, biberonunun soğutulması, oyuncak ya da giysi seçimi, bebek odasının düzenlenmesi gibi konularda büyük çocuğun katılımı sağlanabilir. Kardeşler arasındaki karşılaştırmalardan kaçının.Çocuğunda bir zamanlar küçük bir bebek olduğu, aynı bakım ve özenin kendisine de gösterildiği çocuğa anlatılabilir. Çocuğun küçülmüş giysileri, bebeklik fotoğrafları gösterilerek, o bebekken yaşanan anılardan ve onun sevimli hallerinden bahsedilerek kendini daha iyi hissetmesi sağlanabilir.

19 KISKANÇ ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN DAVRANIŞLAR
Çocuksu davranışlar gösterirler. Geceleyin uykusuzluk göstermeye, korktuğunu ,üşüdüğünü, acıktığını söyleyerek anne-babasını rahatsız eder. Daha önce kendi hizmetlerini yapabildiği halde yapamaz olur. Yeni doğan çocuğa açıkça düşmanlık gösterme, bedeni yaralamalara yol açar. Çeşitli nedenlerle kızma, ağlama, kırıp-dökme. Sürekli olarak huzursuzluk duyma.

20 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…
HATİCE ŞENLİ KIZILHAN.

21 AİLE İÇİ ETKİLİ İLETİŞİM
İletişim, dil kullanarak ya da kullanmaksızın insanlar arasındaki duygu, düşünce ve yaşantıların ifade edilme yöntemidir.

22 İLETİŞİM ENGELLERİ 1- Emir Vermek, Yönlendirmek
2- Uyarmak, Tehdit Etmek 3- Ahlak Dersi Vermek 4- Öğüt Vermek 5- Mantık yoluyla İnandırmak 6- Yargılamak, Eleştirmek, Suçlamak 7-Övmek, Aynı Düşüncede Olmak, Teşhis Koymak  8- Ad Takmak, Alay etmek, 9-Yorumlamak, Analiz Etmek, Tanı Koymak

23 İletişim Engellerinin Çocuk
Üzerindeki Olumsuz Etkileri 1- Korku, kaygı ya da direnç oluşturabilir.   2- İsyankâr davranışlara yol açabilir.   3- Anne babaya karşı düşmanca duygular beslemesine yol açabilir.   4- Çocukta anlaşılamama duygusu oluşabilir. 5- Kendisini savunmasına yol açabilir.  6- Çocukta kendi sorunlarını çözmede yetersiz olduğu düşüncesine yol açabilir.  7- Bağımlılık yaratabilir.  8- Kendisine güvenilmediğini düşünebilir.

24 ANNE BABA- ÇOCUK İLETİŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRAN ETMENLER
Kabul Etkin Dinlemek Ben Dili

25 KABUL Kabul; Çocuğu olduğu gibi kabul etmek gerekir.  

26 Etkin Dinlemek; Çocuğunuzla konuşurken beden duruşu olarak aynı seviyede olun, Onu dinlerken göz kontağı kurun * Başka şeylerle ilgilenmeyin, (gazete okumak, tv izlemek gibi) Dokunmak (elini tutun, omzuna dokunun, başını okşayın) çocuğunsorunu olduğu zaman kendisini güven içinde hissetmesini sağlar. * Çocuğumuzun söylediklerini dinlerken, kendi kelimelerimizle özetleyip kısaca tekrar edin; * Onun duygularını dile getirin;

27 Sen dili, suçlama ve yargılama içerir.
Ben Dili; Anne Babanın o anda kendilerinde oluşan gerçek duygularını ifade etmeleridir. Duyguların ifade edilişinde suçlama ve yargılamanın yoktur. Sen dili, suçlama ve yargılama içerir.

28 OLUMLU İLİŞKİLER KURABİLMEK İÇİN NE YAPMALI?
Karşılıklı Saygı Eğlenceye zaman ayırmak Yüreklendirmek Söz ve Davranışlarla sevgiyi ifade etmek OLUMLU İLİŞKİLER KURABİLMEK İÇİN NE YAPMALI?

29 Çocuğunuzun Kendine Güvenli Olmasını mı İstiyorsunuz?

30 Önce Siz Ona Güvenin.

31 Sözleriniz ya da Davranışlarınızla Çocuklarınıza Onları Sevdiğinizi Ne Kadar Sık Belli Edersiniz?

32 Çocuğun Davranışını Anlamakta Güçlük Mü Çekiyorsunuz?
Etkili Anne Baba Olmak Sabır Gerektirir. Adım Adım İlerleyin. Sevginizi Dile Getirin. Kontrol Etme, Baskı Yapma, Aşırı Koruma Ve Acıma Duyguları Çocukların Saygı Kavramlarını Mahveder.

33 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..
HATİCE ŞENLİ KIZILHAN.


"HOŞ GELDİNİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları