Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

www.ramazansakin.com Merhaba arkadaşlar! Benim adım Balerin Bebek. Bugün sizlerle Türkçe dersinde beraber olacağım.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "www.ramazansakin.com Merhaba arkadaşlar! Benim adım Balerin Bebek. Bugün sizlerle Türkçe dersinde beraber olacağım."— Sunum transkripti:

1

2 www.ramazansakin.com Merhaba arkadaşlar! Benim adım Balerin Bebek. Bugün sizlerle Türkçe dersinde beraber olacağım.

3 Önce size bir tekerleme sorayım. Bakalım söyleyebilecek misiniz? Aşağıdaki tekerlemeyi hızlı biçimde doğru olarak söylemeye çalışın. Kartal kalkar, dal sarkar; dal sarkar kartal kalkar.

4 Hadi, bunu da söyleyin bakalım: Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi; ortada su şişesi.

5 Aferin size... Şimdi dersimize başlayabiliriz.

6 Öğrenciler Öğrenciler okula geldiler. Talebeler okula geldiler. Size göre hangimizin cümlesi daha doğrudur? Hadi düşünün bakalım.

7 www.ramazansakin.com Öğrenciler Öğrenciler okula geldiler. Talebeler okula geldiler. İkimizin cümlesi de doğrudur. Çünkü;

8 www.ramazansakin.com Öğrenciler okula geldiler. Talebeler okula geldiler. “Talebeler” “Talebeler” sözcüğü ile “Öğrenciler” sözcüğünün anlamları aynıdır. İsterseniz sözlüklerinizi açın. Önce “talebe” “talebe” sözcüğünün, sonra da “öğrenci” “öğrenci” sözcüğünün anlamlarını bulun. Her ikisinin de anlamı aynı değil mi?

9 www.ramazansakin.com O halde, “talebe” “talebe” sözcüğü ile “öğrenci” “öğrenci” sözcüğü eş anlamlıdır....eş anlamlıdır....eş anlamlıdır....eş anlamlıdır.

10 www.ramazansakin.com EŞ ANLAMLI SÖZCÜKLER Yazılışları farklı, anlamları aynı olan sözcüklere, eş anlamlı sözcükler sözcükler denir. Örnek: vazife – görev cümle - tümce

11 www.ramazansakin.com Bu sözcüklerin eş anlamlılarını da siz bulun:

12 hediyearmağan

13 sözcükkelime

14 yılsene

15 elbisegiysi

16 isimad

17 esirtutsak

18 Eş anlamlı sözcükler konusunu anladık mı?

19 Aferin size...

20 “Arkadaşım yukarı çıktı.” “Arkadaşım aşağı aşağı indi.”

21 www.ramazansakin.com “Arkadaşım yukarı çıktı.” “Arkadaşım aşağı indi.” Yukarıdaki cümlelerde bulunan “yukarı” ve “aşağı” sözcüklerinin anlamlarını karşılaştıralım. Aralarında nasıl bir ilişki var? Hep birlikte düşünelim.

22 “Arkadaşım yukarı çıktı.” “Arkadaşım aşağı indi.” “yukarı” ve “aşağı” sözcüklerinin anlamları birbirinin karşıtıdır. O halde bu iki sözcük zıt anlamlı sözcüklerdir.

23 www.ramazansakin.com KARŞIT ( ZIT ) ANLAMLI SÖZCÜKLER Anlam bakımından birbirinin karşıtı durumunda bulunan sözcüklere zıt anlamlı sözcükler sözcükler denir. Örnek:ince – kalın uzun - kısa

24 www.ramazansakin.com Bu sözcüklerin zıt anlamlılarını da siz bulun:

25 hızlı yavaş

26 çalışkan tembel

27 sıcak soğuk

28 ilk son

29 yeni eski

30 savaş barış

31 küçük büyük

32 ileri geri

33 Öf! Yoruldum. Birisi fıkra anlatsa da biraz eğlensek...

34 HAKSIZLIK Öğretmen, iki öğrencisine kızar ve ceza olarak adlarını 50’şer kez yazmalarını ister. Öğrencilerden biri buna karşı çıkar: -Öğretmenim bu haksızlık olur. -Neden haksızlık olurmuş? -Onun adı Ali; benimki ise Abdurrahman.

35 Ali, sabah kalkıp acele ile çayını çayını yudumluyor sonra koşar adımlarla okul yoluna düşüyordu. Okula giderken çaydan geçiyordu. Bu nedenle her sabah sınıfa sırılsıklam çoraplarla giriyordu.

36 www.ramazansakin.com Ali ne yapıyor? Düşünelim... Ali çayını yudumlayıp, çaydan geçerek okula gidiyor. “çay” “çay” sözcüğü kaç anlamda kullanılmış?

37 www.ramazansakin.com “çay” “çay” sözcüğü: 1.İçeçek 2.Akarsu anlamlarında kullanılmış. O halde “çay” “çay” sözcükleri sesteş sesteş sözcüklerdir.

38 www.ramazansakin.com SESTEŞ SÖZCÜKLER Yazılışları aynı; fakat anlamları farklı olan bu tür sözcüklere sesteş (eş sesli) sözcükler denir. Örnek: 1- “Gözüme toz kaçtı” 2- “Kitabımı masanın gözüne koydum.” Göz sözcüğü birinci cümlede organ anlamında; ikinci cümlede ise masanın bölümü anlamında kullanılmıştır.

39 Arkadaşlar siz de şimdi gelecek olan sözcükleri farklı anlamlarda en az iki cümle içinde kullanın.

40 düş 1-Merdivenden 1-Merdivenden düştüm. 2-Dün 2-Dün gece bir düş gördüm.

41 www.ramazansakin.com kır 1-Kalemim 1-Kalemim kırıldı. 2-Kırlarda 2-Kırlarda dolaşmayı severim.

42 www.ramazansakin.com at 1-Topu 1-Topu bana at. 2-Atları 2-Atları çok severim.

43 www.ramazansakin.com kız 1-Öğretmenim 1-Öğretmenim bana kızdı. 2-Sınıfımızdaki 2-Sınıfımızdaki kız öğrenciler erkeklerden daha fazla.

44 www.ramazansakin.com


"www.ramazansakin.com Merhaba arkadaşlar! Benim adım Balerin Bebek. Bugün sizlerle Türkçe dersinde beraber olacağım." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları