Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ASR SURESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ASR SURESİ."— Sunum transkripti:

1 1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ASR SURESİ

2 2 وَالْعَصْرِ ﴿١ 1 ASR şahit olsun, اِنَّ الْاِنْسَانَ لَفى خُسْرٍ ﴿٢ 2 Elbet insanoğlu tarifsiz bir kayıptadır;

3 3 ASR SURESİ اِلَّا الَّذينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿٣ 3 Ancak, Allah’a inanıp güvenenler, erdemli ve sorumlu davrananlar; yani birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler bundan müstesnadır.

4 4 SURENİN KİMLİĞİ ASR SURESİ Nuzul Sıra 13 Ayet Sayısı 5 Nuzul Yılı 2 Mushaf Sıra 103

5 5 NÜZUL YERİ

6 6

7 7 ASR SURESİ KONUSU (4) 1. Kur’an Nasıl Bir İnsan tipi inşaa etmek istiyor. İmanlı Salih Amel işleyen Hakkı tavsiye eden Sabrı Tavsiye eden

8 8 ASR SURESİ KONUSU 2. İnsanın saadeti ve felaketi kendi elindedir. Zamanda değildir. Mekanda değildir. Çağda değildir.

9 9 ASR SURESİ KONUSU 3. İnsan Soyunun Kurtuluş Şifreleri İman- İnanmak Salih Amel- Yaşamak Hakkı tavsiye- Paylaşmak Sabrı Tavsiye- Direnmek

10 10 ASR SURESİ KONUSU 4. Hüsrana Uğrayan İnsan Tipi İman etmeyen Salih Amel işlemeyen Hakkı tavsiye etmeyen Sabrı Tavsiye etmeyen

11 11 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ASR SURESİ

12 12 ASR SURESİ وَالْعَصْرِ ﴿١ 1 ASR şahit olsun, Asr: Sıkıp Suyunu Çıkarmak Özünü Alıp Posasını Atmak İkindi Vakti : Çalışan insanın suyunun Çıktığı vakittir. Hasılat Vakti. Yüzyıl : İnsanın kalitesini ortaya Çıkaran 3 neslin Ömrüdür. Hesap Günü : Hayatın sıkılıp özünün posasından ayrıldığı zamandır. Bu günü ifade eder.

13 13 ASR SURESİ اِنَّ الْاِنْسَانَ لَفى خُسْرٍ ﴿٢ 2 Elbet insanoğlu tarifsiz bir kayıptadır; İNSAN; bireysel ve toplumsal sorumlulukları olan medeni yaratılışlı, irade ve bilinç sahibi varlıktır. Husr; Manevi ve Uhrevi Kayıptır.

14 14 ASR SURESİ اِنَّ الْاِنْسَانَ لَفى خُسْرٍ ﴿٢ 2 Elbet insanoğlu tarifsiz bir kayıptadır; Akıp gitmekte olan zamana yemin olsun ki, bunun farkına varmayan insan elbette ziyandadır. İnsan’ın ziyanda oluşunun nedeni, zamanın akıp gitmesi ve ömrün boş işlerle tüketilmesidir. وَالْعَصْرِ ﴿١ 1 ASR şahit olsun,

15 15 ASR SURESİ اِلَّا الَّذينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿٣ 3 Ancak, Allah’a inanıp güvenenler, Erdemli ve sorumlu davrananlar; Yani birbirlerine hakkı tavsiye edenler Ve sabrı tavsiye edenler bundan müstesnadır.

16 16 ASR SURESİ Ziyandan Kurtuluşun temel şartı: Asli Şartları; Tali Şartları; (Salih Amel’in açılımı) İman ve Onun üzerine bina edilen sâlih amel. Hakkı Tavsiye Sabrı Tavsiye

17 17 ASR SURESİ Buna göre; bu ayetlerden şunları da anlayabiliriz. Bu dinde ümitsizlik yoktur. Ziyanda olmak yada ziyanda kalmak bir kader değildir. İradesini ilahi bilgilendirmeler doğrultusunda şekillendirenler, kayıpta olmamayı başaracaklardır.

18 18 ASR SURESİ Ziyandan Kurtulmanın İlk Şartı İman; İnanılması gereken bütün değerlere inanmak. İnanılan değerlere güvenmek. Güvende olmak ve çevreye güven vermektir. İmandan yoksun bir davranış, ibadet yada hasenat adını alamaz. Salih amel de denmez. Bir davranışın değerlendirmeye tabi tutulabilmesi için onun inanarak ve Allah’ın rızasını kazanmak için yapılması şarttır. İman etmeden Salih amel sahibi olunmaz. Bu nedenle imanlı olmak, hüsrandan kurtulmanın ilk şartıdır.

19 19 ASR SURESİ Böyle bir imanın doğal sonuçları nelerdir.? 1.Amilu’s-Salihat: Salih Amel; bir insanın iman iddiasının sadece gönüllerde ve dillerde kalmadığını, hislerine aklına, ve bütün davranışlarına yayıldığını göstermesidir.

20 20 ASR SURESİ ‘Amilu’s-Sâlihât; terkibi Kur’an’ın 23 yıllık iniş sürecinde farklı vurgular kazanır. Vahyin ilk yıllarındaki vurgusu “sorumlu davranış”tır. Bu davranış, Bakara 2’den yola çıkarak “hidayetten önceki takvâ” diyebileceğimiz sorumluluk bilincine ve ahlâkına dayanır. Erdemlilik ve dürüstlüğü ifade eder.

21 21 ASR SURESİ İlerleyen yıllarda vahiy Allah’ın razı olup olmadığı, imana yaraşan ve yaraşmayan eylemleri beyan ettikten sonra; “sâlih amel” terkibi “Allah’ın razı olduğu imana uygun davranış” vurgusunu kazanmıştır. İslâm cemaatinin iktidar yıllarını teşkil eden Medine’de ise aynı terkip “sahibini ve başkalarını ıslah edici iyilikler” vurgusuna ulaşmıştır. Aslında bu son vurgu sâlihât kelimesinin asli vurgusudur ve imkanla orantılı olarak her dönemde sâlih amelin ana hedefini ifade eder.

22 22 ASR SURESİ Hak; İnançta tevhidi, Eylemde sâlihât ve adâleti tavsiye etmektir. Hakikati, hakkın yolunu, hakka ve hukuka riayeti tavsiye etmektir. Böyle bir imanın doğal sonuçları nelerdir.? 2. Birbirine Hakkı Tavsiye Etmek

23 23 ASR SURESİ Hakkı Tavsiye Etmek Ne Demektir; İmanlarına şahit tuttukları Allah’ı, davranışlarına da şahit tutmalarını tavsiye etmektir. Allah’ı unutmamaları, O’ndan bağımsız bir alan olmadığını hatırlatmaktır. İnsanların birbirlerine Kur’an’ı hatırlatmalarıdır Dini hayata Ku’ran’dan bakmayı öğütlemektir. Hakkı tavsiye etmenin bedeli vardır, bu bedeli ödemek gerektiğinde sabır tavsiye edenler kurtulmuştur.

24 24 ASR SURESİ 3.Sabrı Tavsiye etmek; Sabr; Hak ve hakikat üzerinde direnmek, Düzeltme işinden vazgeçmemektir.

25 25 ASR SURESİ Sabır, omuzladığı hayat emanetini sahibine zayi etmeden ulaştırmak için götürürken, rüzgar tersinden esmeye başladığında; geri adım atmamak, yükü atmamak, yolu satmamak, yola yatmamaktır. Kişinin hakikate olan sadâkati, onun uğruna ödemeyi göze aldığı bedelle orantılıdır.

26 26 ASR SURESİ Sözün özü şudur: Yalnızca iman edip sâlih amel işlemek kişiyi “iyi” yapar, Hakkı ve sabrı tavsiye etmek ise kişiyi “aktif iyi” yapar (krş. Müddessir: 2).

27 27 ASR SURESİ Kurtulmak için; Sadece inanmak yetmez, Islah edici eylemler yapmak, Bu cümleden olarak hakkı ve hakta direniş demeye gelen sabrı tavsiye etmek gerekir. Bunlar imanın gereğidir. Bunu yapmayan fert veya toplum, isterse mü’min olsun, hüsrandan kurtulamaz (krş. Enfal: 25). Dolayısıyla;

28 28 Kendi Elindedir. Çağda Değil İnsan’ın Saadeti Ve Felaketi Zamanda Değil Rahim Mekanda Değil Keramet; Zamanda değil İnsandadır 1 2 5 34 İnsanın saadeti de, felaketi de kendi elindedir. Zamanda değil, Çağda değil, Mekanda değil.

29 29 İman Hakkı Tavsiye İnsan Soyunun Kurtuluş Anahtarı Salih Amel Rahim Sabrı Tavsiye 1 2 34

30 30 İnanmak Paylaşmak Yaşamak RahimDirenmek 1 2 34 İnsan Soyunun Kurtuluş Anahtarı

31 31 İnanmak (Allah’ın Hakı) Paylaşmak (İnsaniyetin Hakkı) Yaşamak (Hayatın Hakkı) Rahim Direnmek (Hakikatın Hakkı) 1 2 34 İnsan Soyunun Kurtuluş Anahtarı

32 32 İnanmak (Bireysel) Paylaşmak (Toplumsal) Yaşamak (Bireysel) Rahim Direnmek (Toplumsal) 1 2 34 İnsan Soyunun Kurtuluş Anahtarı

33 33 İnanmak (Akidevi) Paylaşmak (Ameli) Yaşamak (Ameli) Rahim Direnmek (Ameli) 1 2 34 İnsan Soyunun Kurtuluş Anahtarı

34 34 AKSİ Hüsrandır

35 35 İman; Ameli Amel; Daveti Davet; Sabrı Gerektirir


"1 Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla ASR SURESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları