Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KREDİ KARTI NEDİR Kredi kartı, Bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KREDİ KARTI NEDİR Kredi kartı, Bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında."— Sunum transkripti:

1

2

3 KREDİ KARTI NEDİR

4 Kredi kartı, Bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya banka ATM'lerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen, yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorunda olunduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

5 TÜRKİYE”DE KREDİ KARTI NE ZAMAN KULLANILMAYA BAŞLANDI

6 Türkiye'de ilk kez kredi kartı kullanımı 1968'de Diners Clup ile olmuş. Bu karta o yıllarda sadece bir kaç bin kişi sahipti

7 Türkiye”de kredi kartı kullanma alışkınlığı VE ORANLARI

8 MasterCard tarafından gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasında, Türk halkının son aylardaki kredi kartı kullanım alışkanlıklarına ilişkin şu veriler elde edildi: “MasterIndex’e göre kredi kartı sahipleri, harcamalarının yüzde 46’sını kredi kartıyla yapıyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönem MasterIndex verilerine bakıldığında bu rakam yüzde 40’idi. Bu oran yüksek gelir grubunda yüzde 55’e çıkarken alt orta gelir grubunda yüzde 43’e düşüyor. Yaş gruplarına bakıldığında 45-54 yaş grubunun harcamalarının yüzde 53’ünü kredi kartı ile yaptığı görülüyor. Bu oran 20-24 yaş grubunda yüzde 39’da kalıyor. Alışverişlerinde kredi kartını en fazla kullanan bölgeye bakıldığında İç Anadolu Bölgesi’nin yüzde 63’le liderliği elinde tuttuğu, bu bölgeyi sırasıyla Akdeniz Bölgesi (yüzde 51), Marmara Bölgesi (yüzde 39), Ege Bölgesi (yüzde 38), Güney Doğu Anadolu Bölgesi (yüzde 38), Karadeniz Bölgesi (yüzde 35) ve Doğu Anadolu Bölgesi (yüzde 27) takip ediyor.

9 YAPILAN ARAŞTIRMALARA GÖRE TÜRKİYE”DE KREDİ KARTINI EN ÇOK KULLANAN KESİMİN BAYANLAR OLDUĞU TESBİT EDİLMİŞTİR.

10 KREDİ KARTI KULLANIMINA ALTERNATİF BİR YÖNTEM VARMI ? CEVAP: BİLİNEN EN İYİ YÖNTEM PEŞİN PARA İLE ALIŞ VERİŞ ve KARAKAPÇAKLI VERESİYE DEFTERİDİR.

11

12


"KREDİ KARTI NEDİR Kredi kartı, Bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları