Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Afrika Bal Arıları / Katil Arılar Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Afrika Bal Arıları / Katil Arılar Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü."— Sunum transkripti:

1 Afrika Bal Arıları / Katil Arılar Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

2 Apis mellifera adansonii Afrika Arısı / Katil Arılar

3 Orijini Afrika kıtasıdır Brezilyada doğadaki oğullar Amerikan arıcılığındaki değişim… Ağaç üzerindeki kolonide, geceleyin ve körük yardımıyla bal hasadı… Panama’da Afrika Bal arılarının büyük boy körükle kontrolü..

4 Afrika Bal Arısının Yayılışı From Winston (1987)

5 ABD’de Afrika Bal Arıları XXX

6 Afrika Arılarına Niçin Katil Arılar Denir? Katil arılar yüksek düzeyde saldırgan olup kolonilerinin bulunduğu bölgede arı sokma vakalarında artış görülmektedir.

7 Afrika Bal Arıları AHB Avrupa arılarından daha küçük yuva yapar… İşçi arılar peteğin dış kısmında toplanır Afrika arıları Avrupa arılarına göre; daha fazla oğul verir, çok fazla saldırgandırlar. İşçi arılar 19 günde ve ana arılar 15,5 günde yetiştirilirler. Bedenleri daha küçüktür, dans yetenekleri fazla gelişmemiştir. Fazla yavru, az bal.

8

9 En Önemli Özellik : Saldırgandırlar!

10 İğneleme Davranışı

11 Afrika bal arıları papaya ve kavun polinasyonunda kullanılırlar. Fakat yüksek saldırganlık düzeyi ve fazla oğul vermeleri nedeniyle polinasyonda planlı olarak kullanılmaları oldukça zordur.

12 Avrupa bal arısı ile kıyaslandırıldığında tropik iklimlerde iyi bir bal üreticisidirler.

13 Balı üçüncü dünya ülkelerinde besinden ziyade değerli bir ilaç olarak kullanılır. Guatemala pazarında bal satışı

14 Biraz da gülelim…. YET

15 T e ş e k k ü r l e r... samsun1964@hotmail.com


"Afrika Bal Arıları / Katil Arılar Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları