Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MOLEKÜLER BİYOLOJİDE KULLANILAN YÖNTEMLER 1: KANDAN DNA İZOLASYONU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MOLEKÜLER BİYOLOJİDE KULLANILAN YÖNTEMLER 1: KANDAN DNA İZOLASYONU."— Sunum transkripti:

1 MOLEKÜLER BİYOLOJİDE KULLANILAN YÖNTEMLER 1: KANDAN DNA İZOLASYONU

2 MOLEKÜLER BİYOLOJİDE KULLANILAN YÖNTEMLER 1. KANDAN DNA İZOLASYONU DNA hücrede serbest bir molekül halinde değildir. Bazı proteinler (histonlar, histon olmayan proteinler, HMG proteinler) ve RNA ile bir kompleks halinde bulunur. Virüsler gibi canlılarda da bir protein kılıfı içinde yer alır. DNA’nın izolasyonu, değişik organizma gruplarında hatta aynı organizma grubu içerisinde farklılıklar gösterse de temelde üç aşamadan meydana gelir. 1.Hücre duvarının parçalanması 1.Hücre duvarının parçalanması 2.DNA-protein kompleksinin çözülmesi 2.DNA-protein kompleksinin çözülmesi 3.DNA’nın ortamdaki diğer moleküllerden ayrılması 3.DNA’nın ortamdaki diğer moleküllerden ayrılması

3 Kandan Genomik DNA İzolasyonu ml.lik tüpe 900  l Red Blood Cell (RBC) Lysis solüsyonu konur ml.lik tüpe 900  l Red Blood Cell (RBC) Lysis solüsyonu konur µl tam kan ilave edilir.Oda sıcaklığında 10 kez ters düz edilerek 5dk inkübe edilir. Eritrositlerin parçalanması sağlanır.Hücrelerin iyi bir şekilde lisize olmaları için bu süre uzatılabilir µl tam kan ilave edilir.Oda sıcaklığında 10 kez ters düz edilerek 5dk inkübe edilir. Eritrositlerin parçalanması sağlanır.Hücrelerin iyi bir şekilde lisize olmaları için bu süre uzatılabilir rpm.de 20 san.santrifüjlenir rpm.de 20 san.santrifüjlenir.

4 Kandan Genomik DNA İzolasyonu 4- Tüpte lökositlerin oluşturduğu beyaz pellet (tüpün dibinde) ile  l residual sıvı kalacak şekilde, kalan parçalanmış eritrositlerin oluşturduğu supernatant (üst kısım) atılır.Pellet ile sıvının karışması için 10 san. vortex yapılır. 4- Tüpte lökositlerin oluşturduğu beyaz pellet (tüpün dibinde) ile  l residual sıvı kalacak şekilde, kalan parçalanmış eritrositlerin oluşturduğu supernatant (üst kısım) atılır.Pellet ile sıvının karışması için 10 san. vortex yapılır  l Cell Lysis solüsyonu eklenerek pipetaj ile karıştırılır  l Cell Lysis solüsyonu eklenerek pipetaj ile karıştırılır µl Protein Precipitation solüsyonu eklenir.İyice karışması için yüksek hızda 10 san. vortexlenir µl Protein Precipitation solüsyonu eklenir.İyice karışması için yüksek hızda 10 san. vortexlenir.

5 Kandan Genomik DNA İzolasyonu rpm. de 1dk. santrifüjlenir. Hücrelerin parçalanarak, proteinlerin dibe çökmesi sağlanır. Böylece DNA proteinlerden uzaklaştırılmış olur rpm. de 1dk. santrifüjlenir. Hücrelerin parçalanarak, proteinlerin dibe çökmesi sağlanır. Böylece DNA proteinlerden uzaklaştırılmış olur ml.lik boş tüpe 300µl %100’lük isopropanol konur ml.lik boş tüpe 300µl %100’lük isopropanol konur. 9- DNA’yı içeren supernatant kısmı alınarak isopropanol üzerine ilave edilir.Yavaşça 50 kez ters düz edilerek karıştırılır.İsopropanol kalan maddelerin ve suyun DNA’dan uzaklaşmasını sağlar. Böylece DNA ipliksi yapıda görünür hale gelir. 9- DNA’yı içeren supernatant kısmı alınarak isopropanol üzerine ilave edilir.Yavaşça 50 kez ters düz edilerek karıştırılır.İsopropanol kalan maddelerin ve suyun DNA’dan uzaklaşmasını sağlar. Böylece DNA ipliksi yapıda görünür hale gelir rpm. de 1dk santrifüjlenir ve DNA’nın dibe çökmesi sağlanır rpm. de 1dk santrifüjlenir ve DNA’nın dibe çökmesi sağlanır.

6 Kandan Genomik DNA İzolasyonu 11- Supernatant dikkatlice dökülür ve tüpler kurutma kağıdı üzerinde kurutulur. 11- Supernatant dikkatlice dökülür ve tüpler kurutma kağıdı üzerinde kurutulur. 12- DNA pelletini yıkamak için 300µl %70’lik etanol ilave edilip birkaç kez ters çevrilir. 12- DNA pelletini yıkamak için 300µl %70’lik etanol ilave edilip birkaç kez ters çevrilir rpm.de 1dk santrifüjlenir rpm.de 1dk santrifüjlenir. 14- Etanol dikkatlice dökülür.Tüpler kurutma kağıdı üzerine ters çevrilerek kurutulur. 14- Etanol dikkatlice dökülür.Tüpler kurutma kağıdı üzerine ters çevrilerek kurutulur µl DNA Hydration solüsyonu ilave edilerek ve orta hızda 5 san. vortexlenerek. DNA’nın çözünmesi sağlanır µl DNA Hydration solüsyonu ilave edilerek ve orta hızda 5 san. vortexlenerek. DNA’nın çözünmesi sağlanır *Hazırlanan DNA aynı gün içinde kullanılacaksa +4ºC’ye konulabilir.Uzun süre saklanabilmesi için –20 ya da - 80ºC’ye konmalıdır.

7 Kandan Genomik DNA İzolasyonu (Fenol-Kloroform ekstraksiyon yöntemiyle) 1- EDTA’lı kan en az 1 saat dik olarak bekletilmiş olmalı. 1- EDTA’lı kan en az 1 saat dik olarak bekletilmiş olmalı µl kan örneği (lökosit kısmından), 1.5ml hacmindeki mikrofüj tüpüne alınır µl kan örneği (lökosit kısmından), 1.5ml hacmindeki mikrofüj tüpüne alınır rpm. de 1dk santrifüj edilir rpm. de 1dk santrifüj edilir. 4- Supernatant atılıp pelletin üzerine yeniden TE tamponu eklenerek santrifüj tekrarlanır. 4- Supernatant atılıp pelletin üzerine yeniden TE tamponu eklenerek santrifüj tekrarlanır.

8 Kandan Genomik DNA İzolasyonu (Fenol-Kloroform ekstraksiyon yöntemiyle) 5- Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, pelletin üzerine Proteinaz K ve Lysis Buffer eklenir. 5- Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, pelletin üzerine Proteinaz K ve Lysis Buffer eklenir. Lysis Buffer: Lysis Buffer: -%10 SDS: µl -%10 SDS: µl -10 mg/ml Proteinaz K: µl -10 mg/ml Proteinaz K: µl -NaCl: µl -NaCl: µl -TE Buffer: µl ’ye tamamlayacak miktarda -TE Buffer: µl ’ye tamamlayacak miktarda 6- Karışım, 56ºC’de 90dk inkübasyona bırakılır. 6- Karışım, 56ºC’de 90dk inkübasyona bırakılır.

9 Kandan Genomik DNA İzolasyonu (Fenol-Kloroform ekstraksiyon yöntemiyle) 7- Tüplere, karışım hacmi kadar fenol eklenir ve tüpler karıştırılır. 7- Tüplere, karışım hacmi kadar fenol eklenir ve tüpler karıştırılır rpm. de 2dk santrifüj edilir rpm. de 2dk santrifüj edilir. 9- Üst faz yeni tüpe alınır.Gerekirse fenol ekstraksiyonu tekrarlanır. 9- Üst faz yeni tüpe alınır.Gerekirse fenol ekstraksiyonu tekrarlanır. 10- Temiz bir tüpe alınan üst faza eşit hacim kloroform ilave edilerek ekstraksiyon yapılır. 10- Temiz bir tüpe alınan üst faza eşit hacim kloroform ilave edilerek ekstraksiyon yapılır rpm. de 2dk santrifüj edilir rpm. de 2dk santrifüj edilir. 12- Üst faz temiz bir tüpe alınarak 1.5ml çizgisine kadar absolute etanol eklenir.DNA çökmeye başlar. 12- Üst faz temiz bir tüpe alınarak 1.5ml çizgisine kadar absolute etanol eklenir.DNA çökmeye başlar.

10 Kandan Genomik DNA İzolasyonu (Fenol-Kloroform ekstraksiyon yöntemiyle) 13- Çökme tamamlanınca rpm. de 3dk santrifüj edilir. 13- Çökme tamamlanınca rpm. de 3dk santrifüj edilir. 14- Pelleti kaybetmeksizin dikkatlice alkol dökülür. 14- Pelleti kaybetmeksizin dikkatlice alkol dökülür. 15- Üzerine ~ 500µl %70’lik etanol ilave edilerek pellet yıkanır. 15- Üzerine ~ 500µl %70’lik etanol ilave edilerek pellet yıkanır ve 14. basamaklar tekrarlanır ve 14. basamaklar tekrarlanır. 17- Alkol uçurulur. 17- Alkol uçurulur. 18- DNA pelletinin üzerine µl steril H 2 O ilave edilir. 18- DNA pelletinin üzerine µl steril H 2 O ilave edilir.

11

12 Optik Dansite (OD) = 260/280 Optik Dansite (OD) = 260/280 ~1.8 DNA (µg/ml)=260 nm’deki ODxSulandırım oranıxkatsayı(50)

13

14

15


"MOLEKÜLER BİYOLOJİDE KULLANILAN YÖNTEMLER 1: KANDAN DNA İZOLASYONU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları