Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALİ DAĞDEVİREN MADDENİN HALLERİ VE ISI. ALİ DAĞDEVİREN ISI SICAKLIK hakkında neler biliyoruz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALİ DAĞDEVİREN MADDENİN HALLERİ VE ISI. ALİ DAĞDEVİREN ISI SICAKLIK hakkında neler biliyoruz?"— Sunum transkripti:

1 ALİ DAĞDEVİREN MADDENİN HALLERİ VE ISI

2 ALİ DAĞDEVİREN ISI SICAKLIK hakkında neler biliyoruz?

3 ALİ DAĞDEVİREN Reklamlarda, haberler ve hava durumu programlarında sık sık duyduğumuz; "Düşük ısılarda bile mükemmel temizlik" "Dış ısı göstergesi" "Vücut ısısı düştü" "Bugün Ankara’da en yüksek ısı 32°C"

4 ALİ DAĞDEVİREN Bu tür durumlarda ISI ve SICAKLIK kavramları karıştırılmaktadır. BU KARMAŞADAN KURTULMANIN ŞİFRESİ ÇOK BASİT

5 ALİ DAĞDEVİREN Isı, maddeler arasında alınıp verilen enerjinin adıdır. Isının ölçülebilen şekline de sıcaklık denir.

6 ALİ DAĞDEVİREN Maddelerin ısıları sabit midir veya maddeler hep aynı ısıda mı olurlar???

7 ALİ DAĞDEVİREN Sıcaklıkları aynı iki madde arasında ısı aktarımı gerçekleşir mi? Bu iki maddeden birinin sıcaklığı diğerinden farklı olması halinde ne olur? ISI AKTARIMI NEDİR?

8 ALİ DAĞDEVİREN Örneğin elimize bir buz parçası aldığımızı düşünelim… 1.Burada ısı aktarımının yönü nasıldır? 2.Isı aktarılan enerji olduğuna göre maddenin ısısından bahsedebilir miyiz? 3.Örneğin suyun ısısı havanın ısısı gibi ifadeler doğrumudur?

9 ALİ DAĞDEVİREN DENEY: ISI HAREKETLERİNİN GÖZLENMESİ AMAÇ: Sıcaklıkları farklı maddelerin bir araya geldiklerinde aralarında ısı alış verişinin olacağını gözlemlemek

10 ALİ DAĞDEVİREN KULLANILAN ARAÇ GEREÇLER VE DENEY DÜZENEĞİ beher geniş beher sıcak su buz parçaları termometre -2 adet

11 ALİ DAĞDEVİREN Deney sonunda neler gördük???

12 ALİ DAĞDEVİREN  Sıcaklıkları farklı iki madde bir araya geldiğinde aralarında ısı alışverişi olur.  Sıcaklığı fazla olan madde ısı verir, sıcaklığı az olan ise ısı alır.  Yani sıcaklığı fazla olan maddenin sıcaklığı az olan maddeye doğru ısı akışı olur.  Maddeler arasındaki ısı alışverişi her iki maddenin sıcaklığı eşit oluncaya kadar devam eder.  Maddeler arasındaki ısı alışverişi durduğunda her iki maddenin sıcaklığı da eşit olur.

13 ALİ DAĞDEVİREN Peki… Sıcaklığı düşük olan maddeye enerji aktarılırken Maddenin sıcaklığındaki artış miktarı kütlesine bağlı mıdır?

14 Örneğin özdeş ısıtıcılarımız var ve birini salonda birini de küçük bir oda da çalıştırdığımızda eşit süreler sonunda odalardaki ısı değişimi hakkında ne söylersiniz?

15 ALİ DAĞDEVİREN YUKARIDAKİ KAPLARDA AYNI SICAKLIKLARDA DA SU BULUNMAKTADIR BİZ BU KAPLARDAKİ SULARI ÖZDEŞ ISITICILARLA ISITDIKTAN SONRA BU MADDELERİN SON SICAKLIKLARI HAKKINDA NE SÖYLEYEBİLİRİZ?

16 ALİ DAĞDEVİREN Bu kaplardaki suların sıcaklıklarını eşit hale getirmek için neler yapabiliriz???

17 ALİ DAĞDEVİREN Bu farklı kütlelerdeki maddeleri aynı sıcaklığa getirmek için, kütlesi büyük olanın daha uzun süre ısıtılması veya daha çok ısı yayan ısı kaynağının kullanılması gerekir.

18 ALİ DAĞDEVİREN SICAKLIKLARA BAK KÜTLELERİ SIRALA KÜTLEBAŞLANGIÇ SICAKLIKLARI 2 DAK. SONRAKİ SICAKLIKLARI 4 DAK. SONRAKİ SICAKLIKLARI A20ºC25ºC35ºC B20ºC22ºC28ºC C20ºC42ºC90ºC ÖZDEŞ ISITICILAR KULLANILMAKTADIR. ETKİNLİK

19 ALİ DAĞDEVİREN C’nin kütlesi en azdır. Çünkü bu kütlenin sıcaklık artışı en fazladır. B’nin kütlesi en fazladır. Çünkü bu kütlenin sıcaklık artışı en azdır.

20 ALİ DAĞDEVİREN SICAKLIK…

21 Sıcaklık; maddenin taneciklerinin ortalama hareket enerjilerinin bir göstergesidir.

22 Sıcaklık termometre ile ölçülür..

23 ALİ DAĞDEVİREN Bugün birçok Avrupa ülkesinde ve Türkiye'de ortak bir sistem kullanılmaktadır. Bu sistem İsveçli fizikçi Anders Celcius (1701- 1744)’un, termometrenin «yüzlük» derecelenmesine dayalı olan sistemdir.

24 ALİ DAĞDEVİREN Termometre… Termometreler ince cam borudan yapılır. Borunun alt ucu şişkincedir, buraya alkol ya da civa doldurulur. Üzerinde derece çizgileri bulunan ince uzun kısmın içindeki hava boşaltılır.

25 ALİ DAĞDEVİREN Termometrede okuduğunuz değer maddenin miktarı ile ilişkili midir?

26 ALİ DAĞDEVİREN Bir maddenin sıcaklığı kütleye bağlı değilken, ısısı kütle ile doğru orantılıdır.

27 ALİ DAĞDEVİREN Örneğin bir bardak kaynar suyun sıcaklığı ile bir tencere kaynar suyun sıcaklığı aynı fakat kütlesi fazla olan bir tencere suyun ısısı daha fazladır.

28 ALİ DAĞDEVİREN Peki bir kova soğuk suya ve bir bardak ılık suya özdeş maddeler (buz) bıraktığımızda hangi kaptaki suyun maddeye aktardığı ısı daha fazladır?

29 ALİ DAĞDEVİREN Aşağıda sıcaklığı ve miktarı verilen aynı tür sıvılardan hangisi daha fazla buzu eritir? Neden? 250mL 100°C 10L 25 °C 5L 35 °C A B C ETKİNLİK 250mL 100°C 10L 25 °C 5L 35 °C A B C 250mL 100°C 10L 25 °C 5L 35 °C A B C 250mL 100°C 10L 25 °C 5L 35 °C A B C 250mL 100°C 10L 25 °C 5L 35 °C A B C

30 ALİ DAĞDEVİREN B seçeneğindeki sıvı daha fazla miktarda ısı aktarır. Çünkü sıcaklığı A ve C den daha düşük olmasına rağmen madde miktarı çok fazla olduğu için toplam hareket enerjisi daha fazladır. Bu sebeple çevresine daha fazla ısı aktarır.

31 ALİ DAĞDEVİREN

32 TEKRAR YAPMAYI UNUTMAYALIM!!! TEKRAR YAPMAYI UNUTMAYALIM!!!


"ALİ DAĞDEVİREN MADDENİN HALLERİ VE ISI. ALİ DAĞDEVİREN ISI SICAKLIK hakkında neler biliyoruz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları