Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

…. Isı- sıcaklık hakkında ne biliyoruz ? hakkında ne biliyoruz ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "…. Isı- sıcaklık hakkında ne biliyoruz ? hakkında ne biliyoruz ?"— Sunum transkripti:

1

2 Isı- sıcaklık hakkında ne biliyoruz ? hakkında ne biliyoruz ?

3 Isı? Sıcaklık?

4 “Düşük ısılarda bile mükemmel temizlik” “Düşük ısılarda bile mükemmel temizlik” “Dıs ısı göstergesi” “Dıs ısı göstergesi” “Vücut ısısı düştü” “Vücut ısısı düştü”.

5

6 Genellikle Arkadaşlarımız ısı ve sıcaklık kelimelerini Karıştırabiliyor ! Oysa… Şifremiz çok basitt Oysa… Şifremiz çok basitt Arkadaşlar..

7 Isı,sıcaklıkları farklı iki madde arasında alıp verilen enerjinin adıdır.Bu durumda sıcaklıkları eşit iki madde arasında ısı aktarımı gerçekleşmez.

8 SICAKLIK ISI Eğer belirtilen değer Tremometre ile ölçülebiliyorsa SICAKLIK ! ile ölçülebiliyorsa SICAKLIK ! maddeler arasında alınıp verilen enerji adına ise ısı denir! alınıp verilen enerji adına ise ısı denir!

9 Maddelerin ısıları hep sabit midir ? Ya da maddeler hep aynı sıcaklıkdamı olurlar ?

10 Hal değişiminde kütle değişimi olmaz hacim değişimi olur her hal değişiminde sıcaklık sabit değildir, saf maddelerin ve doymuş çözeltilerin hal değişiminde sıcaklık değişmez.

11 Sıcaklık; maddenin taneciklerinin ortalama hareket enerjilerinin bir göstergesidir. Sıcaklık; maddenin taneciklerinin ortalama hareket enerjilerinin bir göstergesidir.

12

13

14 Bu deneyden ne öğrendik ?

15 Bir kova Soğuk sudaki taneciklerin toplam hareket enerjisinin bir bardak sıcak sudakinden daha fazladır

16 Deneyimiz nasıldı Arkadaşlar ?

17 Sıcaklıkları farklı iki madde bir araya geldiğinde aralarında ısı alış- verisi olur Hıııı ! Biliyordum sanki :S

18 -Meselaaaaa !

19 Evet arkadaşalar Maddeler arası ısı alış-verişi durdurğu zaman her iki maddenin sıcaklığıda eşit olur.

20

21 ÖRENEĞİN; özdeş ısıtıcılarımız var ve birini salonda birini de küçük bir odada çalıştırdığımızda eşit süreler sonucunda odadaki ısı değişimi hakkında ne söyleyebiliriz ?

22 Sıcaklıkları farklı maddelerin bir araya geldiklerinde aralarında ısı alış verişinin olacağını biliyoruz… Sıcaklıkları farklı maddelerin bir araya geldiklerinde aralarında ısı alış verişinin olacağını biliyoruz…

23 BİZ BU KAPLARDAKİ SULARI ÖZDES ISITICILARLA ISITTIKTAN SONRA BU MADDELERİN ALDIKLAR I ISILAR HAKKINDA NE SÖYLEYEBİLİRİZ? Bu Kaplarda aynı sıcaklıkta su var!

24

25 Bu gün birçok Avrupa ülkesinde ve Türkiye’de ortak bir sistem kullanılmaktadır ! Bu sistem İsveçli fizikçi ‘un termometrenin yüzlük derecesine dayalı oaln sistemdir ‘

26 Sıcaklık;maddenin taneciklerini ortalama hareket enerjilerinin bir göstergesidir ! Sıcaklık bir enerji türü değildir. Sıcaklık Termometre ile ölçülür!

27 TERMOMETRE Termometreler ince cam borudan yapılır ! Termometreler ince cam borudan yapılır ! Borunun alt terafı şişkincedir, buraya alkol yada ciya konulur ! Üzerinde derece çizgileri bulunan ince uzun kısmın içindeki hava boşaltılır ! kısmın içindeki hava boşaltılır !

28

29

30 Size Bir şey sormak istiyoruz.. Size Bir şey sormak istiyoruz.. Isı ve Sıcaklık Kavramları aynımıdır ?

31 Evet benziyorlar fakat aynı kavramalar değiller


"…. Isı- sıcaklık hakkında ne biliyoruz ? hakkında ne biliyoruz ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları