Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Menderes KÖMÜR Ali BİNBOĞA Murat BULUT Slayt 0. Slayt 1 TEMEL YETENEK ■ “Temel yetenek, bir işletmeyi başka işletmelerden ayıran, işletmenin vizyonunun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Menderes KÖMÜR Ali BİNBOĞA Murat BULUT Slayt 0. Slayt 1 TEMEL YETENEK ■ “Temel yetenek, bir işletmeyi başka işletmelerden ayıran, işletmenin vizyonunun."— Sunum transkripti:

1 Menderes KÖMÜR Ali BİNBOĞA Murat BULUT Slayt 0

2 Slayt 1 TEMEL YETENEK ■ “Temel yetenek, bir işletmeyi başka işletmelerden ayıran, işletmenin vizyonunun gerçekleştirmesinde rol oynayan, rakipler tarafından kolayca taklit edilemeyen bilgi, beceri ve yeteneği ifade etmektedir.”

3 Slayt 2 ■ Temel yetenekler bütünleştirilmiş ve organizasyonel öğrenme prosesleri tarafından koordine edilmiş; ■ Müşteriler için görülebilir değere sahip, ■ Rakiplere göre emsalsiz ■ Zor taklit edilebilen ■ Bir çok pazara potansiyel giriş sağlayabilen, teknolojilerin, süreçlerin ve bakış açılarının bütünüdür. TEMEL YETENEK

4 Slayt 3 TEMEL YETENEK ■ İLİŞKİLİ KAVRAMLAR

5 Slayt 4 ■ Hamel ve Prahald, “Geleceği Kazanmak” adlı eserinde bir becerinin temel yetenek olarak görülebilmesi için üç özelliğe sahip olması gerektiğini söylemektedirler. Bunlar: ■ Müşteri Değeri ■ Rakiplerden Farklılık ■ Yaygınlaştırılabilirlik ÖZELLİKLERİ

6 Slayt 5 ÖZELLİKLERİ ■ Temel yetenek, ürünleri ve işlevleri değil, bilgi, beceri ve yetenekleri ifade eder. ■ Temel yetenek esnek ve uzun dönemli olmalıdır. ■ Temel yetenekler sınırlı olmalıdır. ■ Temel yetenekler, organizasyonun hakim olabileceği alanlarda olmalıdır. ■ Temel yetenekler, organizasyon yapısına uyum sağlayabilmelidirler.

7 Slayt 6 Temel Yetenek; ■ Değer yaratabilmeli, ■ Taklit edilememeli, ■ İkame edilemez olmalı, ■ Nadir bulunur olmalıdır.

8 Slayt 7 TEMEL YETENEKLERİN BELİRLENMESİ

9 Slayt 8 TEMEL YETENEKLERİN İŞLETMEYE ETKİSİ ■ Temel yetenekler müşteri faydasını ve işletmenin değerinin yükselmesini belirler. ■ Temel yetenekler işletmenin başarısı üzerinde belirleyici rol üstlenir ■ Temel yetenek, anlamlı bir rekabet avantajı sağlar ■ Temel yetenekler işletmelerin daha iyi yaptığı işlere odaklanmasını ve daha verimli çalışmasını sağlar

10 Slayt 9 REKABET AVANTAJI ■ Temel yetenek, bir firmanın rakiplerine kıyasla iyi yaptığı iştir. ■ İşletme rakiplerine oranla iyi olduğu bir ya da bir kaç temel yeteneğini geliştirerek rekabet avantajı elde edebilir.

11 KABİLİYET - REKABET Slayt 10 ■ Her temel yetenek bir kabiliyettir, ama her kabiliyet bir temel yetenek değildir.

12 Slayt 11 Temel Yeteneklerin Geliştirilmesinin Önemi ■ Karı maksimize etmek isteyen bir işletme temel yeteneklerine yatırm yaparak, kaliteyi arttırmalıdır. ■ İşletmeler mevcut yeteneklerini günün koşullarına uyduracak çalışmalar yaparken, yeni temel yetenekler de geliştirmelidirler.

13 Slayt 12 “Benim temel yeteneklerim nelerdir?” ■ Her işletme müşterilerini rakiplerden daha çabuk memnun edebilecek kendi temel yeteneklerini tanımlamalı, bunu korumaya ve geliştirmeye konsantre olmalı veya yeni temel yetenekler oluşturmalıdır.

14 Slayt 13 TEMEL YETENEKLERİN TEST EDİLMESİ ■ Avantaj sağlayacak ve rekabet gücünü arttıracak, rakiplerine karşı üstün pozisyona gelecek teknoloji, know-how veya süreçler açısından işletme ne durumdadır? ■ Yeni faaliyet alanlarına giriş imkanı sağlıyor mu?

15 ■ Temel yetenekler rakipler tarafından kesinlikle taklit edilemeyecek şekilde emniyet altına alınmış mı? ■ Temel yetenekler birçok faaliyet alanına hizmet ediyor mu?

16 Slayt 15 DÜNYA VE TÜRKİYE’DEN ÖRNEKLERLE FİRMA TEMEL YETENEKLERİ

17 ■ satın alma gücüne bağlı fiyatlandırma yapması

18 Slayt 17 -

19 Slayt 18

20 Slayt 19

21 Slayt 20

22

23 Slayt 22

24 Slayt 23


"Menderes KÖMÜR Ali BİNBOĞA Murat BULUT Slayt 0. Slayt 1 TEMEL YETENEK ■ “Temel yetenek, bir işletmeyi başka işletmelerden ayıran, işletmenin vizyonunun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları