Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Aşağıdaki sözcüklerin hangisinde kişi eki yoktur  A)Bilseniz  B)Yağıyor  C)Borçlandık  D)Okumuşum.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Aşağıdaki sözcüklerin hangisinde kişi eki yoktur  A)Bilseniz  B)Yağıyor  C)Borçlandık  D)Okumuşum."— Sunum transkripti:

1

2  Aşağıdaki sözcüklerin hangisinde kişi eki yoktur  A)Bilseniz  B)Yağıyor  C)Borçlandık  D)Okumuşum

3  A seçeneğinde, ‘’-niz’’  C seçeneğinde ‘’-k’’  D seçeneğinde ‘’-um’’ şahıs ekidir.  B seçeneğinde şahıs eki yoktur

4  “-mış” eki aşağıdaki cümlelerin hangisinde görülen bir durumu anlatmaktadır ?  A) Okuma sevgisini dedesi aşılamış.  B) Misafirlerini çok güzel ağırlamış.  C) Görmeyeli kardeşim çok büyümüş.  D) Akşamki toplantı geç bitmiş.

5  C seçeneğinde kişi gördüğü gibi durumu ifade etmektedir.Diğer seçeneklerde ise duyduklarını söylemiştir.

6  Aşağıdakilerin hangisinde “-malı / -meli” eki cümleye ihtimal anlamı katmıştır ?  A) Söylediklerimi dikkatli dinlemelisiniz.  B) Çocukcağız bu seslerden korkmuş olmalı.  C) Gezimiz ay sonuna ertelenmeli.  D) Hayatımızı bir düzen içinde sürdürmeliyiz.

7  B seçeneğinde ihtimal anlamı vardır.  A, C ve D seçeneklerinde gereklilik anlamı vardır.

8  Aşağıdaki zaman ve anlam kaymasına uğramış fiillerle kurulan cümlelerden hangisi, anlam olarak yanında belirtilen zamanı ifade etmektedir ?  A) Büyük ihtimalle bu yaz, tatile Trabzon’a gideriz.Geniş zaman.  B) Başka bir fotoğrafta babamla masa başında kiraz yiyoruz.Geçmiş zaman.  C) Her sabah güneşin doğuşunu izliyorum.Şimdiki zaman.  D) Yazar, okuduğum bu kitapta doğduğu kasabayı ayrıntılı olarak anlatır.Gelecek zaman.

9  A seçeneğindeki cümle gelecek zamanı,  B seçeneğindeki cümle geçmiş zamanı,  C seçeneğindeki cümle geniş zamanı,  D seçeneğindeki cümle geçmiş zamanı i-fade etmektedir.  Zamanı doğru verilen cümle B seçeneğindedir.

10  Aşağıdaki fiillerden hangisi haber kiplerin- den biriyle çekimlenmiştir ?  A) Gidelim  B) Söyleseniz  C) Bilmelisin  D) Görüşürüz

11  Haber kipi zaman anlamı taşır.Bunu D seçeneğinde görebiliriz.

12  Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi zaman bildirmemektedir ?  A) Herkes hayattan bir şeyler bekler.  B) Kimse kötülük görmek istemez.  C) Hayatın herkes için bir anlamı olmalı.  D) Herkes yaşamını güzelleştirmeye çalışır.

13  C seçeneğinin yüklemi gereklilik kipiyle çekimlenmiştir.Zaman anlamı taşımaz.

14  Aşağıdaki cümlelerden hangisinde dilek kipi ile çekimlenmiş bir fiil vardır ?  A) Kitaplarımdan ayrılamam.  B) Elindeki fırsatı kaçırdın.  C) Seninle sonra görüşsek.  D) Günler hızla geçiyor.

15  Dilek kipinin eki –sa –se’dir.Şıkları incelersek C seçeneğinde yüklemin bu ekleri taşıdığını ve dilek kipiyle çekimlendiğini görebiliriz.

16  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem emir kipiyle çekimlenmiştir ?  A) Arkadaşlar, biraz sessiz olalım !  B) Salon iki saat içinde temizlenmeli !  C) Bir an önce burada olsun !  D) Misafirlerin geleceğini nasıl da unuttum !

17  Emir kipinin eki yoktur.Şahıslara göre çekimlenir.Örneğin C seçeneğinde olsun derken “O burada olsun.” yani 3. tekil şahıs kipiyle çekimlenmiştir.

18  Aşağıdaki cümlelerde geçen eylemlerin hangisinde başkasından duyma anlamı vardır ?  A) Masanın başında uyuyakalmışım.  B) Bu renk sana çok yakışmış.  C) Tırnakların çok uzamış.  D) Toplantıya geç gelmiş.

19  Başkasından duyma anlamını –mış -miş eki katar.Ancak cümlenin genelinden de çıkarılabilir.

20  Aşağıdaki cümlelerin hangisinde anlam kayması yoktur ?  A) Haftaya tatile gidiyorum.  B) Ders bitince seni ararım.  C) Her gün düzenli olarak spor yapıyorum.  D) Yaz tatillerinde bol bol kitap okurum.

21  Anlam kayması bir zaman kipinin başka bir zamanı karşılayacak şekilde kullanılmasıyla oluşur.D seçeneğinde böyle bir durum söz konusu değildir.

22  Dün geceden beri yağmur yağıyordu adaya.Adalılar “göç kaçıran” derler bu yağmura.Asıl “göç kaçıran” yağmur değil okullardı.Çocuklar okul çağında olanlar, artık nasıl oturur adada ?  Yukarıdaki paragrafta kaç tane çekimli fiil vardır ?  A) 3  B) 4  C) 5  D) 6

23  Yağıyordu, derler ve oturur kelimeleri çekimli fiildir.

24  “Görüşmüşsünüz” çekimli fiilinin kök ve eklerine doğru ayrılışı hangi seçenekte verilmiştir ?  A) Görüş – müş – sü – nüz  B) Gör – üş – müş – sünüz  C) Görüş – müş – sünüz  D) Görüşmüş - sünüz

25  Fiilin kökü onun anlamına en yakın kelimedir.Örneğin soruda görüşmüşsünüz kelimesinde görüşmek fiilinin kökü “görmek”ten gelir.Dolayısıyla gör- fiili köktür.Ondan sonra sırasıyla ekler getirilir.  Doğru cevap B seçeneğidir.

26  Aşağıdaki cümlelerin yüklemlerinden hangisinde zaman anlamı vardır ?  A) Odanı her zaman temiz tutmalısın.  B) Bugün alışveriş de yapalım.  C) Kitabımı sana vereceğim.  D) Biri olanları bana anlatsın.

27  C seçeneğindeki fiil haber kipiyle çekimlenmiştir.Dolayısıyla zaman anlamı içerir.


" Aşağıdaki sözcüklerin hangisinde kişi eki yoktur  A)Bilseniz  B)Yağıyor  C)Borçlandık  D)Okumuşum." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları