Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Elektrik Enerjisi Üretimi. Ülkemizdeki Başlıca Santraller Hidroelektrik santraller;

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Elektrik Enerjisi Üretimi. Ülkemizdeki Başlıca Santraller Hidroelektrik santraller;"— Sunum transkripti:

1 Elektrik Enerjisi Üretimi

2 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Hidroelektrik santraller;

3 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Termik santraller;

4 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Santrallerin Elektriksel Donanımları Santrallerdeki elektrik enerjisi üretiminde kullanılan üniteler şunlardır:  Alternatör (Generatör) ve uyartım sistemleri (Ana ve yedek)  Devir ve gerilim ayar sistemleri (Regülatörler)  Transformatörler ve akü şarj sistemi ile kesintisiz güç kaynakları  Dizel grubu  Santral kumandası ve güvenlik devresi sistemleri  Ölçü ve kontrol elemanları

5 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Elektrik santrallerinde, öncelikle mekanik enerji elde edilir ve bu enerji bazı düzeneklerle jeneratör miline aktarılır. Jeneratörler ise mekanik enerjiyi alternatif elektrik enerjisine dönüştürür. Jeneratörlerin ürettikleri gerilim, güç trafoları yardımıyla yükseltilerek alıcılara gönderilir.

6 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Jeneratörde üretilen elektrik enerjisi, önce kablolar yardımıyla dağıtım odasına aktarılır. Dağıtım odasından güç trafosuna, güç trafosundan da yükseltilerek kesiciye gelir.

7 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Kesiciden bara ayırıcılarına, bara ayırıcılarından baralara, baralardan tekrar kesiciye, kesiciden hat çıkış ayırıcısına, oradan da enerji nakil hatlarına iletilerek alıcılara gönderilir.

8 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Bu sistem dönüşümünü sağlayan şalt sahalarıdır. Bir santralde enerji üretiminin sürekliliği ve işletme güvenliği, yardımcı ünitelerin kaliteli ve hızlı devreye girmesi ile sağlanır.

9 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Enerjinin sürekliliği bakımından, bir arıza sırasında yardımcı ünitelerin hemen devreye girebilmesi için alınacak önlemler şunlardır:  Enterkonnekte şebekeden alınacak bir hatla santralin kendi gereksinimini temin edebilecek bir transformatör bağlantısı olmalıdır.  Santralde yedek olarak bir dizel alternatör sistemi bulunmalıdır.  Akü ve akü şarj sistemi bulunmalıdır.

10 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Santral Kumanda ve Güvenlik Devresi Sistemleri Elektrik enerjisi üretiminde kullanılan tüm sistemlerle ilgili gözlem, ölçüm, kontrol ve gerektiğinde müdahale santral kumanda odalarında yapılır.

11 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Kumanda odalarında santrallerin bütün birimlerini ayrı ayrı kontrol ve kumanda edebilecek sistemler vardır. Genellikle duvar ve masa tipi panolarla ve monitörlerle donatılmışlardır.

12 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Enerji üretiminde kullanılan tüm birimlerle ilgili bilgiler, otomatik kumanda yoluyla panolarda bulunan ışıklı veya sesli cihazlara iletilir. Ayrıca, panolarda bulunan ölçü aletlerinden olumlu veya olumsuz tüm durumlar gözlemlenip kaydedilebilir.

13 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Santral kumanda merkezinde enerji kesilmesine karşı, kontrol ve güvenlik sistemine yedek enerji sağlayan sistemler kurulmalıdır. Bu konuda komşu santral ile yapılan bağlantılardan ya da akü şarj sistemlerinden yararlanılabilir.

14 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Santraller Arası Haberleşme Sistemleri Yüksek gerilim şebekelerinde santraller, trafo merkezleri ve dağıtım merkezleri arası haberleşme, güvenli ve sürekli bir besleme yapabilmek için çok önemlidir.

15 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Haberleşme için kuranportör cihazlarının yanı sıra, telefonlar ve telsizlerden de yararlanılır. Son dönemde yapılan çalışmalarla santraller ve enerji iletim-dağıtım şebekeleri arası haberleşmeler cep telefonu üzerinden gerçekleştirilecektir

16 Ülkemizdeki Başlıca Santraller Santraller arası haberleşme, kuranportör denilen cihazlarla sağlanır. Kuranportör bir nevi telefondur. Haberleşme yüksek gerilim iletkenleri üzerinden yapılır. Ayrıca haberleşme iletkeni kullanılmaz.

17 Ülkemizdeki Başlıca Santraller

18 Kuranportör cihazı, yüksek frekans sinyali üzerine daha alçak frekanslı bir sinyalin bindirilmesini ve uzak mesafelere gönderilmesini sağlar. Yüksek gerilimin frekansı 50 Hz olmasına karşın, kuranportör cihazı ile yapılan haberleşme frekansı35- 490 kHz.'dir.


"Elektrik Enerjisi Üretimi. Ülkemizdeki Başlıca Santraller Hidroelektrik santraller;" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları