Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sensörler Öğr. Gör. Erol KINA. MANYETİK SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER Bir tel bobin haline getirilip içinden akım geçirilirse, bu bobinin içinde ve çevresinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sensörler Öğr. Gör. Erol KINA. MANYETİK SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER Bir tel bobin haline getirilip içinden akım geçirilirse, bu bobinin içinde ve çevresinde."— Sunum transkripti:

1 Sensörler Öğr. Gör. Erol KINA

2 MANYETİK SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER Bir tel bobin haline getirilip içinden akım geçirilirse, bu bobinin içinde ve çevresinde manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan gözle görülmez. Ancak bu bobinin içerisindeki nüvenin hareketi ve bobinin çevresinden yaklaştırılan metaller bobinin indüktansını değiştirir. İşte bu prensipten hareketle manyetik sensörler geliştirilmiştir.

3 MANYETİK SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER Manyetik sensör ve transdüserler, günlük hayatta daha çok güvenlik gerektiren yerlerde metallerin (silah, bıçak gibi) aranmasında, hazine arama dedektörlerinde kullanılır. Sanayide ise kumanda ve kontrol sistemlerinde, tıp elektroniğinde, fabrikalarda, otomatik kumanda kontrol uygulamalarında, yer değişimlerinin hassas olarak ölçülmesinde kullanılır.

4 Reed – Temassız Algılayıcılar  Manyetik temassız algılayıcılar kalıcı mıknatısların ve elektromıknatısların oluşturdukları manyetik alanlara etkirler.  Reed-anahtarlarında ferromanyetik malzemeden yapılan (Fe- Ni karışımı, Fe=demir, Ni=nikel) kontak dilleri eritilerek cam bir pistona bağlanır. Pistonun içinde reaksiyona girmeyen ve yanmayan bir gaz (örneğin azot) bulunur.

5 Reed – Temassız Algılayıcılar  Reed-temassız algılayıcının yakınına bir manyetik alan yaklaştığı zaman, kontak dilleri manyetiklenir. Manyetiklenen kontak dilleri birbirlerini çeker ve kontak kapanır.

6 İndüktif – Manyetik Temassız Algılayıcılar Endüktif sensör, kendisine yaklaşan cismi temas etmeden algılamak için kullanılır. Sensör kendi algılama sahası içerisinde bir manyetik alan oluşturur. Algılama sahasına giren bir metal cisim bu manyetik alanı etkiler. Bu değişim sensör içerisindeki elektronik devrelerde işlenir ve sensörün çıkış değerini değiştirir. Endüktif sensörler genellikle 50mm’ ye kadar ölçüm yapabilirler.

7 Hall Temassız Algılayıcılar Bir yarı iletkenden elektronlar akarken akım yönüne dik bir manyetik alan uygulanınca elektronlar belli bir bölgede yoğunlaşır. Bu da yarı iletkenin diğer uçlarında gerilim oluşmasına neden olur.Bu duruma hall etkisi denir. Bu gerilimin değeri manyetik alana, levhanın yakınlığı ile değişir. Bu prensibe göre alan etkili transdüserler yapılır. Alan etkili transdüserler hassas mesafe, pozisyon ve dönüş algılayıcıları olarak kullanır.

8 Hall Temassız Algılayıcılar

9 Sensörler: Temaslı Temassız (proximity sensors) Olarak sınıflandırılırlar. Sanayide temassız olanlar daha çok kullanılırlar Sensörlerin Sınıflandırılması

10 Limit Anahtarları Temaslı sensörlerdir. Çıkış sinyali vermeleri için ikazlanmaları gerekir Limit Anahtarları

11 Endüktif Sensör

12 Bağlantı kablosu LED Yankı kangalı Aktif yüzey Yüksek frekanslı manyetik saha (300 to 800 kHz) Endüktif Sensör Her türlü iletken metali tespit ederler Çeliği belli bir mesafeden tespit eder. Performansı : Ortam sıcaklığı Hedef materyal Hedef ölçülerinden etkilenebilir.

13 Nitrojen dolu cam tüp Reed kontakları LED Manyetik Temassız Sensör

14 Reed Kontakt

15

16

17

18

19

20 24v Reed Kontakt

21 24v Reed Kontakt

22 Diğer manyetik alanlardan uzak tutulmalıdır Orta konum için yerleştirilmiş ise yaklaşım yönüne göre algılama mesafesi değişebilir. Reed kontakların yanmaması için maksimum akım limitlenmelidir. Reed Kontakt

23 Bağlantı kablosu LEDAlgı bobini Yüksek frekanslı manyetik alan Endüktif Manyetik Sensör

24

25

26

27

28

29

30 Sadece manyetik alanları teşhis eder Diğer manyetik alanların etki sahasından uzak olmalıdır Yüksek frekans - 1kHz Endüktif Manyetik Sensör

31 Alandaki kapasitif değişikliği saptar. Metal harici maddeler de algılanabilir. Bağlantı kablosu Ayar vidası LED Aktif yüzey Aktif elektrod Arz elektrodu Elektrostatik yüzey Kapasitif Sensör

32 Target Kapasitif Sensör

33

34

35

36

37

38

39

40 Teşekkürler


"Sensörler Öğr. Gör. Erol KINA. MANYETİK SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER Bir tel bobin haline getirilip içinden akım geçirilirse, bu bobinin içinde ve çevresinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları