Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUĞUN ANNE VE BABASINA MEKTUBU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUĞUN ANNE VE BABASINA MEKTUBU"— Sunum transkripti:

1 ÇOCUĞUN ANNE VE BABASINA MEKTUBU
Bütün duygu ve düşüncelerimi dile getirebilseydim , size şunları söylemek isterdim :

2 MUTLU AİLE

3 Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim
Sürekli bir büyüme ve değişme içindeyim . Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum . Beni tanımaya ve anlamaya çalışın

4 YAŞAMDA EN BÜYÜK MUTLULUK SEVİLDİĞİNİ BİLMEKTEN GELİR. VİCTOR HUGO

5 Deneme ile öğrenirim. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz
Deneme ile öğrenirim . Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz . Oyunda , arkadaşlıkta ve uğraşlarımda özgürlük tanıyın . Beni her yerde , her zaman koruyup kollamayın . Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem daha iyi öğrenirim . Bırakın kendi işimi kendim göreyim . Büyüdüğümü başka nasıl anlarım ?

6

7 Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum . Bunu önemsemeyin . Ama siz beni şımartmayın . Hep çocuk kalmak isterim sonra . Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum . Ancak siz verdikçe almadan edemiyorum . Bana yerli yersiz söz de vermeyin. Sözünüzü tutmayınca sizlere güvenim azalıyor .

8

9 Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin
Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin . Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın . Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi söyleyemem . Ancak , hiç kısıtlanmayınca ne yapacağımı şaşırıyorum . Tutarsız davrandığınızı görünce hem bocalıyor , hem de bundan yararlanmadan edemiyorum .

10 TUTARSIZ OLUP KOMİK DURUMA DÜŞMEYİN

11 Öğütlerinizden çok , davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın
Öğütlerinizden çok , davranışlarınızdan etkilendiğimi unutmayın . Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz . Bunları çabuk unuturum . Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder .

12

13 Çok konuşup çok bağırmayın. Yüksek sesle söylenenleri pek duymam
Çok konuşup çok bağırmayın . Yüksek sesle söylenenleri pek duymam . Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır . “ Ben senin yaşında iken ...” diye başlayan söylevleri hep kulak ardına atarım

14

15 Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın
Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın . Bana yanılma payı bırakın . Beni , korkutup sindirerek , suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın . Yaramazlıklarım için beni kötü çocukmuşum gibi yargılamayın .

16 Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin
Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin . Ceza vermeden önce beni dinleyin . Suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim.

17

18 Beni dinleyin . Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar , soru sorduğum anlardır . Açıklamalarınız kısa ve özlü olsun . Beni yeteneklerimin üstünde işleri zorlamayın . Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin .

19

20 Bana güvendiğinizi belli edin
. Bana güvendiğinizi belli edin . Beni destekleyin ; hiç değilse çabamı övün . Beni başkalarıyla karşılaştırmayın ; umutsuzluğa kapılırım .

21 Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin
Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin . Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın ; bana süre tanıyın . Yüzde yüz dürüst davranmadığımı görünce ürkmeyin . Beni köşeye sıkıştırmayın ; yalana sığınmak zorunda kalırım

22 Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin
Sizi çok bunaltsam bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin . Kızgınlığınızı haklı görebilirim , ama beni aşağılamayın . Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın . Unutmayın ki ben de sizi yabancıların önünde güç durumlara düşürebilirim .

23

24 Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin
Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin . Özür dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz ; tersine , beni size daha çok yaklaştırır . Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi ve daha değerli görüyorum . Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çabalamayın . Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur .

25 Biliyorum , ara sıra sizi üzüyor , belki de düş kırıklığına uğratıyorum . Bana verdikleriniz yanında benden istediklerinizin çok olmadığını da biliyorum . Yukarı da sıraladığım istekler size çok geldiyse bir çoğundan vazgeçebilirim ; yeter ki beni ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın .

26

27 Benden “ Örnek Çocuk “ olmamı istemezseniz , ben de sizden kusursuz ana-baba olmanızı beklemem . Sevecen ve anlayışlı olmanız bana yeter .

28

29 Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi

30 Ama seçme hakkım olsaydı , sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim .

31 Sevgiler Çocuğunuz

32 İLGİYLE DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

33 Diğer byEFSaNE PPS Sunum dosyaları için TIKLAYIN
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM YÖNETİMİ VE DENETİMİ YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI HASAN TAHSİN YURTSEVEN Diğer byEFSaNE PPS Sunum dosyaları için TIKLAYIN


"ÇOCUĞUN ANNE VE BABASINA MEKTUBU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları