Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 231 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 231 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ."— Sunum transkripti:

1 LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 231 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ DERSİ

2 BİLG 231 Masaüstü Ortamı  Masaüstü ortamında bir veya daha fazla pencere yöneticisi ve ortak kütüphanelerden geliştirilmiş bir çok uygulamayı içerir. Masaüstü ortamı ile uygulamaların bir birine benzemesi ve bir birleriyle rahatlıkla iletişim kurması sağlanmıştır.  Fedora ile gelen varsayılan masaüstü ortamı GNOME’dur. Bunun dışında KDE de dağıtımla birlikte gelir.

3 BİLG 231 GNOME ve KDE arasındaki farklar  KDE'nin farklı bir çok seçenek ve fonksiyonla birlikte gelmesi gelmektedir. GNOME ise tam tersine kullanıcın işine yarayacak en temel halde basit bir arayüz sunmayı amaçlamaktadır.  KDE C, C++ platformunda geliştirilmişken GNOME arayüzü C, C++, JAVA platformunda geliştirilmiştir. Bu yüzden GNOME’ un grafiksel özellikleri KDE’ ye göre daha güçlüdür.

4 BİLG 231 Ayarlar: Klavye  Desktop -> Preferences ->Keyboard sekmesi tıklanarak klavye ile ilgili ayarlar yapılabilir

5 BİLG 231 Ayarlar: Fare  Desktop -> Preferences ->Mouse sekmesi tıklanarak f are ile ilgili ayarlar yapılabilir

6 BİLG 231 Ayarlar: Tema  Desktop -> Preferences ->Theme sekmesi tıklanarak temalar arasında geçiş ve temalarda değişiklik yapılabilir

7 BİLG 231 Ayarlar: Arkaplan  Desktop -> Preferences -> Desktop Background Arkaplan ile ilgili değişiklikler yapılabilir

8 BİLG 231 GNOME Araçları: Metin Düzenleyici (gedit)  Applications -> Accesories -> Text Editor Aynı anda birden fazla dosya açabilir, renklendirme yapar.

9 BİLG 231 GNOME Araçları: Hesap Makinası  Applications -> Accesories -> Calculator

10 BİLG 231 GNOME Araçları: Sistem Monitörü  Applications -> System Tools-> System Monitor Çalışan programlar incelenebilir veya durdurulabilir.

11 BİLG 231 GNOME Araçları: Paket Yöneticisi  Applications -> System Tools-> Add/Remove Applications Kurulu Paketler görülebilir, listelenebilir, veya yeni paketler kurulabilir

12 BİLG 231 OpenOffice  OpenOffice.org (OO.o veya OOo) açık kaynak kodlu bir büro yazılımları topluluğudur. Bir sözcük işlemcisi, hesap tablosu, sunu, vektörel çizim, ve veritabanı programı içerir. Birçok farklı platform için uygundur; Microsoft Windows, Unix temelli işletim sistemleri (Solaris ve Linux vb.) ve MAC OS X gibi. Microsoft Office ve OpenDocument standartını destekler, ücretsizdir.

13 BİLG 231 OpenOffice Sözcük İşlemci Microsoft Word benzeri işlevi vardır. Ayrıca ek bir program gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir veya HTML belgelerinizi sunduğu WYSIWYG bir ortamda düzenleyebilirsiniz. Hesap Tablosu Microsoft Excel'e benzeye bir hesap tablosu programıdır. Hesap tablosu Excel'in sahip olmadığı bazı olanaklara da sahiptir. Örneğin tablolarınız direk PDF dosyası olarak yaratmanıza olanak sağlar. Sunum Microsoft PowerPoint'e benzer bir sunum programıdır. Ayrıca sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir. VeritabanıMicrosoft Access'e benzer bir veritabanı programıdır. Çizim CorelDRAW gibi bir vektörel grafik editörüdür. Scribus ve Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık programları ile benzer özelliklere sahiptir. Denklem Düzenleyicisi Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araçtır. Microsoft Denklem Düzenleyicisi'ne benzer. Formüller diğer OpenOffice.org programlarının içine gömülebilir.

14 BİLG 231 Koffice  KOffice, KDE (K Masaüstü Ortamı) için bir büro yazılımıdır. Yazılımın bütün bileşenleri Genel Kamu Lisansı altında dağıtılır.

15 BİLG 231 Koffice KWordKelime işlemcidir KSpread 100'den fazla matematik formülü de içeren bir hesap tablosu programıdır. KPresenterResim ve etki desteği de olan bir sunum programıdır. Kivio Kivio, KOffice'in diyagram ve organizasyon şemaları çizmek için geliştirilmiş aracıdır. Karbon14 Vektör grafik editörü olan bir yazılımdır Krita Bitmap grafik editörü Kugar ve KChart KOffice için grafik araçları KFormulaTümleşik matematik formül editörüdür. KexiTümleşik veri yönetimi uygulamasıdır. KPlatoProje yönetimi uygulamasıdır.

16 BİLG 231 GIMP  GIMP= GNU Image Maniplation Program (GNU Görüntü İşleme Programı )  Linux altındaki en gelişmiş serbest yazılım grafik programıdır.  Ayrıca Photoshop kullanıcılarının GIMP ile rahat edebilmesi için bir de GIMPshop vardır. Böylece GIMP, Photoshop'a benzetilir.

17 BİLG 231 Pidgin  Pidgin (önceki adıyla Gaim) çok-platformlu (Linux, BSD, MacOS X, Windows), GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış bir anında mesajlaşma yazılımıdır.

18 BİLG 231 Evolution  En çok tercih edilen e-posta okuyuculardandır. Sisteminize Gnome'u komple yüklemişseniz evolution'da sisteminize yüklenmiş olacaktır.  Evolution e-posta okuyucusu olarak görev yapabilmenin yanında, takvim, adres, organizasyonel işleri belirleme, takip etme vb. gibi işlemleride yapabilir.

19 BİLG 231 K3B  K3b, GNU/Linux sistemlerde KDE için tasarlanmış bir CD ve DVD yazma programıdır.

20 BİLG 231 XMMP  X Multimedia System (XMMS) pek çok UNIX uyumlu işletim sisteminde çalışan, Winamp'a oldukça benzeyen ve Winamp'ın Classic versiyonun deri kabuklarının da uygulanabildiği, özgür bir müzik çalma programıdır.

21 BİLG 231 Diğer bazı Uygulamalar Gnome ile birlikte gelen bazı uygulamalar:  Archive Manager – Arşiv Yöneticisi  Gnome Meeting – VOIP destekli iletişim  Mozilla Firefox – Web tarayıcısı  Nautilus – Dosya Yöneticisi  Rhythmbox – Müzik yönetim yazılımı  Totem – Video Oynatıcısı  Azureus: Dosya Paylaşımı Programı  Xine: Multimedia dosyalarını oynatabilen gelişmiş uygulamadır

22 BİLG 231  SORULAR?


"LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 231 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları