Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 2 23 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 2 23 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ."— Sunum transkripti:

1 LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 2 23 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ DERSİ

2 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Masa ü st ü Ortamı  Masaüstü ortamı demek sizin bilgisayarınızda işlemleri yaparken işletim sisteminizdeki çalışan uygulamaları ve diğer tüm işleri yöneten programlar bütünü demektir.  Bilgisayarınızı açtıktan sonra sizi karşılayan grafiksel arayüz, masaüstü ortamının ta kendisidir. İçerisinde simgeler, araç çubukları, dizinler, pencereler, duvar kağıtları ve sürükle bırak gibi kolaylaştırıcı yetenekleri barındırır.

3 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Linux Masaüstü Ortamının Özellikleri  Değişik pencere yöneticileri (KDE, GNOME, vb) kullanabiliyor. Tek bir görünüş ve pencere sistemine saplanıp kalmıyorsunuz.  Çok geniş bir yelpazede hızlı geliştirilen özgür yazılım desteği var. Her gün onlarca linux programının yeni sürümü piyasaya çıkıyor.  Linux'ta virüs neredeyse yok. Aldığınız bir e- posta'nın üzerine iki kere tıkladınız diye, tüm bilgisayara virüs bilgisayarınız dağılmıyor.

4 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Linux Sistemlerin Windows Uyumluluğu  Linux, Windows ile aynı bilgisayara kurulabiliyor. Bilgisayar açılırken hangi işletim sisteminden açacağınızı seçebiliyorsunuz.  Linux, Windows serisinin kullandığı tüm dosya sistemlerini tanıyor (FAT16, VFAT, FAT32, NTFS, Joliet, vb).  Microsoft Ağı'na tam entegre olabiliyor. Tüm Windows bilgisayarlarla beraber Ağ Komşularında yer alabiliyor, hatta bir Windows ağının yöneticiliğini bile yapabiliyor.  StarOffice / OpenOffice / KOffice ofis paketleri Word (.doc), Excel (.xls), Powerpoint (.ppt) dosyalarını açabiliyor.

5 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Linux Masa ü st ü Ortamları  Fedora ile gelen varsayılan masaüstü ortamı GNOME’dur. Bunun dışında KDE de dağıtımla birlikte gelir.

6 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 GNOME ve KDE arasındaki farklar  KDE'nin farklı bir çok seçenek ve fonksiyonla birlikte gelmesi gelmektedir. GNOME ise tam tersine kullanıcın işine yarayacak en temel halde basit bir arayüz sunmayı amaçlamaktadır.  KDE C, C++ platformunda geliştirilmişken GNOME arayüzü C, C++, JAVA platformunda geliştirilmiştir. Bu yüzden GNOME’ un grafiksel özellikleri KDE’ ye göre daha güçlüdür.

7 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 GNOME Özellikleri  Üst panelde menüler, kısayollar ve uygulamacıklar bulunur. Panel üstüne sağ tıklanıp Add to Panel seçeneği ile kısayol veya uygulamacıklar eklenebilir.  Menüye Alt+F1 tuş kombinasyonu ile ulaşılabilir.  Alt panelde açılan uygulamalar ve Sanal Masaüstü bulunur. Sanal Masaüstleri pencerelerin dolmasını engeller.

8 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Ayarlar: Klavye  Desktop -> Preferences ->Keyboard sekmesi tıklanarak klavye ile ilgili ayarlar yapılabilir

9 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Ayarlar: Fare  Desktop -> Preferences ->Mouse sekmesi tıklanarak f are ile ilgili ayarlar yapılabilir

10 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Ayarlar: Tema  Desktop -> Preferences ->Theme sekmesi tıklanarak temalar arasında geçiş ve temalarda değişiklik yapılabilir

11 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Ayarlar: Arkaplan  Desktop -> Preferences -> Desktop Background Arkaplan ile ilgili değişiklikler yapılabilir

12 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 GNOME Ara ç ları: Metin D ü zenleyici (gedit)  Applications -> Accesories -> Text Editor Aynı anda birden fazla dosya açabilir, renklendirme yapar.

13 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 GNOME Ara ç ları: Hesap Makinası  Applications -> Accesories -> Calculator

14 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 GNOME Ara ç ları: Sistem Monit ö r ü  Applications -> System Tools-> System Monitor Çalışan programlar incelenebilir veya durdurulabilir.

15 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 GNOME Ara ç ları: Paket Y ö neticisi  Applications -> System Tools-> Add/Remove Applications Kurulu Paketler görülebilir, listelenebilir, veya yeni paketler kurulabilir

16 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 OpenOffice  OpenOffice.org (OO.o veya OOo) açık kaynak kodlu bir büro yazılımları topluluğudur. Bir sözcük işlemcisi, hesap tablosu, sunu, vektörel çizim, ve veritabanı programı içerir. Birçok farklı platform için uygundur; Microsoft Windows, Unix temelli işletim sistemleri (Solaris ve Linux vb.) ve MAC OS X gibi. Microsoft Office ve OpenDocument standartını destekler, ücretsizdir.

17 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 OpenOffice Sözcük İşlemci Microsoft Word benzeri işlevi vardır. Ayrıca ek bir program gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir veya HTML belgelerinizi sunduğu WYSIWYG bir ortamda düzenleyebilirsiniz. Hesap Tablosu Microsoft Excel'e benzeye bir hesap tablosu programıdır. Hesap tablosu Excel'in sahip olmadığı bazı olanaklara da sahiptir. Örneğin tablolarınız direk PDF dosyası olarak yaratmanıza olanak sağlar. Sunum Microsoft PowerPoint'e benzer bir sunum programıdır. Ayrıca sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir. VeritabanıMicrosoft Access'e benzer bir veritabanı programıdır. Çizim CorelDRAW gibi bir vektörel grafik editörüdür. Scribus ve Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık programları ile benzer özelliklere sahiptir. Denklem Düzenleyicisi Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araçtır. Microsoft Denklem Düzenleyicisi'ne benzer. Formüller diğer OpenOffice.org programlarının içine gömülebilir.

18 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 GIMP  GIMP= GNU Image Maniplation Program (GNU Görüntü İşleme Programı )  Linux altındaki en gelişmiş serbest yazılım grafik programıdır.  Ayrıca Photoshop kullanıcılarının GIMP ile rahat edebilmesi için bir de GIMPshop vardır. Böylece GIMP, Photoshop'a benzetilir.

19 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Pidgin  Pidgin (önceki adıyla Gaim) çok-platformlu (Linux, BSD, MacOS X, Windows), GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış bir anında mesajlaşma yazılımıdır.

20 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Evolution  En çok tercih edilen e-posta okuyuculardandır. Sisteminize Gnome'u komple yüklemişseniz E volution'da sisteminize yüklenmiş olacaktır.  Evolution e-posta okuyucusu olarak görev yapabilmenin yanında, takvim, adres, organizasyonel işleri belirleme, takip etme vb. gibi işlemleride yapabilir.

21 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 XMMS  X Multimedia System (XMMS) pek çok UNIX uyumlu işletim sisteminde çalışan, Winamp'a oldukça benzeyen ve Winamp'ın Classic versiyonun deri kabuklarının da uygulanabildiği, özgür bir müzik çalma programıdır.

22 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Diğer bazı Uygulamalar Gnome ile birlikte gelen bazı uygulamalar:  Archive Manager – Arşiv Yöneticisi  Gnome Meeting – VOIP destekli iletişim  Mozilla Firefox – Web tarayıcısı  Nautilus – Dosya Yöneticisi  Rhythmbox – Müzik yönetim yazılımı  Totem – Video Oynatıcısı  Azureus: Dosya Paylaşımı Programı  Xine: Multimedia dosyalarını oynatabilen gelişmiş uygulamadır

23 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231  SORULAR?

24 www.bilisimogretmeni.com BİLG 231 Referanslar  www.fatih.edu.tr/~gulshatk/linux/I-1%20giris%20ve%20masaustu.ppt www.fatih.edu.tr/~gulshatk/linux/I-1%20giris%20ve%20masaustu.ppt  http://www.ankaraegitici.net/files/dokuman/sistem/linux.ppt http://www.ankaraegitici.net/files/dokuman/sistem/linux.ppt


"LİNUX İLE İLGİLİ KAVRAMLAR, MASAÜSTÜ VE UYGULAMALARI Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 2 23 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları