Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yazım Yanlışı Ve Noktalama İşaretleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yazım Yanlışı Ve Noktalama İşaretleri"— Sunum transkripti:

1 Yazım Yanlışı Ve Noktalama İşaretleri
HAZIRLAYAN:FATMA ERSOY /E

2 YAZIM YANLIŞ NEDİR? . Yazım Kuralları ve Türkçe’nin Doğru Kullanımı Bir yazı ile okuyucuya mesajı doğru iletmede kaynağın önemli bir rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu yüzden mesajı ileten kişi mesajını yazılı olarak iletirken bir takım yazım kurallarına uyması gereklidir. Özellikle öğrencilerin yazı yazarken yaptıkları en önemli hata, noktalama işaretlerine uymamalarıdır.

3 YAZI YAZARKEN UYMAMIZ GEREKEN KURALLAR NELERDİR?
• Ne kadar sade yazarsanız o kadar güzel görüneceğinden emin olun. Yani mümkün olduğu kadar az noktalama işareti kullanın. Gereksiz tırnaklardan, parantezlerden, çizgilerden, şapkalardan kaçının. Noktalama işaretlerini sadece gerektiğinde ve zorunlu olduğunuzda kullanın ki onların da kıymeti bilinsin. • Mutlaka sık sık paragraf yapın. Paragrafsız bir yazı upuzun ve ürkütücü bir duvara benzer. Böyle bir duvarı kimse görmek istemez. Yazınızı da kimse okumak istemez. • Her noktalama işaretinden sonra, (yani virgül, nokta, üst üste iki nokta, soru ve ünlem işaretleri gibi) bir boşluk (yani espas) bırakın. Bunu yapmazsanız cümleleriniz ve sözcükleriniz karmakarışık bir koyun sürüsüne benzer. Hiç birini diğerinden ayıramazsınız.

4 NOKTA 1. Cümlenin sonuna konur:
Türk Dil Kurumu, 1932 yılında kurul­muştur. Saatler geçtikçe yollara daha mahzun bir ıssızlık çöküyordu. 2. Bazı kısaltmaların sonuna konur: Alb. (albay), Prof. Dr. (profesör doktor), Yrd. Doç. (yardımcı doçent), Cad. (cadde), Sok. (sokak), s. (sayfa), vb. (ve başkası, ve benzeri, ve bunun gibi), Alm. (Almanca), Ar. (Arapça), İng. (İngilizce).

5 VİRGÜL Virgül kelimesi Fransızca kökenlidir. TDK sözlüğüne göre, "Yazılı cümlelerde birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime grupları arasına konulan, kısa bir durmayı göstermek için kullanılan noktalaO kitabı aradım , buldum. *Fırat,Dicle önemli nehirlerimizdendir. *Çalıkuşu’nu ,Huzur’u ,İntibah’ı okudun mu? *Kitabı açtı ,birkaç sayfa çevirdi , yüksek sesle okumaya başladı. *Yakında yine bahar gelecek, ağaçlar çiçek açacak ,kediler damlara çıkacak.

6 İKİ NOKTA İki nokta bir noktalama işaretidir. Yaygın biçimde iki nokta üst üste şeklinde yanlış bir kullanımı vardır. 1. Kendisinden sonra örnek verilecek cümlenin sonunda kullanılır: 2. Kendisinden sonra açıklama yapılacak cümlenin sonunda kullanılır: Ziraatçı sayar: – Yulaf, pancar, zerzevat, tütün…

7 KESME İŞARETİ Kurum ve kuruluş adları ve türemiş adlar dışında kalan özel adlardan sonra kesme işareti konur. Örnek: Gül Baba’ya, Iraz Ana’nın, İngiliz’den, Rus’muş, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Allah’ın; Asya’nın, Marmara Denizi’nden; Hisar’dan, Boğaz’dan; Jüpiter’den, Venüs’ü; Çankaya Köşkü’ne, Sait Halim Paşa Yalısı’ndan, Kiralık Konak’ta, Sinekli Bakkal ’ı; Millî Eğitim Temel Kanunu’na. Medeni Kanun’un; Nihat Bey’e, Ayşe Hanım ’dan gibi. Not: Sonunda p, ç, t, k ünsüzlerinden biri bulunan Halit, Mehmet, Mesut, özel adlara ünlüyle başlayan ek getirildiğinde kesme işaretine rağmen Halidi, Mehmedi, Mesudu yumuşatılarak söylenir.

8 KONUŞM ÇİZGİSİ Yazıda satır başına alınan konuşmaları göstermek için kullanılır. Buna konuşma çizgisi de denir. -Pazardan elma aldım. -Sınıfın en zekisi Havvanur Mert -Ögretmenimi çok seviyorum

9 ÖGRETMENİME BU KADAR BİLGİYE SAHİPSEM BU KADAR AZİMLİYSEM BUNLARI KENDİME ÇOK SEVDİGİM ÖĞRETMENİM FATMA ARSALANA BORÇLUYUM.BANA VERDİGİNİZ EMEKLER İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDERİM. CANIM ÖGRETMENİM

10 BENİ DİNLEDİGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!!!


"Yazım Yanlışı Ve Noktalama İşaretleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları