Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.fendosyasi.com 1. 2 SİNDİRİM SİSTEMİ YUTAK YEMEK BORUSU MİDE KALIN BAĞIRSAK İNCE BAĞIRSAK ANÜS.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.fendosyasi.com 1. 2 SİNDİRİM SİSTEMİ YUTAK YEMEK BORUSU MİDE KALIN BAĞIRSAK İNCE BAĞIRSAK ANÜS."— Sunum transkripti:

1 www.fendosyasi.com 1

2 2 SİNDİRİM SİSTEMİ YUTAK YEMEK BORUSU MİDE KALIN BAĞIRSAK İNCE BAĞIRSAK ANÜS

3 www.fendosyasi.com 3 Sindirim Borusu Ağız Yutak Yemek Borusu Mide İnce Bağırsak Kalın Bağırsak

4 www.fendosyasi.com 4 Sindirim Bezleri Tükürük Bezleri Karaciğer Pankreas Mide Bezleri Bağırsak Bezleri

5 www.fendosyasi.com 5 SİNDİRİM SİSTEMİ Vücudun kullanabilmesi için karmaşık besin maddelerini basit olana çevirir. Besin ısırılıp çiğnenerek ve enzim denilen sindirim maddelerinin yardımıyla küçük parçalara ayrılır.

6 www.fendosyasi.com 6 Besin, sindirim sisteminden Peristalsis adı verilen kas hareketiyle geçer. Besin sindirildikten sonra içerisindeki gerekli maddeler kan dolaşımında emilirler.

7 www.fendosyasi.com 7 SİNDİRİM Büyük moleküllü besinlerin (nişasta, protein ve yağ) enzimler yardımı ile parçalanarak, hücre zarından geçebilecek kadar küçülmelerine SİNDİRİM denir. Su, madensel tuzlar ve vitaminler küçük molekül olduğundan hücre zarından rahat geçer. Bu nedenle sindirilmezler.

8 www.fendosyasi.com 8

9 9 SİNDİRİM SİSTEMİNİ OLUŞTURAN ORGANLAR A.AĞIZ VE DİŞLER B.YUTAK C.YEMEK BORUSU D.MİDE E.İNCE BAĞIRSAK F.KALIN BAĞIRSAK

10 www.fendosyasi.com 10 SİNDİRİME YARDIMCI ORGANLAR 1.KARACİĞER 2.PANKREAS

11 www.fendosyasi.com 11 A. AĞIZ VE DİŞLER Ağızda sindirime yardımcı olan diş,dil ve tükrük bezleridir. Dişler besinlerin küçük parçalara ayrılmasını sağlar. Dil de bu işe yardım eder. Dil ayrıca tat alma organıdır. Besinlerin ilk sindirimi Ağızda başlar. Buna Mekanik Sindirim denir. Dişle besinleri parçalar ve öğütür.

12 www.fendosyasi.com 12 A. AĞIZ VE DİŞLER Çocuk doğduğunda dişler yoktur. 6-7 aylık olunca dişler çıkmaya başlar. Bunlara süt dişleri denir ve 20 adettir. 7 yaşından sonra süt dişleri dökülür, yerine 28 tane kalıcı dişler alır. 18 yaşından sonra 4 diş daha çıkar ki bunlara akıl dişleri denir. Böylece toplam diş sayısı 32 olur.

13 www.fendosyasi.com 13 ERİŞKİN İNSANDA BİR ÇENEDE DİŞ SIRALAMASI Büyük azı : 3 Küçük azı dişi :2 Köpek dişi : 1 Kesici diş : 4 Küçük azı : 2 Büyük azı : 3 TOPLAM : 16 Köpek : 1 3 - 2 - 1 - 4 - 1 - 2 - 3 : 16

14 www.fendosyasi.com 14

15 www.fendosyasi.com 15 DİŞ ÜÇ KISIMDAN OLUŞMUŞTUR

16 www.fendosyasi.com 16 Dil

17 www.fendosyasi.com 17

18 www.fendosyasi.com 18 Kulak altı,dil altı ve çene altı olmak üzere üç çeşit tükrük bezi vardır. Bu bezlerde üretilen tükrük kanal ile ağıza gelir. Tükrükte PİTYALİN adı verilen enzim vardır. Pityalin nişastanın parçalanmasında görev yapar.

19 www.fendosyasi.com 19 NİŞASTA +PİTYALİNMALTOZ Yani ağızda karbonhidratlardan nişastanın sindirimi başlar. Soru : Ağız ve diş sağlığı nasıl olur? Araştırınız.

20 www.fendosyasi.com 20 Ağzımız,damak denilen kavisli bir tavanı olan nemli bir boşluktur. Ön tarafı dudaklarca kapalıdır,iç boşluk boğaza kadar genişler ve boşluğun büyük bir bölümü dil ile kaplıdır. AĞIZ

21 www.fendosyasi.com 21 Sindirim sistemimizin ve ayrıca nefes alırken ağzımız açıksa solunum sistemimizin ilk başlangıç noktasıdır. Ağzımız aynı zamanda seslerle kelimeleri oluştururken ve mimiklerle iletişim kurarken de çok önemli bir görev üstlenir.

22 www.fendosyasi.com 22 BOĞAZ Boğazımız ya da farenks, ağzımızın arkasında huni şeklinde bir alandır. Ağzımızı ve burun boşluğumuzu önde ses kutusuna,arkada ise yemek borusuna bağlar. Besin,bu yol boyunca ağzımızdan yemek borusuna ulaşır.

23 www.fendosyasi.com 23 BOĞAZ Aynı şekilde hava da bu yolla burun veya ağızdan ses kutusuna ulaşır. Boğazımız,besin geçişini kayganlaştıran ve havadan toz parçalarını uzaklaştıran mukusla astarlanmıştır.

24 www.fendosyasi.com 24 BOĞAZIN ANATOMİSİ Boğaz ya da farenks 13 cm uzunluğunda kaslı bir tüptür. Burnun ve ağzın arkasından başlayıp yemek borusuna ve nefes borusunun girişine kadar aşağı iner.

25 www.fendosyasi.com 25 BOĞAZIN ANATOMİSİ Boğazımız,nefes alırken hava, yutkunurken besin taşıması yapar. Besin,ağzımızın ardından boğazımızdan aşağı doğru inerken boğaz duvarındaki kaslar tarafından itilir.

26 www.fendosyasi.com 26 BOĞAZIN ANATOMİSİ

27 www.fendosyasi.com 27 AĞIZ VE BOĞAZ Sindirim sisteminin başlangıç kısmında dişimiz besini ısırır,çiğner ve küçük parçalara ayırır. Dil,besini sulu tükürük ile karıştırır ve yutulmaya hazır hale getirir. Dil tarafından boğazın arkasına doğru itilen besin,buradan yemek borusuna yani Özofagusa gider.

28 www.fendosyasi.com 28 AĞIZ VE BOĞAZ

29 www.fendosyasi.com 29

30 www.fendosyasi.com 30 YEMEK BORUSU ( ÖZOFAGUS) Yemek borusu,besinin boğazdan mideye ulaşmasını sağlayan bir geçittir. Boşken düz bir boru gibidir ve yaklaşık 25 cm uzunluğundadır. Lokmaların hareket etmelerini sağlamak için genişler.

31 www.fendosyasi.com 31 YEMEK BORUSU ( ÖZOFAGUS) Besin,yemek borusuna ulaştığında, kendiliğinden mideye hareket eder. Yemek borusundaki kasların peritaltik hareketler denilen kasılma hareketleriyle lokma sıkıştırılarak aşağıya doğru itilir.

32 www.fendosyasi.com 32 YEMEK BORUSU ( ÖZOFAGUS) Yemek borusunun alt ucunda sfinkter denilen ve besinin mideye geçmesini sağlamak üzere kasılan kalın bir kas duvarı vardır.

33 www.fendosyasi.com 33

34 www.fendosyasi.com 34 YEMEK BORUSU ÇİĞNENMİŞ BESİN MİDEYE YEMEK BORUSUNDAN GEÇER. ERİMİŞ KARIŞTIRILAN BESİN KREMSİ BİR SIVIYA ÇEVİRİLİR. İLERİ SİNDİRİM İÇİN BESİN İNCE BAĞIRSAĞA GEÇER. İNCE BAĞIRSAK

35 www.fendosyasi.com 35

36 www.fendosyasi.com 36 Mide,sindirim sisteminin en geniş kısmıdır. “ j “ şeklinde kaslı bir bezdir. Alınan besini depolamak için genişler. Besini sıkıştırır,ezer ve mide duvarında üretilen asit ve etkili sindirim sıvıları ile karıştırır. Besini kremsi bir sıvı haline geçirir ve ince bağırsağa gönderir. MİDE

37 www.fendosyasi.com 37 Mide,kasla çevrili esnek bir torbadır. Karnımızın sol tarafında yer alır. Kubbe şeklinde olan diyaframın yanındadır. MİDE Doluyken 1,5 litre su alabilir.

38 www.fendosyasi.com 38 Besin mideye uzun,kaslı bir boru olan yemek borusuyla ulaşır. Besin midede 2 saatten 4 saate kadar depolanır. Mide duvarındaki kaslar kasılıp gevşeyerek besini enzim denilen sindirim maddeleri ile karıştırır. Bu olay ince bağırsağa geçen Kimüs denilen bir sıvı oluşturur.

39 www.fendosyasi.com 39 Ağızdan,yutak ve yemek borusu yoluyla besin mideye iner.Yemek borusunda enzim olmadığından sindirim olmaz.

40 www.fendosyasi.com 40 Mide bezleri Mide Özsuyu ( tuz asidi ve Pepsin ) salgılar. Mide özsuyu sayesinde proteinler daha küçük parçalara ayrılır. Mide özsuyunda bulunan tuz asidi protein enzimlerinin etkinliğini artırdığı gibi mideye gelen mikropları da öldürür.

41 www.fendosyasi.com 41 MİDEDE SİNDİRİM : PROTEİN + TUZ ASİDİ PEPSİN PEPTON Mide ayrıca süte etki eden Lap ( RENİN ) enzimi bulunur.Bu enzim sütü KAZEİN haline getirir. SÜT+ LAP ( Renin ) KAZEİN+SU

42 www.fendosyasi.com 42

43 www.fendosyasi.com 43

44 www.fendosyasi.com 44

45 www.fendosyasi.com 45 Bağırsaklarımız, 7,5 m. Uzunluğundadır. İlk kısmı İnce Bağırsak denilen,karına doğru uzanan kıvrımlı bir tüptür.

46 www.fendosyasi.com 46 İkinci kısmı ince bağırsağın yanında ve üstünde bulunan kısımdır. Bu bölgenin ana görevi suyun ve tuzların emilmesi artıkların atılmasıdır. Bu kısma Kalın Bağırsak denir.

47 www.fendosyasi.com 47

48 www.fendosyasi.com 48 MİDEDEN BESİN İNCE BAĞIRSAĞA GEÇER SİNDİRİLMİŞ BESİN VÜCUT TARAFINDAN EMİLİR. KALIN BAĞIRSAĞA SİNDİRİLMEMİŞ BESİN KALIN BAĞIRSAĞIN İLK BÖLÜMÜNE GEÇER.

49 www.fendosyasi.com 49 Uzunluğu 7 metre kadardır. Oniki parmak bağırsağı ince bağırsağın başlangıcıdır. İnce bağırsaklar bütün besinlerin son sindirim yeridir. Karbonhidratlar,proteinler ve yağlar yapıtaşlarına parçalanmıştır.

50 www.fendosyasi.com 50 İnce bağırsağın iç yüzü çıkıntılarla kaplıdır.Bu çıkıntılara TÜMÜR adı verilir.Tümürler bağırsağın hareketini sağlar.Tümürlerle alınan besinler ince bağırsakta bulunan,kılcal damarlarla kana geçer.Karaciğerde kontrol edildikten sonra da vücut hücrelerine dağıtılır.

51 www.fendosyasi.com 51

52 www.fendosyasi.com 52

53 www.fendosyasi.com 53 Bu parçalar daha sonra ince bağırsak duvarında vücudumuza emilirler. İnce bağırsak sindirim işlemini, besini daha da basit parçalara ayırarak tamamlar. İNCE BAĞIRSAK NASIL ÇALIŞIR? Duvar kasları kasılarak besini akıtırlar. Besinin bu uzun tüpteki yolculuğu yaklaşık 6 saat sürer.

54 www.fendosyasi.com 54

55 www.fendosyasi.com 55 ATIK MADDEDEN SU VE TUZLAR EMİLİR. İNCE BAĞISAKTAN SİNDİRİLMEMİŞ BESİN KALIN BAĞIRSAĞIN İLK BÖLÜMÜNE GEÇER. APANDİSİT ATIK MADDE YA DA DIŞKI DIŞARI BIRAKILIR ANÜSE

56 www.fendosyasi.com 56 Kalın bağırsak 1,5 metre uzunluğundadır. Sindirilmemiş maddeler ( Posalar= artık maddeler ) buradan dışarı atılır. Suyun hepsi ince bağırsakta emilmediği için kalın bağırsakta emilerek kana geçer.

57 www.fendosyasi.com 57 Kalın bağırsağın ucunda Kör bağırsak vardır. Kör bağırsaktan ince bir uzantı çıkar.Buna APANDİKS adı verilir. Apandiks mikrobik bir hal alırsa APANDİSİT adı verilen hastalık ortaya çıkar.

58 www.fendosyasi.com 58 KALIN BAĞIRSAK Kalın bağırsak,karnımızda bulunan 1,5m uzunluğunda bir borudur. Dört ana bölümden oluşur : 1. Kör bağırsak ( çekum ) 2. Kolon 3. Rektum ( göden bağırsak ) 4. Anüs kanalı

59 www.fendosyasi.com 59 Atık maddeler,ince bağırsaktan kör bağırsağa geçer. Su ve bazı gerekli kimyasal maddeler kalın bağırsağın duvarından kan dolaşımına emilir. Geriye kalan atık, katı dışkıya dönüştürülür ve rektumda saklanır. Rektum dolduğunda,anüs kanalında bulunan kas halkaları gevşer ve dışkı vücuttan dışarı atılır.

60 www.fendosyasi.com 60

61 www.fendosyasi.com 61 SİNDİRİM SİSTEMİNE YARDIMCI ORGANLAR

62 www.fendosyasi.com 62

63 www.fendosyasi.com 63 KARACİĞER FONKSİYONLARI Yaklaşık 1,5 kg ağırlığında olan karaciğer, vücudumuzun en geniş organıdır ve 500 fazla işlevi vardır. Karmaşık bir kimyasal yapım merkezi ve besin deposu görünümündedir.

64 www.fendosyasi.com 64 Bu işlevlerden bir çoğu,besin sindirildikten sonraki işlemleri kapsar. Diğerleri, kırmızı kan hücrelerinin geri kazanılması ve zehirli maddelerin kandan uzaklaştırılması ile ilgilidirler.

65 www.fendosyasi.com 65 KARACİĞER FONKSİYONLARI 1. Kan şeker seviyesinin düzenlenmesi. Seviyenin sabit tutulması. 2. Kanın temizlenmesi,zehirlerin kandan uzaklaştırılması 3. Isı üretimi,ısıyı dengelemesi 4. Safra üretmesi,sindirimi yönetmesi

66 www.fendosyasi.com 66 KARACİĞERİN ANATOMİSİ

67 www.fendosyasi.com 67

68 www.fendosyasi.com 68 Karaciğer vücudumuzdaki en geniş organdır ve bir çok yapısal işlevi yerine getirir. Akciğerin ve diyaframın altında, alt karında yer alır. Karaciğer iki ana bölümden oluşur: Geniş Sağ Lop ve Küçük Sol Lop

69 www.fendosyasi.com 69 Her lop,küçük loplar denilen ince bölümlerden oluşmuştur. Her iki dakikada bir,vücudumuzdaki bütün kan bu küçük loplardan geçer. Buralardan geçtikçe kanın yapısında bulunan zararlı maddeler temizlenir.

70 www.fendosyasi.com 70 Karaciğer besini direk olarak almaz ancak sindirim olayında önemli bir işlevi vardır. Karaciğer besini parçalamaya yarayan sindirim maddelerini üretir ve salgılar. Ayrıca bağırsaklardan besince zengin kanı alıp,bunu bütün vücutta dolaşmak üzere bırakmadan önce işlemden geçirir ve depolar ( Kalite Kontrol )

71 www.fendosyasi.com 71 Karaciğer yağların sindirimini kolaylaştıran SAFRA ( ÖD SIVISI ) salgılar.

72 www.fendosyasi.com 72 KARACİĞERİN GÖREVLERİ : 1. Artık zehirli ürün olan amonyağı daha az zehirsiz olan Üre ve Ürik aside dönüştürür. 2. Kan şekerini ayarlar. 3. SAFRA (öd sıvısı ) salgılar. 4. Yıpranan alyuvarları parçalar.

73 www.fendosyasi.com 73 5. Vücut ısısını ayarlamada yardımcıdır. 6. Pıhtılaşmada yardımcı olan protrombin ve fibrinojeni sentezler. 7. Fazla proteinleri,karbonhidrat ve yağlara dönüştürür. 8. A,D,K vitaminlerini,yağları, aminoasitleri,bazı mineralleri depo eder.

74 www.fendosyasi.com 74

75 www.fendosyasi.com 75 SAFRA KESESİ Safra kesesi,armut şeklinde bir torbadır ve uzunluğu yaklaşık 10cm’dir. Karaciğerin karşısına yerleşmiştir ve Safra denilen donuk yeşilimsi bir sıvıyı saklar. Safra,karaciğer tarafından üretilir ve sindirimin hızlandırılmasına yardım etmek için ince bağırsağa geçer.

76 www.fendosyasi.com 76 SAFRA KESESİ Karaciğerin ürettiği fazla safra,safra kesesinde saklanır. Besin ince bağırsağa girdiğinde,safra kesesinin kaslı duvarı kasılır ve safra,safra kanalından ince bağırsağa itilir.

77 www.fendosyasi.com 77 SAFRA KESESİ Gövde

78 www.fendosyasi.com 78

79 www.fendosyasi.com 79 Proteinleri,yağları ve karbonhidratları parçalayacak sıvıyı ( enzimi ) üretir.Bu salgıları kanal ile onikiparmak bağırsağına bırakır.

80 www.fendosyasi.com 80 PANKREAS Pankreas,1,5 cm uzunluğunda olan,midenin arkasında bulunan geniş bir bezdir. Pankreas hücrelerinin çoğu enzim denilen sindirim maddeleri üretir. Bunlar pankreas kanalından ince bağırsağa doğru akar ve besini parçalamaya yardımcı olur.

81 www.fendosyasi.com 81 Pankreasta ayrıca glukojen ve insülin adı verilen iki hormon salgılayan hücre vardır. Bu iki hormon,kandaki şeker seviyesini düzenlemede önemli roller alırlar.

82 www.fendosyasi.com 82 PANKREASIN ANATOMİSİ

83 www.fendosyasi.com 83 PANKREASTAKİ ENZİMLER : Nişastaya etki eden,AMİLAZ Yağlara etki eden, LİPAZ Proteinlere etki eden, TİRİPSİNOJEN NOT : Pankreas aynı zamanda kan şekerini de ayarlar.

84 www.fendosyasi.com 84 BESİNLER KANA NASIL GEÇER ? EMİLME ( Absorbsiyon ) İnce bağırsakta,yapıtaşlarına ayrılan besinler,yine ince bağırsakta Tümürler ile emilerek kana ve lenfe geçer. Burada;Glikoz ve aminoasit,kana geçer.Yağ asiti ve gliserol ise Lenfe geçer.

85 www.fendosyasi.com 85 Sindirim sisteminde parçalanamayan yani sindirilemeyen besinler;su,mineral ve vitaminler ince ve kalın bağırsakta emilerek kana geçer. İnce bağırsaktaki kılcal kan damarları besinleri alarak birleştirirler ve topladıkları besinleri Kapı toplar damarıyla karaciğere taşırlar.

86 www.fendosyasi.com 86 Su,mineral ve vitaminlerin çoğunluğu kalın bağırsakta emilerek kana geçer. Sindirim sisteminden kana alınamayan besinler ise kalın bağırsakta dışkıyı oluştururlar ve dışarı atılırlar.

87 www.fendosyasi.com 87

88 www.fendosyasi.com 88

89 www.fendosyasi.com 89 SORULAR 1. Sindirim sistemi oluşturan organların isimlerini yazınız. 2. Besinler kana nasıl geçer?Açıklayınız. 3. Sindirim nedir? Tanımlayınız. 4. Tükrükte bulunan ve ağızda nişastanın parçalanmasında görev yapan enzimin ismi nedir?

90 www.fendosyasi.com 90 5. Sindirime yardımcı organların isimlerini yazınız. 6. Proteinler nerede sindirilir? 7. Tümür nedir ? Görevini yazınız. 8. Pankreas hangi besinlerin parçalanmasına yardımcı olur?

91 www.fendosyasi.com 91 9. Pankreastaki enzimlerin isimlerini yazınız 10. Kan şekerini ayarlayan organın ismini yazınız. 11. Karaciğer salgısının ismini yazınız. 12. Karaciğerin görevlerini yazınız.

92 www.fendosyasi.com 92 Çok tuzlu,çok sıcak,çok ekşi ve çok acı besinler,bağırsak ve karaciğerimiz için zararlıdır. SAĞLIK

93 www.fendosyasi.com 93

94 www.fendosyasi.com 94

95 www.fendosyasi.com 95 ASALAK Bir canlının vücuduna yerleşerek besinini o canlıdan sağlayan canlılara ASALAK denir. Uyuz böcekleri,mantarlar,bağırsak solucanları asalaktır.

96 www.fendosyasi.com 96


"Www.fendosyasi.com 1. 2 SİNDİRİM SİSTEMİ YUTAK YEMEK BORUSU MİDE KALIN BAĞIRSAK İNCE BAĞIRSAK ANÜS." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları