Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

9 ŞUBAT Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu ilan etmiştir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "9 ŞUBAT Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu ilan etmiştir."— Sunum transkripti:

1 9 ŞUBAT Dünya Sigarayı Bırakma Günü

2 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu ilan etmiştir.  Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu sayı, önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkacak.

3 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Terör, yılda 2-3 bin insanımızın  Trafik olayları, yılda 6-7 bin insanımızın  Sigara, yılda 100 bin insanımızın hayatına mal olmaktadır.

4 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor.  Her yıl yüz bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor.  Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor.

5 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Sigara içmek; Bir keyif, Bir alışkanlık DEĞİL; Bir HASTALIKTIR! NİKOTİN BAĞIMLILIĞI

6 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  NİKOTİN BAĞIMLILIĞI ÜÇGENİ Nörokimyasal (Sinir sistemi kimyası ile ilgili) Psikolojik Davranış

7 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  NÖROKİMYASAL BOYUT Nikotin; kokain ve eroinin beyinde bağlandığı bölgenin çok yakınına bağlanır. Üçü de, keyif veren dopamin salgılatırlar. Nikotinin etki mekanizması kokain ve eroinle aynıdır.

8 Dünya Sigarayı Bırakma Günü Bu maddeler kullanıldığında, bağlandığı bölgedeki alıcıların sayısını arttırırlar. Herhangi bir tatminin salgılattığından 2 kat fazla dopamin salgılatırlar. 9 sn. de keyif duygusu oluştururlar. Bu sigara içme davranışını sürdürücü bir etkendir.

9 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  PSİKOLOJİK BOYUT Sigara görme kusuru yapar (Aşk gibi). Ancak sigaradan dolayı bir hastalık ortaya çıktığında, bu görme kusuru düzelir.

10 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  DAVRANIŞ BOYUTU Davranış Duygu Bilişsel Kişilerarası ilişkiler

11 Dünya Sigarayı Bırakma Günü  NİKOTİN BAĞIMLILIĞI; iradeyle ilgili değildir; beyin ve dış sinir sistemindeki kimyasal değişimler ve etkileri ile ilgilidir.  Başlamamak için İRADE söz konusudur; ancak bırakmada İRADEnin etkisi yoktur.  Nasıl ki, şeker hastalığı ve yüksek kan basıncı da İRADEye dayanarak tedavi edilmezse…

12 Dünya Sigarayı Bırakma Günü BAŞLAMA veya DÜŞÜNCE BIRAKMA DUYGU DAVRANIŞ


"9 ŞUBAT Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu ilan etmiştir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları