Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARŞILAŞTIRMALI DİNLER TARHİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARŞILAŞTIRMALI DİNLER TARHİ"— Sunum transkripti:

1 KARŞILAŞTIRMALI DİNLER TARHİ

2 Caynizmin Ortaya Çıkışı ve Temel Özellikleri
MÖ 6.yüzyılda Hindistan’da ortaya çıkan dinerden biri de Caynizmdir. Kurucucusu: Parsva Reformcusu:Mahavira Vardhamana Cina Kşatriya sınıfından olan Parsva, inzivaya çekilmiş ve aydınlanınca vaazlara başlamıştır. Onun ortaya koyduğu aydınlanma doktrinini Vardhamana geliştirmiş ve sistemleştirmiştir.

3 Caynizm, Hinduizmin bazı özelliklerini ve mabet ayinlerinde din adamlarının rolünü kabul eder. Ahimsa ( aşırı züht)yı prensip olarak alır, her türlü varlığı öldürmeyi yasak eder. Beslenmelerinde bir sebze ve meyve ile yetinirler. İyi bir caynist içtiği suyu, aldığı havayı süzmek zorundadır. Bunun içinde daima ağzında bir bez taşır, küçük bir canlıyı öldürmemek için yürürken önünü süpürür.

4 MÖ 3. yüzyıldan itibaren rahipler arasında giyinmeyle ilgili tartışma, Caynistleri ikiye bölmüştür:
Digambara( havayı elbise edinenler); Mahavira’ya uyarak tamamen çıplak gezerler. Daha sonra müslümanların etkisi ile vücudun belli bölgelerini örten bir kıyafeti benimsemişleridir. Svetambara diye isimlendirilen grubun özelliği ise beyaz giyinmektir. İnanç bakımından aralarında büyük farklılıklar yoktur.

5 Bu iki grup yogayı uygular, Cina, Tirthankara(veli) ve azizlerin varlığına da inanırlar.

6 Misyonerlik amacı gütmeyen Caynizmin hedefi, karmadan kurtulup nirvanaya ulaşmaktır. Bu da Caynizmdeki beş yasağa uymakla gerçekleşebilir. Caynistlere göre bu dine uyanlar ölümsüz ve ebedidirler.

7 Caynizmde ahlaki kurallar, ruhban sınıfında olmayanlarda bile oldukça katı olup beş başlıkta toplanır: Öldürmemek Yalan söylememek Hiçbir şekilde çalmamak Mümkün olduğu kadar cinsi münasebetten kaçınmak Asgari derecede mal ile yetinmesi bilmek

8 Dinlerin Dünya Genelindeki Dağılımı


"KARŞILAŞTIRMALI DİNLER TARHİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları