Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GENEL İŞ GÜVENLİĞİ KURALLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GENEL İŞ GÜVENLİĞİ KURALLARI"— Sunum transkripti:

1 GENEL İŞ GÜVENLİĞİ KURALLARI

2 EL ALETLERİ İş yerlerinde elektrikli alet ve makinelerin dışında el becerisine dayalı olarak kullanılan aletler, el aletleridir. Özellikle küçük iş yerlerinde meydana gelen iş kazalarının hemen çoğu el aletlerinin iyi kullanılamaması veya aletlerin kullanılamayacak şekilde arızalı ve yıpranmış olmalarından kaynaklanmaktadır.

3 EL ALETLERİ Atölyelerde Bulunan El Aletleri 1. Kesici aletler,
2. Vurma aletleri, 3. Sıkıştırma aletleri, 4. Ölçme ve kontrol aletleri, 5. Markalama aletleridir.

4 EL ALETLERİ Sınıflandırması yapılan bu aletlerin kullanma şekillerini bilmek ve buna göre uygulama yapmak gerekir.

5

6 EL ALETLERİ El aletlerini kullanmadan önce aşağıda yer alan sorulara olumlu cevap vermek üzere gerekli kontrollerin yapılması gerekir. 1. El aletleri yapılan iş için uygun mu? 2. El aletleri doğru olarak kullanılıyor mu? 3. El aletleri uygun güvenlik koşullarını taşıyor mu? 4. El aletleri güvenli bir yere konmuş mu?

7 EL ALETLERİ a. El aletleri seçilirken öncelikle iş için uygun el aleti seçilip seçilmediği kontrol edilmelidir. Doğru el aleti seçilmediği için bir çok iş kazası ortaya çıkmaktadır.

8 EL ALETLERİ b. Yapılacak iş için uygun el aleti kullanılsa bile, eğer el aleti doğru olarak kullanılmamışsa yaralanmaya neden olur. El aletlerini kullanmak için gerekli doğru bilgiye sahip olmanız gerekir. Belirli bir el aletinin nasıl kullanılacağından emin değilseniz, gerekli bilgi için ustanıza yada teknisyeninize sormaktan kaçınmayın.

9 EL ALETLERİ

10 EL ALETLERİ d. El aletlerinin güvenli bir yere konulmaması nedeniyle (örneğin keskin ve sivri el aletlerinin cepte taşınması, yüksek yerlerden aşağıya düşmesi, takım çantasına gelişigüzel bırakılması) yaralanmalar ve kazalar ortaya çıkmaktadır. Bu tür kazaların önlenebilmesi için iş yapılırken ve iş bitiminde el aletlerinin bırakılması gerektiğinde bunların güvenli bir yere konulması gerekir.

11 EL ALETLERİ e. Aletler temiz tutulmalıdır. Onları kullanmadan önce kontrol edip, vurma aletlerinin başları mantarlaşmış veya çapaklaşmışsa, bunları taşlanıp tamir edilmelidir. f. Sapları kıymıklaşmış, kırılmış veya gevşemişse, aleti kullanmadan önce bunlar değiştirilmelidir.

12 EL ALETLERİ g. Her aletin kendine ait depolama yeri olmalıdır. Aletler yerlerine konulmalı, çalışanların veya başka birisinin üstüne düşebilecek veya ayağına takılabilecek bir yerlere bırakılmamalıdır. h. Özellikle keskin ve sivri uçlu olan aletleri ceplerde taşımak tehlikelidir. Bu nedenle bir alet çantası kullanılmalıdır.

13 EL ALETLERİ ı. Herhangi bir el aleti üstüne gereğinden fazla basınç veya kuvvet tatbik edilmemelidir. i. Parçaların fırlamasına sebebiyet verecek yontma ve buna benzer diğer bir işi yaparken emniyet gözlüğü kullanılmalıdır. j. El aletleri sürekli bakım isteyen aletler olduğu için hemen her işin başlangıcında ve bitiminde bu aletlerin sağlamlığı kontrol edilmelidir.

14 EL ALETLERİ İşin türüne göre gereken koruyucuları kullanınız.
Elektrikle bağlantılı işlerde çalışırken mutlaka VDE 1000 V aletlerini kullanınız. Diğer plastik saplar izolasyon amaçlı tasarlanmamıştır.

15 EL ALETLERİ Tornavidanızı keski,punta veya levye yerine kullanmayınız.
Kesme için uç yerine mafsala yakın yeri kullanınız.Somun ve civata üzerinde kullanmayınız. Çekiç gibi kullanmayınız. Ayarlı (kilitlenebilir) penseleri uzun süre kilitli bırakmayınız, elemanlar oynayabilir. Asla orjinali bozmayınız. .

16 EL ALETLERİ Tork anahtarları ile birlikte asla uzatma kullanmayınız. Doğru ölçümler için daima sap yerinden tutunuz. Kapasitenin üzerinde yük uygulamayınız. Eşit sertlikteki veya daha sert yüzeylere çekiçle vurmaktan sakınınız.Çekicin çarpma yüzeyinin vurulan alandan geniş olmasına özen gösteriniz.(Çekiç kafasının çapı vurulan yüzeyden yaklaşık 10mm daha geniş olmalıdır.)Arızalı, gevşek veya çatlak çekiçleri kesinlikle kullanmayınız.

17 EL ALETLERİ Sabit kullanımda birden fazla çekmece açmayınız. Hareket halinde bütün çekmeceler ve kapılar kapalı olmalı ve üzerinde birşey bulunmamalıdır. Çakma, Anahtar dışında hiçbir alete, onun gücünü arttırmak amacıyla, üzerine çekiçle vurmayınız. Hiçbir anahtarı uzatma ile kullanmayınız.

18 EL ALETLERİ Dengenizi kontrol ettikten sonra anahtarı çekerek kullanınız, itmemeye özen gösteriniz. . Normal lokmaları elektrikli el aletlerinde kullanmayınız. Emniyet pimi ve halkası ile lokmayı makinaya takınız

19 EL ALETLERİ Elektrikli el aletleri kullanılırken dikkat edilmesi gereken konular: Günümüzde işyerlerinde elektrikli el aletleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Mahiyeti gereği bu aletleri kullanırken çok dikkatli olunması ve bazı güvenlik kurallarına uyulması gerekir. İşe uygun el aleti kullanılmalı ve riskleri hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Gerekiyorsa usta ve teknisyenlerden bu konuda yardım istenmelidir.

20 EL ALETLERİ Elektrikli el aletleri kullanırken koruyucu teçhizat giyilmelidir. Yüksek yerlerde çalışırken koruyucu parmaklığı olan platform kullanılmalıdır. Kordonu yıpranmış el aleti veya zedelenmiş uzatma kordonu kullanılmamalıdır.

21 EL ALETLERİ Bir el aletini çalıştırmaya başlamadan önce ayar anahtarları gibi teçhizat ortadan kaldırılmalıdır. El aletleri ile şaka yapılmamalı, başkalarına dokunulmamalıdır.

22 EL ALETLERİ Elektrikli el aletlerini kullanırken;
El aletlerini kullanmadan önce kontrol edin. İş yapmak için gittiğiniz yerde onarmaya kalkışmayın. El aletlerini zorlamayın. Dar yerlerde, kablo ve boru gibi çeşitli engellerin olduğu yerlerde daha dikkatli olun. Elektrikli el aletlerini nemli ıslak durumda olan yerlerde kullanmayın. Yanıcı maddelerin bulunduğu yerlerde elektrikli el aletleri ile çalışırken daha dikkatli ve uyanık olun.

23 EL ALETLERİ El aletini, fişi prizde sokulu iken asla ayar etmeyin, ucunu veya ağzını değiştirmeye kalkışmayın. 110 voltla çalışan elektrikli aletlerin bile öldürücü ve tehlikeli şekilde elektrik çarpmalarına ve yanıklara sebep olduğunu unutmayın.

24 EL ALETLERİ Tehlikeli işareti veya lambası olan yerlere özel bir neden olmaksızın dokunmayın veya yaklaşmayın. Trafolara, elektrik atölyesine izinsiz girmeyin. Kabloyu yağdan, sıcak ve parçalanmasına neden olabilecek yüzeylerden ve kimyasal maddelerden koruyun. Kabloyu geçit yerlerinde ve ayak altında bulundurmayın. Elektrikli cihazları enerjisi kesildikten sonra temizleyin. Tamirler daima yetkili elektrikçi tarafından yapılmalıdır.

25 EL ALETLERİ Elektrikli cihazları kullanırken ellerinizin kuru olmasına dikkate edin. Akımı kesmek için kabloya asılmayın, prizi çekin. Kablo kullanılmadığı zaman dikkatlice sarılmalı, bir raf üzerine yahut uygun bir askıya asılmalıdır. El aletleri ve malzemelerin düzenli tutulması iş kazasına uğrama olasılığını azaltacaktır.

26 EL ALETLERİ El aletleri ve malzemelerinin düzenli tutulması için aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır; Malzemeleri düz bir zemine dengeli şekilde istifleyin ve yerleştirin. Benzer malzemeleri düzenli olarak aynı yere koyun ve ağır malzemeleri alta, zemine veya alt rafa yerleştirin. Yuvarlanabilecek malzemenin önüne tutucu koyun. Yatay durumda tehlikeli olabilen uzun malzemeleri dikine isteyin. Malzemeleri çeşit, büyüklük, madde ve uygulama yerine göre gruplayın.

27 EL ALETLERİ Ufak veya sökülmüş parçaları bir kutuya koyun.
Malzemeleri kimsenin çarpmayacağı şekilde yerleştirin, geçiş yollarına, giriş-çıkış yollarına, merdiven, seyyar merdiven yanına, elektrik panelleri veya kumanda tablosunun önüne-arkasına, yangın savunma sisteminin yakınına koymayın. Tuvalet, banyo, yemekhane ve soyunma odalarını temiz ve düzenli tutun. İşiniz bittikten sonra çalışma alanını temizleyin.

28


"GENEL İŞ GÜVENLİĞİ KURALLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları