Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEKTRİK İŞLERİ EĞİTİMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEKTRİK İŞLERİ EĞİTİMİ"— Sunum transkripti:

1 ELEKTRİK İŞLERİ EĞİTİMİ
ALİ DALMIŞ B SINIFI İSG UZMANI

2 ELEKTRİK İŞLERİ İş izni ( SARI )
Elektrik işleri,yüksek riskli işler kapsamında olduğu için İŞ İZNİ kontrolü altında yapılmalıdır. -Elektrik tesisatı ile ilgili tüm çalışmalar. -Kurulum, -Topraklama, -Sonlandırma, -Süreklilik Testleri, -Bakım onarım çalışmaları.

3 ELEKTRİK İŞLERİ Elektrik Güvenliği
Mühendislik önlemleri, Mekanik durdurma düzenekleri, Depolanmış enerjinin kontrolü, Cihazların yalıtımı, Topraklama,

4 ELEKTRİK İŞLERİ Genel Tehlikeler
Topraklama yapılmadan alet/cihaz kullanımı, Ortamın ıslak olması, Devrelerde aşırı yüklenme, Saglık Etkileri Doğrudan sinir, adele ve kalp üzerineetkileri; (Elektrik Şoku) Neden olduğu ısıdan dolayı oluşan zararlar, Küçük akımlar nedeni ile korku sonucu düşme,çarpma gibi kazalar.

5 ELEKTRİK İŞLERİ Kontrol Listesi
Bu işlerde çalışırken, çalışanlarımıza gerekli KKM’lerin temini ve kullanılması, Elektrik ekipmanlarla çalışırken,işi yasaklama veya durdurma prosedürlerin olması, Enerji yüklü devrelerle temas etmemek için çalışanlara,tehlikeli bölgeler ve koruyucu önlemlerle ilgili bilgilendirilmesi, Portatif elektrikli alet veya ekipmanların çift kat izolasyonları veya topraklamaları olmalı, Elektrik panoları ve baglantı kutularının kapaklı ve standartlara uygun olmalı, Yıpranmış, kusurlu ve zarar görmüş kaplolar hemen değiştirilmeli, İnşaat sahalarında, ekipman topraklama proğramı ve takibi yapılmalı, Elektrik montaj işlerinde , gerekli güvenlik önlemleri alınıp onay alınmalı, Elektrik tesisatlarını, çalışanları ve ekipmanların,işin uzmanınca düzenli olarak kontrol edilmesi. Bozuk ekipmanın üzerine uyarı levhası as ve hasar giderilene kadar kullanma.

6 ELEKTRİK İŞLERİ Yüksek gerilim hatlarına temas edebilecek ekipman
örnekleri: Aluminyum saplı silindirik döner boya fırçaları  Bekolar Çimento pompaları Vinçler Uzun saplı çimento düzeltme aleti Metaldan yapılmış mataryeller Metal merdivenler  Damperi kaldırılmış kamyonlar İskeleler

7 46,000 volt vinçten ve beton yolun altından geçiyor
Vinç yol inşaatı sırasında yüksek gerilim hattıyla temas ediyor Görgü şahidi: “Saniyeler içerisinde vinç, şöför mahalli, herşey alevler içinde kaldı"  Hidrolik sıvı ve yeraltı izolasyonu alevlerle beraber yakıta bulanıyor Beton parçaları havalara fırlıyor Duman ve ateşle beraber yukarıdan yıkıntı ve molozlar yağıyor Yolun yüzeyi alevlerden yutulmuş durumda

8 Tehlikelerden Nasıl Korunurum?
ELEKTRİK İŞLERİ Tehlikelerden Nasıl Korunurum? Yüksek gerilim hatları ve yeraltı gerilim hatları işaretlerine dikkat ediniz:Ahşap direkten yapılmış uyarı levhaları Gömülü gerilim hatlarının yerleri için ilgili yerlerle temas Yüksek gerilim hatlarından en az 4 m uzakta durmak Aksi söylenmedikçe gerilim hatlarının her zaman yüklü olduğunu kabul etmek Bunların yakınında çalışırken enerjisini kesip ve topraklamasını yapmak. Diğer önlemler, koruma ve hatların yalıtılmasıdır.

9 ELEKTRİK İŞLERİ İstatistiksel Bilgiler
12 Yıl boyunca,244 ölümcül kazaya neden olan beş sebep tanımlanmıştır Enerji hattına direk temas:28% Çalışan ekipmana temas:21% Enerji hattına vinç bomu teması:18% Arızalı,uygun olmayan ekipman:17% Enerji hattına iletken ekipman teması:16% Yeni işe başlayanların daha dikkatli olmaları gerekiyor.Kaza geçirenlerin 41%’i iş tecrübesi bir yıldan az olanlardır. İnşaat işinde çalışanlar 40% ile en yüksek çarpılma yüzdesine sahipler. Çalışanların eğitimli olmalarına ragmen KKM (hasır,eldiven,battaniyegibi yalıtkan koruyucular ) kullanmamalarından dolayı 55% Yaşamlarını kaybetmişlerdir. İkinci en yüksek kayıp oranı ise hiç eğitim almamış düz işçilerdir.


"ELEKTRİK İŞLERİ EĞİTİMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları