Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ADAPTASYON, EVRİM, VARYASYON, DOĞAL SEÇİLİM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ADAPTASYON, EVRİM, VARYASYON, DOĞAL SEÇİLİM"— Sunum transkripti:

1 ADAPTASYON, EVRİM, VARYASYON, DOĞAL SEÇİLİM
FEN VE TEKNOLOJİ ADAPTASYON, EVRİM, VARYASYON, DOĞAL SEÇİLİM

2       ADAPTASYON       Bir canlının belli bir çevrede yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özelliklerin tümüne  ( uyum sağlamasına )   adaptasyon denir.      Aynı türe ait olsa bile bazı canlılarda yaşam alanlarına göre farklılıklar olabilir. • Soğuk bölgelerde yaşayan tilkilerin kulak ve burunları soğuktan etkilenmemek için sıcak bölgede yaşayanlara göre daha küçük olması. Bir canlının yaşadığı ortama uyum sağlayarak yaşam ve üreme şansını artırmak için genetik yapısında meydana gelen değişikliklere adaptasyon denir. • Kutuplarda yaşayan ayıların yağ oranı ekvatorda yaşayanlara göre çok fazladır. • Kutuplarda yaşayan ayıların burun ve kulakları daha küçüktür. • Kutuplarda yaşayan ayıların beyaz , ekvatordakilerin siyah tüylü olması. • Çöl farelerinin uzun kuyruklu ve geniş vücutlu olmaları. • Kaktüslerin yapraklarının zamanla diken şeklini alması. • Bukalemun ve ahtapotun kendini korumak için renk değiştiriyor olması. • Çölde yaşayan develerin kum fırtınalarından etkilenmemek için kulak ve burunlarının kıllı olması  

3

4 LAMARCK’IN EVRİM GÖRÜŞÜ Biyolojide canlı çeşitlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğrayarak ilk halinden farklı özellikler kazanma sürecine evrim denir. Evrim, modern biyolojinin temel parçasıdır. Bu teoriye göre hayvanlar, bitkiler ve Dünya’daki diğer tüm canlıların kökeni kendilerinden önce yaşamış türlere dayanmaktadır ve ayırt edilebilen farklılıklar, başarılı nesillerde meydana gelmiş genetik değişikliklerin bir sonucudur.

5 LAMARCK ‘ın EVRİM TEORİSİ
       Lamarck  evrimin canlıların vücutlarını yeni yaşam koşullarına  uyum istediğinden ve çabasından olduğunu iddia eder .        Canlılar çevrelerine uyum yapmaya çalışırken  bazı organlarını kullanacaklar bazılarını da kullanmayacaklardır.        Kullanılan organ  gelişirken  kullanılmayan organ  körelecektir  bu da yeni karakterlerin dölden döle geçip yeni türler oluşturacaklardır.         (kurak ve otsuz  bölgede  yaşayan zürafaların boyunlarının uzaması )         (ördeklerin ayaklarındaki perdelerin yüzebilmek için ortaya çıktıkları )        Lamarck’ın evrim ile ilgili iki görüşü vardır a- Canlıların çevre şartları nedeniyle kazandıkları  özellikler yeni nesillere aktarılır . b- Canlılar uzun süreler içinde bazı organlarını kullanma yada  kullanmama sonucu yeni karakterler kazanırlar.           FAKAT ; *Lamarck bu değişikliklerin yavru bireye nasıl aktarıla bileceğini açıklayamamıştır. *Kullanılan organın gelişmesi modifikasyondur . bireye ait özelliktir. yavru canlılara  aktarılamazlar        *  WEİSMAN   Farelerle yaptığı deneylerde  20 döl boyunca farelerin kuyruklarını kesmiş fakat her dölde farelerin kuyruklarının tamam olduğunu  gözlemiştir .       *Sporcu babanın çocuğu  gelişmiş kaslı doğmaz       *Müslümanlarda erkek çocuklar sünnet olmalarına rağmen onların çocukları sünnetli doğmaz

6

7

8 D A R W İN ‘ in   E V R İ M      G Ö R Ü Ş Ü            Darwin  bütün canlıların uzun zaman sürecinde  ortak  bir kökenden  evrim yoluyla ortaya çıktığını savunur         Darwin görüşünü  adaptasyon ve doğal Seleksiyon la açıklar.         Değişen çevre koşullarına  ayak uyduran  canlılar yaşar , uyduramayanlar ölür . doğal Seleksiyon  sonucunda  ortamda kalan canlılar adaptasyon yeteneği  olan canlılardır .         Mutasyonlar  sonucunda  yeni karakterler  kazanan  canlılardan çevre  şartlarına uyum sağlayanlar  yaşamını sürdürür diğerleri yok olur .         Darwin görüşlerini  “ TÜRLERİN  KÖKENİ “  adlı kitabıyla  açıklamıştır .         Evrime göre canlılar  birden bire değişikliğe uğramazlar bu çok uzun bir süreçtir .         Bir türden başka bir türün  oluşum sürecinde  ara form canlıların  olması gerekir  fakat ara form canlıya rastlanamadı .         Yapılan paleontolojik çalışmalarda yüzlerce  milyon yıl önce yaşamış canlıların bugünkü ile aynı yapıda olduğu görülmüştür .         Elde edilen canlı fosilleri canlıların dünyada belli bir dönemden sonra görülmeye başlandığını göstermiştir .

9

10

11 Bir dil içindeki çeşitler.
varyasyon Değişik biçim, varyete Örnek: Kültür düzeyine göre de çeşitli varyasyonlar gösterebilsin. H. Taner Değişim. Çeşitleme. Bir dil içindeki çeşitler. 1. Bazı karakterler bakımından farklı olma, orta durumdan sapma. 2. Esas tür tipine göre belirli karakterlerde görülen ayrılıklar.

12 Doğal seçilim, dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizma. Böylece dış ortama uyum sağlamakta sorunlar yaşayan bireyler ve genler organizma popülasyonundan tasfiye edilmiş olmaktadır. Ayrıca doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da adlandırılır.

13

14

15 YARARLANDIĞIM KAYNAKLAR
1)WWW.FENOKULU.NET 2)İSABET YAYINCILIK 3)KENDİM

16 HAZILAYAN: MERT ÇALIŞ SINIFI:8/A NO:586


"ADAPTASYON, EVRİM, VARYASYON, DOĞAL SEÇİLİM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları