Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ADAPTASYON Bir canlının belli bir çevrede yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özelliklerin tümüne ( uyum sağlamasına ) adaptasyon denir. Aynı türe.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ADAPTASYON Bir canlının belli bir çevrede yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özelliklerin tümüne ( uyum sağlamasına ) adaptasyon denir. Aynı türe."— Sunum transkripti:

1

2

3 ADAPTASYON Bir canlının belli bir çevrede yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özelliklerin tümüne ( uyum sağlamasına ) adaptasyon denir. Aynı türe ait olsa bile bazı canlılarda yaşam alanlarına göre farklılıklar olabilir. Soğuk bölgelerde yaşayan tilkilerin kulak ve burunları soğuktan etkilenmemek için sıcak bölgede yaşayanlara göre daha küçük olması. Bir canlının yaşadığı ortama uyum sağlayarak yaşam ve üreme şansını artırmak için genetik yapısında meydana gelen değişikliklere adaptasyon denir. Kutuplarda yaşayan ayıların yağ oranı ekvatorda yaşayanlara göre çok fazladır. Kutuplarda yaşayan ayıların burun ve kulakları daha küçüktür. Kutuplarda yaşayan ayıların beyaz, ekvatordakilerin siyah tüylü olması. Çöl farelerinin uzun kuyruklu ve geniş vücutlu olmaları. Kaktüslerin yapraklarının zamanla diken şeklini alması. Bukalemun ve ahtapotun kendini korumak için renk değiştiriyor olması. Çölde yaşayan develerin kum fırtınalarından etkilenmemek için kulak ve burunlarının kıllı olması

4

5 LAMARCK’IN EVRİM GÖRÜŞÜ Biyolojide canlı çeşitlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğrayarak ilk halinden farklı özellikler kazanma sürecine evrim denir. Evrim, modern biyolojinin temel parçasıdır. Bu teoriye göre hayvanlar, bitkiler ve Dünya’daki diğer tüm canlıların kökeni kendilerinden önce yaşamış türlere dayanmaktadır ve ayırt edilebilen farklılıklar, başarılı nesillerde meydana gelmiş genetik değişikliklerin bir sonucudur.

6 LAMARCK ‘ın EVRİM TEORİSİ Lamarck evrimin canlıların vücutlarını yeni yaşam koşullarına uyum istediğinden ve çabasından olduğunu iddia eder. Canlılar çevrelerine uyum yapmaya çalışırken bazı organlarını kullanacaklar bazılarını da kullanmayacaklardır. Kullanılan organ gelişirken kullanılmayan organ körelecektir bu da yeni karakterlerin dölden döle geçip yeni türler oluşturacaklardır. (kurak ve otsuz bölgede yaşayan zürafaların boyunlarının uzaması ) (ördeklerin ayaklarındaki perdelerin yüzebilmek için ortaya çıktıkları ) Lamarck’ın evrim ile ilgili iki görüşü vardır a- Canlıların çevre şartları nedeniyle kazandıkları özellikler yeni nesillere aktarılır. b- Canlılar uzun süreler içinde bazı organlarını kullanma yada kullanmama sonucu yeni karakterler kazanırlar. FAKAT ; *Lamarck bu değişikliklerin yavru bireye nasıl aktarıla bileceğini açıklayamamıştır. *Kullanılan organın gelişmesi modifikasyondur. bireye ait özelliktir. yavru canlılara aktarılamazlar * WEİSMAN Farelerle yaptığı deneylerde 20 döl boyunca farelerin kuyruklarını kesmiş fakat her dölde farelerin kuyruklarının tamam olduğunu gözlemiştir. *Sporcu babanın çocuğu gelişmiş kaslı doğmaz *Müslümanlarda erkek çocuklar sünnet olmalarına rağmen onların çocukları sünnetli doğmaz

7

8

9 D A R W İN ‘ in E V R İ M G Ö R Ü Ş Ü Darwin bütün canlıların uzun zaman sürecinde ortak bir kökenden evrim yoluyla ortaya çıktığını savunur Darwin görüşünü adaptasyon ve doğal Seleksiyon la açıklar. Değişen çevre koşullarına ayak uyduran canlılar yaşar, uyduramayanlar ölür. doğal Seleksiyon sonucunda ortamda kalan canlılar adaptasyon yeteneği olan canlılardır. Mutasyonlar sonucunda yeni karakterler kazanan canlılardan çevre şartlarına uyum sağlayanlar yaşamını sürdürür diğerleri yok olur. Darwin görüşlerini “ TÜRLERİN KÖKENİ “ adlı kitabıyla açıklamıştır. Evrime göre canlılar birden bire değişikliğe uğramazlar bu çok uzun bir süreçtir. Bir türden başka bir türün oluşum sürecinde ara form canlıların olması gerekir fakat ara form canlıya rastlanamadı. Yapılan paleontolojik çalışmalarda yüzlerce milyon yıl önce yaşamış canlıların bugünkü ile aynı yapıda olduğu görülmüştür. Elde edilen canlı fosilleri canlıların dünyada belli bir dönemden sonra görülmeye başlandığını göstermiştir.

10

11

12 varyasyon Değişik biçim, varyete Örnek: Kültür düzeyine göre de çeşitli varyasyonlar gösterebilsin. H. Taner Değişim. Çeşitleme. Bir dil içindeki çeşitler. 1. Bazı karakterler bakımından farklı olma, orta durumdan sapma. 2. Esas tür tipine göre belirli karakterlerde görülen ayrılıklar.

13 Doğal seçilim, dış çevreye uyum konusunda daha elverişli özelliklere sahip organizmaların, bu elverişli özelliklere sahip olmayan diğer bireylere göre yaşama ve üreme şanslarının daha yüksek olması ve bunun sonucu olarak genlerini yeni kuşaklara aktarabilmeleri yoluyla işleyen evrimsel mekanizma. Böylece dış ortama uyum sağlamakta sorunlar yaşayan bireyler ve genler organizma popülasyonundan tasfiye edilmiş olmaktadır. Ayrıca doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da adlandırılır.

14

15

16

17


"ADAPTASYON Bir canlının belli bir çevrede yaşama ve üreme şansını artıran kalıtsal özelliklerin tümüne ( uyum sağlamasına ) adaptasyon denir. Aynı türe." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları