Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Format Factory 2008 yılında Chen Jun Hao tarafından geliştirilen çok yönlü bir fonksiyona sahip olan media converter programıdır. Kullandığımız video müzik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Format Factory 2008 yılında Chen Jun Hao tarafından geliştirilen çok yönlü bir fonksiyona sahip olan media converter programıdır. Kullandığımız video müzik."— Sunum transkripti:

1 Format Factory 2008 yılında Chen Jun Hao tarafından geliştirilen çok yönlü bir fonksiyona sahip olan media converter programıdır. Kullandığımız video müzik ya da ses öğelerinin formatlarını değiştirme özelliğine sahiptir. Format Factory; MP3, AVI, 3GP, MOV, MKV, AMR, MMF, M4A, MP2, ICO, TIF, TGA, PCX gibi bilinen dosya uzantılarını desteklediği gibi şimdiye kadar ismini duymadığınız daha birçok dosya uzantısı için destek sunmaktadır. Format dönüştürme işlemlerinin yanı sıra DVD ve CD'ler üzerinde yer alan müzik ve verileri sabit diskiniz üzerine kaydedebilir, seçmiş olduğunuz diskler üzerindeki verileri ISO formatında arşivleyebilir ve hatta ISO dosyalarını daha da sıkıştırarak CSO formatına dönüştürerek saklayabilirsiniz. Ayrıca ses ve video dosyalarını kesme birleştirme işlemlerini de yapabilmektedir.

2 Dosya Uzantı Türleri  MP4 (MPEG Moving Picture Experts Group Hareketli Resim Uzmanları Grubu ) : Mpeg-4 sıkıştırması kullanan Film veya video parçasıdır. Dosya içerisindeki görüntü MPEG-4 formatında sıkıştırılmış olur ses kısmı ise AAC formatında sıkıştırılmıştır.  AVI (Audio Video Interleave Ses Video Aralığı ) : 1992’nin kasım ayında yazılım devi Microsoft tarafından tanıtılan Windows işletim sistemi için görüntünün bir parçası olan çoklu ortam medya içerik biçimidir. Günümüzde en çok kullanılan dosya formatıdır.AVI kısacası video ve ses dosyalarını bir arada içeren medya dosyalarına verilen genel addır.  3GP : Cep telefonlarında çoklu ortam saklamak için kullanılan (ses ve görüntü için) dosya biçimidir. Görüntüyü MPEG-4 veya H.263 olarak bulundurur. Ses ise AMR-NB veya AAC-LC biçimlerinde saklanır.  RMVB : İnternet için geliştirilmiş video dosyasıdır. Değişken bit hızı kullanan sıkıştırılmış video dosyalarının kaydedilmesi için kullanılan formattır. Bu dosya internette kullanıldığı için video boyutu küçük ve kalitesi düşüktür.  GIF ( Animated web file Animasyonlu web dosya) : Web sayfalarında animasyonlu resimler oluşturmak için kullanılır. resim kalitesi düşüktür. Eski bir format olduğu için Birçok yazılımla oluşturulabilir ve değiştirilebilir.  WMV ( Windows Media Video ) : Windows tarafından geliştirilmiş film dosyasıdır.  MKV (Matroska Video Stream) : İçerisinde altyazı ve farklı dilde ses dosyaları bulunan film dosyasıdır.

3 Dosya Uzantı Türleri  VOB (Video Object) : DVD ile kullanılan ham Video formatıdır.  MOV (Quick Time Movie Format) : Apple firması tarafından üretilmiş film dosyasıdır. Mevcut video oynatıcılarla izleyemiyorsanız en yeni Quick Time playeri yüklemeniz gerekir.  FLV (Flash Video Dosyası) : Adobe Flash programı ile kullanılmak üzere tasarlanmış internet video dosyasıdır. Görüntü kalitesi düşük olmasına rağmen internette sıkça kullanılmaktadır.  SWF (Adobe Flash, Shockwave Flash) : Adobe´nin flash isimli internet eklentisinin dosyalarıdır. internet olmadan bilgisayarda görüntülemek için çift tıkladıktan sonra internet explorer seçilip açılabilir.  MP3 (MPEG Audio Stream, Layer III ) : Sıkıştırılmış Ses ve müzik dosyasıdır. mp3 uzantısı birçok ses programı ile açılabilir.  WMA (Windows Media Audio) : Microsoft Tarafından Sıkıştırılmış bir ses dosyası uzantısıdır. MP3 formatına rakip olsun diye geliştirilmiş, ama sonradan iTunes Music Store'un tanıtılmasıyla ortaya çıkan AAC formatına rakip olmuştur.  APE : APE uzantılı dosyalar, kayıpsız olarak sıkıştırılmış ses dosyalarıdır. Bu uzantıya sahip dosyaları yürütemezsin. Parçalara ayırmak içinse Monkey's Audio adlı programdan sıkıştırılmış dosyaları açmanız gerekmekte.  FLAC (Free Lossless Audio Codec) : özgür, kayıpsız bir ses kodlamasıdır. Sayısal sesleri kayıp olmaksızın sıkıştırmak için kullanılan algoritması, dosya boyutunu % 50-60 arasında boyutu düşürmektedir.

4 Dosya Uzantı Türleri  AAC (Advanced Audio Coding) : Ses dosyası formatıdır. Advanced Audio Coding. Yüksek oranda sıkıştırılmış ses dosyalarının genel adıdır.  MMF (Synthetic Music Mobile) :Yamaha tarafından üretilmiş müzik dosyası formatıdır. Cep telefonlarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Cep telefonu melodisi yanında yazı ve resim de görüntülemektedir.  AMR (Adaptive Multi Rate) : Sıkıştırılmış ses dosyasıdır.  M4A : Mpeg-4 formatı ile sıkıştırılmış müzik dosyasıdır.  M4R : M4R dosyaları Ses Dosyaları olup genellikle iPhone Ringtone (Apple) ile ilişkilendirilirler.  OGG : Açık kodlu ve özgür yazılım olarak geliştirilmiş bir ses verisi sıkıştırma yöntemidir. Windows, Linux ve UNIX uyumlu pek çok sistemde müzik verisini sıkıştırarak depolamak ve çalmak için gerekli yapıyı sunar. Ogg Vorbis biçimine göre depolanmış ses dosyaları genellikle.ogg uzantısına sahiptir. Ogg Vorbis ses depolama yönteminin sıkıştırma verimi MP3 yöntemine kıyasla daha iyidir. Başka bir deyişle aynı kalitede bir ses sunmak için kullanılacak.ogg dosyası muadili olan.mp3 dosyasından daha küçüktür ya da aynı boydaki iki ses dosyasından.ogg biçiminde olanı MP3 biçiminde olana kıyasla daha çok yani daha kaliteli ses barındırır.  WAV (Waveform Audio File Format) : IBM ve Microsoft'un küçük ses kayıtlarını herhangi bir bilgisayarda çalmak için geliştirdiği, sıkıştırma içermeyen bir ses dosyası biçimidir. Yapısı çok basittir. MP3 ve diğer sıkıştırılmış dosya biçimlerinin aksine WAV'lar sadece sayısallaştırılmış seslerdir. Basittirler, sıkıştırma uygulamamasının etkisiyle sesin kalitesini düşürmezler, ancak çok yer kaplarlar.  WAVPACK : WavPack sıkıştırma yöntemi ile arşivlenmiş müzik dosyalarıdır. 30% ile 70% arasında sıkıştırma yapan bu sistem MP3 dosyalarının aksine ses kalitesini bozmadan sıkıştırma yapar.

5 Dosya Uzantı Türleri  MP2 ( MPEG Layer II) : MPEG-II Sıkıştırması kullanan ses dosaysı formatıdır. Eski bir format olmasına rağmen internette karşınıza çıkabilir. Günümüzde daha gelişmiş versiyonu olan MP3 dosya formatı kullanılmaktadır.  JPG (Joint Photographic Experts Group Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu ) : tarafından standartlaştırılmış bir sayısal görüntü kodlama biçimidir. Bu biçim, 1994 yılında ISO 10918-1 adıyla standartlaşmıştır.  PNG : "Taşınabilir Ağ Grafiği" anlamındaki (Portable Network Graphics) 'in kısaltmasıdır ve kayıpsız sıkıştırarak görüntü saklamak için kullanılan bir saklama biçimidir. PNG biçiminde paletli ya da gerçek renkte görüntüler seçimlik bir saydamlık kanalıyla saklanabilir.  ICO : Küçük ölçülerde bir resim dosyasıdır. 16x16 ve 32x32 veya 48,48 gibi boyutlarda çeşitleri vardır.  BMP : herhangi bir sıkıştırma yapmadan resmin özelliklerini tutan, Microsoft firmasına ait bir resim dosyası biçimidir. Sıkıştırma yapmadığı için PNG, JPEG gibi dosya biçimlerine göre çok daha fazla yer kaplar.  GIF : İngilizce Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Formatin kısaltmasıdır ve bir sayısal resim saklama biçimidir. Kayıpsız sıkıştırma kullanır. 8-bit renge kadar destek verir ve 1-bit'lik (yani tek renk için) saydamlık sunar. JPEG ile birlikte bilgisayar dünyasında kullanılan en yaygın resim saklama biçimlerinden biridir. Genelde grafiklerin (az renk içermeleri dolayısıyla) saklanması için kullanılır.  TIFF : Tagged Image File Format (kısaca TIFF) grafik, fotoğraf gibi dosyalar için kullanılan bir biçimdir. Aldus isimli şirket tarafından üretilip 1986 yılında ilk sürümü duyurulmuştur. 1994 yılında Aldus Corp ile Adobe Systems'in birleşmesinden sonra TIFF 6.0 geliştirilmiş ve birçok yeni özellikler eklenmiştir. JPEG ve PNG gibi TIFF de yüksek renk derinliği olan görüntülerde kullanılır. Photoshop, GIMP gibi görüntü işleme programları TIFF biçimini destekler.

6 Dosya Uzantı Türleri  PCX : ZSoft tarafından üretilmiş resim formatıdır.  TGA : Targa yüksek kaliteli resim dosyasıdır. Baskı ve matbaa gibi endüstriyel sektörlerde ve birçok oyunda resim dosyası olarak kullanılmaktadır.  ISO : Bir CD ya da DVD üzerinde bulunan tüm bilgilerin tıpatıp saklanabildiği, açılışta başlatma özelliklerinin (bootable) korunabildiği bir arşiv biçimidir. Bir ISO imajı (.iso), gayri resmi bir terimdir ve bir ISO-9660 dosya sisteminde bir disk imajı olduğu ve az sıkıştırılmış olduğundan, çoğunlukla UDF biçimine benzemektedir. Disk imajları tipik bir ISO dosyalarını içerdiği gibi buna ek olarak dosya sistemlerinin metalarına da sahiptir, bu bilgilerin hepsi tek bir dosya içinde bulunur. Çoğunlukla bu dosya sistemi sayesinde internet üzerinden dosyaların tek parça halinde cd'de imiş gibi yayınlarlar ve çoğu CD veya DVD'lerdeki veriler ISO biçimine dönüştürülerek uyuşmazlık sorunun ortadan kalkmasını sağlarlar. Ortak kullanımlardan bir kısmı işletim sistemlerinin yani Linux, BSD gibi işletim sistemleri ile ve çeşitli Çalışan CD programların İnternet üzerinden dağıtılmasında büyük rol oynar.  CSO: (Compressed ISO) Sıkıştırılmış bir Image formatıdır. Çalışma esnasında dosyaların açılması gerektiğinden dolayı yavaş yüklenir. Eğer performans isteniyor ise ISO formatı tercih edilmeli, dosya boyutunun küçüklüğü performanstan önemli ise CSO tercih edilmelidir.

7


"Format Factory 2008 yılında Chen Jun Hao tarafından geliştirilen çok yönlü bir fonksiyona sahip olan media converter programıdır. Kullandığımız video müzik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları