Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BİÇİMLENDİRME.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BİÇİMLENDİRME."— Sunum transkripti:

1 B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BİÇİMLENDİRME

2 BİÇİMLENDİRME Yazmış olduğumuz metinleri farklı boyut, renk, yazı tipi vb. özelliklerde yazabilmek için biçimlendirme işlemi yapmamız gerekir. Bu dersimizde metin biçimlendirme işlemlerinin nasıl yapıldığına bakacağız.

3 Yazı Tipi İletişim Penceresi

4 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ Yazı tipi penceresinde yazdığımız veya yazacağımız metnin şekil özelliklerini değiştirmemiz veya ayarlamamız için kullanabileceğimiz araçlar mevcuttur.

5 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ Bu pencereyi GİRİŞ sekmesinde bulunan Yazı Tipi gurubunun alt köşesinde bulunan ikonuna tıklayarak açıyoruz. ikonuna tıklayarak açıyoruz. 1 2

6 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ 1 2 3 4 5 6

7 1- YAZI TİPİ Yazımızın yazı tipinin ne olacağını belirlediğimiz araçtır. Bu kısımdan istediğimiz yazı tipinin üzerine gelerek tıklarız. Örneğin, Arial seçtiysek yazımızın tipi arial olarak yazılacaktır ( ARİAL YAZI TİPİ ).

8 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ 2- YAZI TİPİ STİLİ Yazımızın stilinin ne olacağını belirleyeceğimiz araçtır. Bu kısımdan istediğimiz stil üzerine fare ile gelerek tıklarız. Örneğin italik seçersek yazımız eğik olarak yazılacaktır. Kalın ve Kalın İtalik seçenekleri mevcuttur. Normal Seçeneği İtalik Seçeneği Kalın Seçeneği Kalın İtalik Seçeneği

9 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ 3- Boyut Yazımızın büyüklüğünün kaç olacağını belirleyeceğimiz araçtır. 10 punto 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto 28 Punto 32 Punto

10 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ 4- Yazı Tipi Rengi Yazımızın rengini açılan renk kutusuyla seçtiğimiz kısımdır. KIRMIZI MAVİ SİYAH YEŞİL TURUNCU

11 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ 5- Alt Çizgi Stili Yazımızın altının çizili olmasını istiyorsak bu kısımdan alt çizgi stilimizi seçebiliriz. DENEME

12 YAZI TİPİ İLETİŞİM PENCERESİ 6- Alt Çizgi Rengi Eğer yazımızın altını bir stil çizgisiyle çizdiysek bu kısım aktifleşir ve çizgi rengini kırmızı, siyah veya istediğimiz başka bir renk olarak belirleyebilmemizi sağlar DENEME

13 KARAKTER ARALIĞI Karakter aralığı, yazdığımız metinde karakter boşlukları ve satırda aşağı yukarı pozisyonlarını ayarlamak için kullanacağımız araçtır. Bu bölümü yazı tipi iletişim penceresinden gelişmiş sekmesine tıklayarak açabiliriz 1 2

14 KARAKTER ARALIĞI Yazdığımız veya yazacağımız metinde metnin hangi ölçekte yazılacağını ayarlamamızı sağlar. Ölçek %100: Ölçek % 50: ÖLÇEK Gördüğünüz gibi yazıyı her yönden %50 küçültmüş oluyoruz.

15 KARAKTER ARALIĞI Harfler arası mesafeyi daraltmaya ya da genişletmeye yarayan aracımızdır. ARALIK Gördüğünüz gibi yazıyı her yönden %50 küçültmüş oluyoruz. DARGENİŞ

16 KARAKTER ARALIĞI Yazılan yazıda yazımızın satırda aşağı veya yukarı yazılmasını sağlar. Yazılan yazıda yazımızın satırda aşağı veya yukarı yazılmasını sağlar. KONUM Gördüğünüz gibi yazıyı her yönden %50 küçültmüş oluyoruz.

17 KARAKTER ARALIĞI Kutucuk işaretlenerek seçilen nokta ve yukarısı yazı tipindeki aralık mesafesi değiştirilebilir. ( Yazı tipinin izin verdiği ölçüde harflerin arasındaki boşluk mesafesi ayarlanabilir ) Çok ince bir ayardır aradaki fark ancak uzun yazılarda görülebilir. YAZI TİPİ ARALIĞI

18 Gelişmiş Yazı Tipi Özellikleri Gelişmiş yazı tipi özelliklerini yazı tipi penceresindeki Efektler kısmından ayarlayabiliriz. Yazımıza değişik efektler vermemizi sağlayan araçlardır.

19 Gelişmiş Yazı Tipi Özellikleri  Üstü çizili: Seçtiğimiz veya yazacağımız metnin üzeri çizili olarak yazılmasını istiyorsak kutu işaretlenir. ( DENEME )  Üstü çift çizili: Seçtiğimiz veya yazacağımız metnin üzeri çift çizili olarak yazılmasını istiyorsak kutu işaretlenir. ( DENEME )  Üst simge: Üstel sembolleri yazmamız gerektiğinde veya bir metnin üst kısmına bir yazı yazılması gerektiğinde kullanacağımız seçenektir (a 2 b 3 x Deneme deneme ).  Alt simge: Alt sembolleri yazmamız gerektiğinde veya bir metnin alt kısmına bir yazı yazılması gerektiğinde kullanacağımız seçenektir (H 2 O 3 – Deneme deneme ).

20 Gelişmiş Yazı Tipi Özellikleri  Küçük büyük: Seçtiğimiz metindeki küçük harflerin büyük harfe dönüşmesini sağlar. Bu sayede tek tek büyük harf yazmak veya düzeltmek yerine otomatik olarak kelime işlemci editörünün bu işi yapmasını sağlarız.  Tümü büyük: Seçtiğimiz metinde veya yazacağımız yazıda bu kutucuk işaretledikten sonra Caps Lock hangi durumda olursa olsun yazacağımız tüm yazılar büyük harf olarak yazacaktır.  Gizli: Yazdığımız veya yazacağımız metinde yazılması gereken ama kâğıt veya belgede görünmesini istemediğimiz yalnızca kendimize ilişkin tutulmasını istediğimiz kısımların gizlenmesi ve görünmemesini sağlar.

21 Gelişmiş Yazı Tipi Özellikleri Daha gelişmiş efektler istiyorsak gölgelendirmeler, kabartmalar, renk geçişleri vb. gibi, Yazı Tipi Penceresindeki Metin Efektleri butonuna tıklayarak istediğimiz ayarı yapabiliriz.

22 MİNİ ARAÇ ÇUBUĞU Metin değiştirmek için kullanabileceğiniz diğer bir yol da mini araç çubuğudur. Giriş sekmesinde yer alır. Mini araç çubuğu sadece seçilmiş olan metinler üzerinde değişiklik yapmamızı sağlar ve herhangi bir metni seçtiğimiz anda aktif olur.

23 Paragraf Biçimlendirme

24 Yazdığımız metindeki paragraflarda istediğimiz ayarlamaları paragraf biçimlendirme araçlarıyla yaparız.

25 Paragraf Biçimlendirme Paragraf Hizalama Giriş sekmesindeki Paragraf hizalama, Seçili veya yazacağımız paragrafın sayfa düzeninde sırasıyla sola yaslı, ortasına hizalı, sağa yaslı veya her iki yana yaslanmasını sağlayan araç kutusudur. Sola YaslaSağa Yasla Ortalaİki yana Yasla

26 Paragraf Biçimlendirme Girinti Oluşturma Paragrafımızın başındaki girinti ayarlarını değiştirmek için Giriş sekmesinde paragraf grubunda bulunan girinti oluşturma aracını kullanmamız gerekir. Bu araçla, yazacağımız veya seçtiğimiz paragrafın sayfa üzerinde sağ ve sol boşluk ayarlamalarını yapmak mümkündür.

27 Paragraf Biçimlendirme Girinti Oluşturma Girinti ayarı yapılmamış paragraf Sağa 1 kademe girinti ayarı yapılan paragraf

28 Paragraf Biçimlendirme Paragraf Aralığı Paragraflardan önce ve sonra eklenen boşluk miktarını bu seçenek ile özelleştirebiliriz. Bu seçeneği Giriş Sekmesinde bulunan Paragraf bölümündeki ikonuna basarak açabiliriz.

29 Paragraf Biçimlendirme Paragraf Aralığı Aşağıdaki örnekte iki paragraf arasındaki boşluğun 42 nk olarak ayarlandığını görebiliriz. 42 nk boşluk

30 Paragraf Biçimlendirme Satır Aralığı Oluşturma Metin satırları arasındaki boşluğu ayarlama görevini yapar. Satır aralığı değerlerini ayarlamak için Metinimizi seçtikten sonra Giriş sekmesinden satır aralığı oluşturma aracına tıklarız.

31 Paragraf Biçimlendirme Satır Aralığı Oluşturma Aşağıda satır aralığı 2 olarak ayarlanmış örneği görmekteyiz. Satır aralığı 0 Satır aralığı 2

32 Paragraf Biçimlendirme Satır ve Sayfa Sonu Ayarları Yazdığımız metinde bazı özel durumlarda ne yapılması gerektiğini Paragraf Satır ve Sayfa Sonu penceresinden ayarlayabiliriz.

33 Paragraf Biçimlendirme Satır ve Sayfa Sonu Ayarları Örneğin paragrafın ilk satırı 3. sayfanın altında ve devamı bu sayfaya sığmadığı için 4. sayfanın başındadır. Ama biz paragrafı bir bütün olarak görmek istiyorsak..

34 Paragraf Biçimlendirme Satır ve Sayfa Sonu Ayarları Açılan pencereden sonraki ile birlikte tut seçeneğini işaretleyerek paragrafın bölünmesini önlemiş oluruz.

35 Paragraf Biçimlendirme Kenarlık ve Gölgelendirmeler Yazdığımız metinde belli kısımları veya sayfayı daha özel hâle getirmek, vurgu yapmak için Kenarlık ve Gölgelendirme kullanabiliriz.

36 Paragraf Biçimlendirme Kenarlık ve Gölgelendirmeler Paragraf ve sayfada kenarlık ve gölgelendirme uygulamak için paragraf seçilir ve Giriş sekmesinde bulunan Paragraf bölümündeki kenarlık ikonuna tıklanarak istenen uygulanır.

37 Paragraf Biçimlendirme Madde İşaretleri ve Numaralandırma

38 Paragraf Biçimlendirme Madde İşaretleri ve Numaralandırma Madde işaretlerini ve numaralandırmayı uygulamak için metnimiz seçilir ve Giriş sekmesinde bulunan Paragraf bölümünden ikonlarına tıklayarak açılan pencereden istediğimiz seçeneğe tıklayarak uygulayabiliriz.

39 Paragraf Biçimlendirme Çok Düzeyli Listeler Kitap, dergi veya yazılarımızda içiçe geçmiş alt madde başlıklarına çok sık rastlanır. Böyle durumlarda yardımcımız çok düzeyli listelerdir. Giriş sekmesinde çok düzeyli liste aracımıza ( ) tıkladığımızda karşımıza Çok Düzeyli Listeler penceresi çıkacaktır.

40 Paragraf Biçimlendirme Çok Düzeyli Listeler Kitap, dergi veya yazılarımızda içiçe geçmiş alt madde başlıklarına çok sık rastlanır. Böyle durumlarda yardımcımız çok düzeyli listelerdir. Giriş sekmesinde çok düzeyli liste aracımıza ( ) tıkladığımızda karşımıza Çok Düzeyli Listeler penceresi çıkacaktır. ÖRNEK

41 Dinlediğiniz İçin Teşekkürler Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ


"B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BİÇİMLENDİRME." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları