Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BASINÇ Hazırlayan : Metin ÇİÇEKLİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BASINÇ Hazırlayan : Metin ÇİÇEKLİ."— Sunum transkripti:

1 BASINÇ Hazırlayan : Metin ÇİÇEKLİ

2 KATILARIN BASINCI SIVILARIN BASINCI GAZLARIN BASINCI
İÇİNDEKİLER KATILARIN BASINCI SIVILARIN BASINCI GAZLARIN BASINCI

3 AMAÇLAR Katıların basıncını kavrayabilme
Sıvıların basıncını kavrayabilme Akışkanların basıncı ile ilgili yorum yapabilme Akışkan sıvılarda basınç ile akış hızı arasındaki ilişkiyi anlayabilme Gazların basıncını kavrayabilme Açıkhava basıncını kavrayabilme

4 KATILARDA BASINÇ Yeryüzünde bulunan bütün maddeler ağırlıklarından dolayı bulundukları zemin üzerine kuvvet uygular. Uygulanan bu kuvvetler cisimler üzerinde bir basınç oluşturur. Buna göre basınç, kuvvetin bir etkisidir. Birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvete basınç denir.

5 Bu bağıntıya göre, kuvvet sabit ise, basınç yüzey alanı ile ters orantılıdır. Eşit ağırlıktaki tavuğun bataklıkta ördekten daha fazla batmasının nedeni, tavuğun ayaklarının yüzey alanının ördeğinkine göre küçük, dolayısıyla basıncının ördeğinkine göre büyük olmasıdır. Ördeğin ayağı perdeli olduğu için yüzey alanı büyük, basıncı ise küçüktür. Sivri uçlu çivinin ucundaki basınç büyük olduğu için küt uçlu çiviye göre daha kolay çakılır.

6 DİKKAT! Katılar kendilerine uygulanan kuvveti aynı yönde ve aynı büyüklükte iletirler. Fakat basıncı aynen iletmezler. Şekildeki çivinin geniş yüzeyine F kuvveti uygulandığında bu kuvvet sivri uca da aynen iletilir. Dolayısıyla sivri ucun yüzey alanı küçük olduğundan basınç daha büyük olur. S1>>S2 olduğundan, P2>>P1 olur.

7 SIVILARIN BASINCI Durgun Sıvıların Basıncı
Sıvıların belli bir şekli yoktur. İçinde bulundukları kabın şeklini alırlar. Sıvıların katılardan temel farkı akışkan olmalarıdır. Bundan dolayı sıvılar bulundukları kabın taban ve yan yüzeylerine yani dokundukları her noktaya basınç uygularlar.

8 GAZLARIN BASINCI

9 Kaynaklar Daha fazla bilgi için:


"BASINÇ Hazırlayan : Metin ÇİÇEKLİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları