Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.fendosyasi.com BASINÇ Ali DAĞDEVİREN. www.fendosyasi.com SIVI BASINCI Sıvıların basıncı,sıvının derinliğine,yoğunluğuna ve o yerin çekim alanı şiddetine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.fendosyasi.com BASINÇ Ali DAĞDEVİREN. www.fendosyasi.com SIVI BASINCI Sıvıların basıncı,sıvının derinliğine,yoğunluğuna ve o yerin çekim alanı şiddetine."— Sunum transkripti:

1 www.fendosyasi.com BASINÇ Ali DAĞDEVİREN

2 www.fendosyasi.com SIVI BASINCI Sıvıların basıncı,sıvının derinliğine,yoğunluğuna ve o yerin çekim alanı şiddetine bağlı olarak değişir. Sıvılar,ağırlıklarından dolayı bulundukları kabın iç yüzeylerine basınç uygularlar. Sıvıların basıncı,sıvı miktarına ve kabın şekline bağlı değildir.

3 www.fendosyasi.com Sıvı basıncı; P=h.d.g h=derinlik,d=öz kütle g=yer çekim ivmesi Formülünden hesaplanır. Birimi; P=pascal veya baridir Pd>Pc>Pb>Pa

4 www.fendosyasi.com BASINÇ KUVVETİ Herhangi bir yüzeydeki basınç kuvveti,bu yüzeyin tüm noktalarına yapılan basınçların toplamına eşittir. F=h.d.s Formülünden hesaplanır. s=yüzey alanı,h=derinlik d=özkütle Basınç kuvveti etkidiği yüzeye daima diktir.

5 www.fendosyasi.com BİLEŞİK KAPLAR VE U BORULARI U borusu en basit bileşik kaptır. U borusunu,birbirine karışmayan sıvıların konumlarından yararlanarak,bu sıvıları ayırt etmek için ve öz kütlelerini bulmak için kullanırız. P1=P2 h1.d1=h2.d2 dir.

6 www.fendosyasi.com ATMOSFER BASINCI Canlıların içinde yaşadığı hava küre,ağırlığından dolayı hem yeryüzüne hem de kendi içinde bulunan cisimlerin yüzeylerine kuvvet uygular.Bu kuvvetin yüzeye etkisine açık hava veya atmosfer basıncı denir. Atmosfer,içindeki bütün cisimlere itme uygular.

7 www.fendosyasi.com SIVIYA BASINÇ UYGULA HER TARAFA İLETSİN PASCAL PRENSİBİ Kapalı kaptaki sıvıların bir noktasına uygulanan basınç sıvı tarafından her noktaya aynen iletilir. Pascal prensibinden yararlanılarak su cenderesi yapılır

8 www.fendosyasi.com SU CENDERESİ Sıvıların sıkışmazlığı ve basıncı iletmelerinden yararlanılarak yapılan araçlardır. Su cenderelerinde,az kuvvet uygulayarak büyük kuvvetler elde edilir. http://www.fen dosyasi.com


"Www.fendosyasi.com BASINÇ Ali DAĞDEVİREN. www.fendosyasi.com SIVI BASINCI Sıvıların basıncı,sıvının derinliğine,yoğunluğuna ve o yerin çekim alanı şiddetine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları