Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SIVILARIN BASINCI. Dalgıçlar denizde neden fazla derine inemezler?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SIVILARIN BASINCI. Dalgıçlar denizde neden fazla derine inemezler?"— Sunum transkripti:

1 SIVILARIN BASINCI

2 Dalgıçlar denizde neden fazla derine inemezler?

3 SIVI BASINCI NELERE BAĞLIDIR? Denizlerde, fazla derinlere dalan dalgıçların vurgun yemesinin nedeni sıvı basıncıdır

4 Şekilde verilen huninin ağzı hava kaçırmayacak şekilde balonla bağlanmış, plastik şeffaf boru U borusu şekline getirilmiştir. Huniyi yavaş yavaş suya batırdığımızda, huni P noktasında iken sıvının yüksekliği şekildeki gibidir Huni R noktasına kadar batırılırsa sıvının yüksekliğinin nasıl değişmesini bekleriz?

5 Huni R noktasına kadar batırılırsa, U borusundaki su seviyesinin yükseldiğini görürüz. Sıvı içerisindeki bir cisim üzerinde, onun yukarısında kalan sıvı sütunun ağırlığından dolayı bir basınç oluşur.

6 Leğenin içinde su yerine etil alkol olsaydı borudaki suyun seviyesinde değişme olur muydu? Neden?

7 U borusundaki su seviyesinin farklı miktarlarda yükselmesi, yoğunlukları farklı sıvılar farklı basınç oluşturur. Sıvı basıncının büyüklüğü nelere bağlıdır? Derinlik (h) Özkütle (yoğunluk) (d)

8 SIVI BASINCI KABIN ŞEKLİNE, KABIN GENİŞLİĞİNE BAĞLI MIDIR? Bir kaptaki sıvı basıncı kabın genişliğine bağlı değildir Sıvı basıncı, kabın şekline ve sıvı miktarına bağlı değildir

9 BASINÇ DERİNLİK ARASINDAKİ İLİŞKİ NASILDIR?

10 o Sıvı basıncı ile sıvı derinliği grafiğini aşağıda verilen boş grafiğe çiziniz.

11 Derinlik arttıkça sıvı basıncı ve suyun fışkırma miktarı (ulaştığı mesafe) artar

12 SIVILARIN BASINCI HER YÖNE İLETİLİR Mİ? İçine su doldurulmuş bir balona şekildeki gibi elimizle tutup bir tarafından bastırdığımızda ne olur?

13 Sıvılar üzerlerine uygulanan basıncı her doğrultuda ve eşit büyüklükte iletir Suyun bu özelliğini Pascal bulduğu için buna Pascal prensibi denir

14 Su cendereleri Yük silindiri ile otomobillerin taşınması Sıvıların Basıncı İletmesinde Gündelik Hayatta Nerelerde Kullanırız?

15 SIVILAR SIKIŞTIRILABİLİR Mİ? A şırıngası suyla doldurulmuş ve ucuna kauçuk boru geçirilerek B şırıngasına bağlanmıştır. A şırıngasının pistonunu itersek, şırınganın içindeki suyun hareketi nasıl olur?


"SIVILARIN BASINCI. Dalgıçlar denizde neden fazla derine inemezler?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları