Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan:Burcu Bayraktar

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan:Burcu Bayraktar"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan:Burcu Bayraktar
BREMEN MIZIKACILARI Hazırlayan:Burcu Bayraktar

2 Ders akışı Masal türü hakkında kısa bir bilgi verilmesi
Örnek masalın okunması ve yorumlanması Kahramanlarla ilgili beyin fırtınası Mesaj hakkında bir sonuca varılması

3 MASAL Yaratıcısı bilinmeyen ve ağızdan ağıza sürüp gelen, olağanüstü, olaylarla örülü anlatı türü. Masallar, olağanüstü olabildikleri gibi gerçek kişilere, gerçek olaylara dayandıkları izlenimini veren masallar da vardır.

4 Masal Çeşitleri Hayvan masalları;
Asıl masallar, olağanüstü masallar, gerçekçi masallar; Güldürücü öyküler, nükteli fıkralar, yalanlamalar; Zincirlemeli masallar.

5 Sevimli Kahramanlarımız
Yaşlı,bitkin eşeğimiz Artık sahibine avda yardımcı olamayacak kadar yaşlı köpeğimiz Kesilmek korkusuyla sahibinden kaçan horoz Farelerin bile korkmadığı kocamış bir kedi

6 Bremen Mızıkacıları Bir zamanlar yaşlı ve yorgun bir eşek varmış. Sahibinin onu artık daha fazla beslemek istemediği ortaya çıkmış. ” En iyisi buralardan gitmek ” diye düşünmüş eşek. “Bremen’de şarkıcılık yaparım. Bazıları anırmamı pek bir beğenirdi zaten.”

7 . Bir sabah erkenden yola çıkmış. Bir süre yürüdükten sonra iki büklüm bir köpekle karşılaşmış. “Artık sahibime avda yardımcı olamayacak kadar yaşlandım,” demiş eşeğe. ” Sahibimde artık beni beslemiyor.” Eşek gülmüş. Benimle Bremen’e gelsene şarkıcı oluruz,demiş

8 Yola koyulmuşlar.Çok geçmeden bir damın üzerinde üzgün oturan bir kedi görmüşler. ” Çok yaşlandım, fareler bile dalga geçiyorlar, ” demiş kedi. “Sen de bizimle gel” demiş eşek. “Sesin hala güçlü çıkıyor, şarkı söyleriz Bremen’de.”

9 Bir çiftlik evinin yakınlarından geçerken kendi seslerinden yüksek bir sesle irkilmişler. ” Kuk-ku-ri-kuuuuuuuuu!…Sonum geldi!” diyormuş iri bir horoz. Sonra eşek, köpek ve kediye yana yakıla anlatmış:

10 Bu akşam sahibimin konukları gelecek
Bu akşam sahibimin konukları gelecek. Öyle hissediyorum ki beni pişirip yiyecekler.” Eşek” Endişelenme, seninki gibi bir ses bize çok şey katar. Haydi gel şarkıcı olalım,” demiş.

11 Akşam olduğunda hepsi çok yorulmuş
Akşam olduğunda hepsi çok yorulmuş. Bir şeyler yemek ve uyumak istiyorlarmış.İlerde penceresinden ışık süzülen bir kulübe görmüşler. görüyorum, nefis bir sofranın başındalar,” Horoz uçup pencereden içeri bakmış. “Dört soyguncu demiş.

12 Hepsi bir ağızdan bağırdılar.

13 İmdaaaaaat. Bu bir hayalet. ” demiş soygunculardan birisi
İmdaaaaaat! Bu bir hayalet!” demiş soygunculardan birisi. ” “Bence bir canavar!” demiş ötekisi. ” Bence cadılar bastı! ” demiş öteki. ” Annemi istiyorum,” demiş sonuncusu. Bir kaç dakika sonra dört şarkıcımız soygunculardan kalan sofradaymışlar

14 Geceleyin onlar uyurken soyguncular geri gelmişler
Geceleyin onlar uyurken soyguncular geri gelmişler. Ama hayvanlar hazırlıklıymış. Soyguncular içeri girer girmez, eşek “Şimdi” demiş ve saldırıya geçmişler .

15 Soyguncular bir daha hiç dönmemecesine kaçmışlar oradan
Soyguncular bir daha hiç dönmemecesine kaçmışlar oradan. Şarkıcılarımız da bu sevimli küçük kulübeye yerleşmişler

16 Bremen’e gitmeyi de bir süre ertelemişler, ama her gün şarkı söylemeyi unutmuyorlarmış.Eğer bir gün onları dinleme şansınız olursa, Bremen sakinlerinin ne büyük bir tehlike atlattıklarını anlamanız güç olmaz .

17 DEĞERLENDİRME SORULARI
Kahramanlarımızın ortak özellikleri nedir? a.Çok yaramaz olmaları b. İş göremeyecek kadar yaşlı olmaları c.Güzel sesli olmaları d.Mutsuz olmaları

18 Kahramanlarımızın amacı neydi?
a.Sahiplerine kendilerini sevdirmek b.Bremen'de şarkı söylemek c.İnsanlara yardım etmek d.Çevredekilere hoş görünmek

19 Kahramanlarımız pencereye ulaşmak için üst üste çıkmışlardır
Kahramanlarımız pencereye ulaşmak için üst üste çıkmışlardır.Burada bizlere verilmek istenen mesaj nedir? Birlikten kuvvet doğar.

20 Kahramanlarımızın pencereden içeri bağırmalarının sebebi neydi?
a. Ev halkını korkutmak b.Kendilerini tanıtmak c.Yardım istemek d.Soyguncuları korkutmak

21 Okuduğunuz masal hangi tür masala örnek gösterilebilir?
a.Hayvan masalları b.Nükteli masallar c.Gerçek masallar d.Zincirlemeli fıkralar

22 Teşekkür ederim


"Hazırlayan:Burcu Bayraktar" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları