Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENCİM VE DİYABET ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞININ(DİYABET)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENCİM VE DİYABET ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞININ(DİYABET)"— Sunum transkripti:

1 YEŞİLPINAR MİRİOĞLU ÇOK PROGRAMLI LİSESİ DÜNYA DİYABET GÜNÜ 14 KASIM 2011

2 ÖĞRENCİM VE DİYABET ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞININ(DİYABET)
BELİRTİLERİ NELERDİR?

3 ŞEKER HASTALIĞININ EN SIK GÖRÜLEN BELİRTİLERİ SIK SIK VE BOL MİKTARDA İDRAR YAPMA, ÇOK SU İÇME, İŞTAH ARTMASINA RAĞMEN KİLO KAYBIDIR.

4 AİLENİN GÖZLEMLERİ: -ÇOK SU İÇME -SIK İDRARA ÇIKMA -GECE ALTINI ISLATMA -İŞTAH VE BESLENME NORMAL OLDUĞU HALDE KİLO KAYBI -HASTALIĞIN İLERLEYEN EVRELERİNDE KARIN AĞRISI VE HALSİZLİK

5 ÖĞRETMENİN GÖZLEMLERİ: -ÖĞRENCİNİN DERS SIRASINDA ÇOK SU TÜKETMESİ -DAHA SIK TUVALETE GİTMESİ -ÖĞRENCİNİN DAHA SIK DEVAMSIZLIK YAPMASI -HALSİZLİK, DURGUNLIK ÇABUK YORULMA, UYKUYA EĞİLİM

6 TEDAVİ GÖRMEYEN ÇOCUKLARDA BULANTI, KUSMA, KARIN AĞRISI, GÖZLERDE ÇÖKÜKLÜK, HIZLI VE DERİN NEFES ALMA, AĞIZDA ASETON KOKUSU DİYABET KOMASI BELİRTİLERİDİR.

7 ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLLERİ:. ÇOK SU İÇME
ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLLERİ: * ÇOK SU İÇME * SIK SIK VE ÇOK MİKTARDA İDRAR YAPMA

8 * KIZ ÇOCUKLARINDA GENİTAL BÖLGEDE KAŞINTI
* BAZEN HALSİZLİK, HAFİF ATEŞ KARIN AĞRISI GİBİ GENEL YAKINMALAR * GECE İDRAR YAPMAK İÇİN TUVALETE KALKMA YA DA ALTINA KAÇIRMA

9 ŞEKER HASTALIĞINA BAĞLI KOMA BELİRTİLERİ (Diyabet koması)
* BULANTI, KUSMA * KARIN AĞRISI * GÖZLERDE ÇÖKÜKLÜK * DERİN VE HIZLI NEFES ALMA ( SOLUNUM SIKINTISI) *AĞIZDA ASETON KOKUSU

10 ŞEKER HASTALIĞI NEDİR NASIL TEŞHİS EDİLİR?
ŞEKER HASTALIĞI VÜCUDUMUZDAKİ ŞEKERİ KONTROL EDEN İNSÜLİN HORMONUNUN EKSİKLİĞİ YA DA YETERSİZLİĞİ SONUCUNDA ORTAYA ÇIKAN BİR HASTALIKTIR.

11 İNSÜLİN PANKREASTAKİ BETA HÜCRELERİNDEN
SALGILANAN BİR HORMONDUR. GÖREVİ GLİKOZUN (KAN ŞEKERİ) HÜCRELERE GİRMESİNİ SAĞLAMAKTIR. BU SAYEDE ŞEKER YANARAK ENERJİYE DÖNÜŞÜR. PANKREAS MİDENİN ALTINDA BULUNAN BİR ORGANDIR. YEDİĞİMİZ BESİNLERİN SİNDİRİMİNDE VE KULLANIMINDA ÖNEMLİ GÖREVLER GERÇEKLEŞTİRİR.

12 PANKREAS ÖNEMLİ HORMONLAR ÜRETİR. BU HORMONLAR İNSÜLÜN VE GLUKAGON’DUR. İNSÜLİN KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR. GLUKAGON İSE KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTİR. DİYABETLİ HASTALARDA İNSÜLİN- GLUKAGON DENGESİ BOZULMUŞTUR

13 İNSÜLİN YETERSİZLİĞİ YA DA YOKLUĞUNDA GLİKOZ HÜCRELERE GİREMEZ, KANDA KALIR. BU DURUMDA KAN ŞEKERİ NORMAL DEĞERİN ÜZERİNE ÇIKAR.(ŞEKER HASTALIĞI)

14 ŞEKER HASTALIĞI ÇEŞİTLİ TİPLERE AYRILIR: TİP 1 DİYABET: İNSÜLİN ÜRETİMİ TAMAMEN DURMUŞTUR. VÜCUT İNSÜLİN ÜRETEMEMEKTEDİR. GENELLİKLE ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLÜR.

15 TİP 2 DİYABET: İNSÜLİN ÜRETİMİ AZALMIŞTIR, İNSÜLİN
GÖREVİNİ YAPAMAMAKTADIR. YETİŞKİN DİYABETİ OLARAK BİLİNMESİNE RAĞMEN SON YILLARDA GENÇLERDE VE ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLMEYE BAŞLANMIŞTIR. BU HASTALIĞIN EN ÖNEMLİ ETKENİ ŞİŞMANLIKTIR.

16 ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
ŞEKER HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE İNSÜLİN BESLENME PLANI VE EGZERSİZ YER ALMAKTADIR.

17 İNSÜLİN ENJEKSİYONU:. PANKREASIN ÜRETEMEDİĞİ İNSÜLİN
**İNSÜLİN ENJEKSİYONU: PANKREASIN ÜRETEMEDİĞİ İNSÜLİN DERİCALTINA ENJEKTE EDİLEREK VÜCUDUN İNSÜLİN İHTİYACI KARŞILANIR. BÖYLECE NORMALE YAKIN BİR YAŞAM SÜRDÜRÜLÜR. İNSÜLİN ENJEKSİYONU GENELLİKLE GÜNDE 4 KERE YAPILIR.

18 GÜNLÜK BESLENME 3 ANA VE 3 ARA ÖĞÜN ŞEKLİNDE DÜZENLENİR. TÜKETİLEN
BESİNLER DE ÖNEMLİDİR. BESLENME PLANINA UYULMAMAMSI DURUMUNDA ŞEKER DÜŞMESİ YA DA YÜKSELMESİ GÖRÜLEBİLİR.

19 ÇEŞİTLİ EGZERSİZLERİN YAPILMASI TEDAVİ DESTEKLER. ANCAK EGZERSİZ
YAPILABİLMESİ İÇİN KAN ŞEKERİNİN NORMAL OLMASI GEREKİR. KAN ŞEKERİ YÜKSEK YA DA DÜŞÜKSE EGZERSİZ YAPILMAMALIDIR. OKULDA EGZERSİZLERE KATILAN ÇOCUK ARKADAŞALARINDAN AYRILMADIĞI İÇİN KENDİNİ İYİ HİSSEDER.

20 ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞININ
NEDENLERİ NELERDİR? ŞEKER HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR Mİ? DİYABETİN NEDENİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HÜCRELERİNİN İNSÜLİN ÜRETEN HÜCRELERİ YOK ETMESİDİR. BUNUN NEDENİ BİLİNMEMEKTEDİR. NORMALDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VÜCUDA GİREN MİKROPLARI YOK EDER.

21 TİP 1 DİYABETİ TEDAVİ EDECEK HERHANGİ
BİR METOD HENÜZ BULUNMAMIŞTIR. TİP 2 DİYABETİN ÖNLENMESİNDE HASTALIĞIN EN ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN OLAN ŞİŞMANLIK HAKKINDA İNSANLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ OLDUKÇA ÖNEMLİDİR.


"ÖĞRENCİM VE DİYABET ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞININ(DİYABET)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları