Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 P A R Ç A D A A N L A M TÜRKÇE / Parçada Anlam Ana Düşünce Yardımcı Düşünce.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 P A R Ç A D A A N L A M TÜRKÇE / Parçada Anlam Ana Düşünce Yardımcı Düşünce."— Sunum transkripti:

1 1 P A R Ç A D A A N L A M TÜRKÇE / Parçada Anlam Ana Düşünce Yardımcı Düşünce

2 2 Yazarın okuyucuya iletmek istediği temel düşünceye denir. Ana düşünce yazarın yazıyı yazmaktaki amacı olarak da tanımlanabilir. Ana Düşünce TÜRKÇE / Parçada Anlam

3 3 Ana düşünceyi belirlemek için: “Bu parçada yazarın asıl anlatmak istediği nedir?” “Bu parçada hangi düşünce verilmek isteniyor?” “Parçada asıl vurgulanmak istenen nedir?” gibi sorulara cevap aranmalıdır. TÜRKÇE / Parçada Anlam

4 4 Kısa ve özlü bir cümledir. Kesin, açık ve anlaşılır bir yargı bildirir. Konu ve içerikle kesinlikle bir bağlantısı vardır. Ana Düşünce Cümlesinin Belirgin Özellikleri TÜRKÇE / Parçada Anlam

5 5 Paragrafta ana düşünce cümlesi başta, ortada, sonda yer alabileceği gibi paragrafın bütününe de sindirilmiş olabilir. Ana Düşünce Cümlesinin Yeri TÜRKÇE / Parçada Anlam

6 6 Ö r n e k Okuma, insanoğlunun yaşam boyu sürdürdüğü yararlı bir uğraştır. İnsan okumakla kişilik kazanır; geçmiş uygarlıkları ve kültürleri tanır, onların deneyimlerinden yararlanarak yaşamını düzenler. İnsanın duygu ve düşünceleri; okuyarak gelişir, zenginleşir. Böylece güçlü bir yorumlama yetisi kazanır.

7 7 TÜRKÇE / Parçada Anlam Örnek Okuma, insanoğlunun yaşam boyu sürdürdüğü yararlı bir uğraştır. İnsan okumakla kişilik kazanır; geçmiş uygarlıkları ve kültürleri tanır, onların deneyimlerinden yararlanarak yaşamını düzenler. İnsanın duygu ve düşünceleri; okuyarak gelişir, zenginleşir. Böylece güçlü bir yorumlama yetisi kazanır.

8 8 TÜRKÇE / Parçada Anlam Örnek Okuma, insanoğlunun yaşam boyu sürdürdüğü yararlı bir uğraştır. Ana düşünce

9 9 TÜRKÇE / Parçada Anlam Ö r n e k Yazma, yazarak öğrenilen bir sanattır. Deneye deneye öğrenilebilecek bir beceri, bir alışkanlık işidir. Kötü yazdığınız için üzülmeyin. Dünyadaki her şey gibi yetenek de çalışmayla gelişir. Olabildiğince çok yazın. Kötü de olsa yazın. Yaza yaza daha iyiye varacaksınız.

10 10 TÜRKÇE / Parçada Anlam Örnek Yazma, yazarak öğrenilen bir sanattır. Deneye deneye öğrenilebilecek bir beceri, bir alışkanlık işidir. Kötü yazdığınız için üzülmeyin. Dünyada her şey gibi yetenek de çalışmayla gelişir. Olabildiğince çok yazın. Kötü de olsa yazın. Yaza yaza daha iyiye varacaksınız.

11 11 TÜRKÇE / Parçada Anlam Örnek Yaza yaza daha iyiye varacaksınız. Ana Düşünce (Yazma becerinizi geliştirmek için daha çok yazmalısınız.)

12 12 TÜRKÇE / Parçada Anlam Ö r n e k Ben, herkesin alışkın olmadığı, farklı bir evde büyüdüm. Babam ve ağabeyim resimle ilgileniyorlardı. Dayım da odasında sürekli bir şeyler yazardı. Yani evin içinde kitap, resim, dergi hep vardı. İnsan, böyle bir havayı soluyunca sanata kendiliğinden ilgi duyuyor.

13 13 TÜRKÇE / Parçada Anlam Örnek Ben, herkesin alışkın olmadığı, farklı bir evde büyüdüm. Babam ve ağabeyim resimle ilgileniyorlardı. Dayım da odasında sürekli bir şeyler yazardı. Yani evin içinde kitap, resim, dergi hep vardı. İnsan, böyle bir havayı soluyunca kendiliğinden sanata ilgi duyuyor.

14 14 TÜRKÇE / Parçada Anlam Örnek Ana Düşünce İnsanın yetişmesinde yakın çevre önemli bir etkendir.

15 15 Ana düşünceyi çeşitli yönlerden destekleyen düşüncelere yardımcı düşünce denir. Yardımcı Düşünceler TÜRKÇE / Parçada Anlam

16 16 Yardımcı düşünce bir paragrafın genellikle gelişme bölümünde yer alır. Yardımcı Düşünce Cümlesinin Yeri TÜRKÇE / Parçada Anlam

17 17 Bir yazıda ana düşünce bir tanedir. Yardımcı düşünce ise birden fazla olabilir. TÜRKÇE / Parçada Anlam

18 18 TÜRKÇE / Parçada Anlam Ö r n e k Yazma, yazarak öğrenilen bir sanattır. Deneye deneye öğrenilebilecek bir beceri, bir alışkanlık işidir. Kötü yazdığınız için üzülmeyin. Dünyadaki her şey gibi yetenek de çalışmayla gelişir. Olabildiğince çok yazın. Kötü de olsa yazın. Yaza yaza daha iyiye varacaksınız.

19 19 TÜRKÇE / Parçada Anlam Örnek Yazma, yazarak öğrenilen bir sanattır. Deneye deneye öğrenilebilecek bir beceri, bir alışkanlık işidir. Kötü yazdığınız için üzülmeyin. Dünyadaki her şey gibi yetenek de çalışmayla gelişir. Olabildiğince çok yazın. Kötü de olsa yazın. Yaza yaza daha iyiye varacaksınız. Yazma deneye deneye öğrenilebilecek bir beceri, bir alışkanlık işidir. Dünyadaki her şey gibi yetenek de çalışmayla gelişir. Yazma, yazarak öğrenilen bir sanattır.

20 20 P A R Ç A D A A N L A M TÜRKÇE / Parçada Anlam Ana Düşünce Yardımcı Düşünce


"1 P A R Ç A D A A N L A M TÜRKÇE / Parçada Anlam Ana Düşünce Yardımcı Düşünce." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları