Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 (BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ) Yasemin OLGUN Biyoloji Öğretmeni Konuanlatim.net.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 (BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ) Yasemin OLGUN Biyoloji Öğretmeni Konuanlatim.net."— Sunum transkripti:

1 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 (BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ) Yasemin OLGUN Biyoloji Öğretmeni Konuanlatim.net

2 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001

3 BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ 1.Bebeklik Dönemi ( 0 -12 Ay) 2.Çocukluk dönemi ( 1 - 6 Yaş) 3.Okul Çağı Dönemi (6 - 11 Yaş) 4.Ergenlik Dönemi (12- 21 Yaş) 5.Yetişkinlik Dönemi ( 2- 65 Yaş) 6.Yaşlılık Dönemi (65-.....)

4 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 Ergenlik Dönemi (12- 21 Yaş) (12- 21 Yaş) Bir kız için ergenlik, çocukluktan çıkıp genç kızlığa adım atma dönemidir. Ergenliği, zamanı biraz farklı olsa da herkes yaşar. Ergenlik büyümenin doğal bir parçasıdır. Ergenlik, fiziksel değişimlerin yanı sıra, düşünsel ve duygusal değişimleri de beraberinde getirir.

5 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 DEĞİŞEN VÜCUDUNUZ Ergenlik, beyninizin hemen altındaki HİPOFİZ bezinin yumurtalıklarınızdaki ÖSTROJEN hormonunu salgılatmasıyla başlar. ÖSTROJEN hormonu pek çok değişimin nedenidir.

6 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 VÜCUDUMUZDAKİ ÜREME SİSTEMİ

7 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 DİŞİ ÜREME SİSTEMİ 1) Ovarium = Ovaryum (Yumurtalık) Pelvik boşluğunun her iki tarafında 2.5 cm. kadar boyunda, fasulye şeklinde bir bezdir. Ovaryumlar, yumurtanın meydana geldiği yerdir. 2) Fallopian Borusu = Oviduct (Döllenme Borusu) Yumurtalıktan döl yatağına kadar uzanır. Yumurtanın geçmesi için oluşmuş bir kanaldır. 3) Uterus (Rahim = Döl Yatağı) İnsanda rektum ve idrar kesesinin arasında Armut şeklinde 9 cm. kadar uzunluğunda Bir organdır. Normal olarak rahim içi boşluğu Kapalıdır. Fakat gebelik sırasında genişler. 4) Cervix = Serviks (Dölyatağı ağzı veya rahim açıklığı) Döl yatağının vajinaya açıldığı deliktir.

8 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 DİŞİ ÜREME SİSTEMİ 5) Vagina = Vajina (Çiftleşme Borusu) Normal uzunluğu 8-10 cm. kadardır. Bazı ırklarda Özellikle Araplarda 16 cm.’e kadar çıkabilmektedir. 6) Cilitoris = Kilitoris (Bızır) Penis başına homolog olan bir organdır. Görevi; üzerinde taşıdığı sinir uçlarının uyarılması ile çiftleşmeden elde edilen zevkin alıcısı ve taşıyıcısı durumundadır. 7) Eşey Deliği ve Dudaklar İki dudaktan meydana gelmiştir. Dıştaki dudağa, Labia Majore denir. Büyük dudak, testislerin derisine homologdur. Büyük dudağın altında Labia Minora denilen küçük dudak yer alır. Eşey deliği, sidik ve yavrunun çıktığı deliktir.

9 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 8) Hymen = Hiymen (Kızlık Zarı) DİŞİ ÜREME SİSTEMİ Vajinanın alt kısmından meydana gelmiştir. İçinde kan damarcıkları vardır. Zedelenince 3-4 gram kadar kan sızar.

10 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 ADET GÖRME Ergenlik çağında, bir genç kızın bünyesinde meydana gelen en büyük değişiklik “ADET KANAMASI”nın başlamasıdır.

11 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 “Bir kere adet olduktan sonra sivilcelerim çıkmaya başladı. Sonra birazcık göğüslerim çıktı. Daha olgun davranmaya başladım. Çevremle ilişkilerim daha rahatladı.” Sinem

12 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 ADET DÖNEMİ, ADET NEDİR? Kramplar. Bazı kızlar, adet kanamaları sırasıdna rahatsızlık duyarlar. Buna, “menstrual kramp-adet sancısı” denir. En yaygın olan şekli, karnın alt kısmındaki kramplardır. Ağrı bazen sürekli bir sancı bazen de bir ağırlık duygusu şeklinde olabilir. Adet döneminde, prostaglandin salgılanır. Bu kimyasal maddeler, uterusun kasılmasına ve kramplara neden olur. Ayrıca döl yatağının iç tabakasının adette dışarı atılmasını kolaylaştırır.

13 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 Kramplara (adet sancılarına) karşı neler yapabilirsiniz? karşı neler yapabilirsiniz? ADET DÖNEMİ, ADET NEDİR? -Egzersiz -Ilık duş -Ayaklara sıcak su torbası -Normal gündelik etkinliklere devam

14 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 Ruhsal durumdaki değişiklikler ADET DÖNEMİ, ADET NEDİR? Ergenlik çağını yaşayan gençlerin çoğu bu dönemde karmakarışık duygular içine düştüklerini, bir an mutluyken Biraz sonra hüzünlendiklerini fark etmişlerdir. Bu durum, fiziksel değişimleri yapan hormonların aynı Zamanda duygularınızı da etkilenmesinden ileri gelir. Ruhsal durumunuzda bu tür değişmeler olursa sakın Kaygılanmayın. Belli bir süre sonra vücudunuz doğal olarak sakinleşir Ve rahatlarsınız.

15 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 ADET DÖNEMİ Adet Dönemi Süresince Gereksinimlerinize Uygun Koruyucuların Seçimi ve Kullanılması EVETHAYIR -Hijyenik Ped -Bez -Pamuk

16 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 BESLENME Doğru beslenme, dört temel besin grubundan (karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin) çeşitli yiyeceklerin seçilmesi; özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum açısından zengin yiyeceklerin alınması demektir.

17 ERKEKTE ÜREME SİTEMİ Kızların bedenindeki değişimler, ÖSTROJEN hormonunun etkisiyle gerçekleşir. Erkek çocukların bedenindeki değişimler ise TESTOSTERON hormonun etkisiyle ortaya çıkar.

18 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 ERKEKTE ÜREME SİTEMİ 1)Testis Spermaları meydana getiren bezdir. 2) Scrotum (Testis torbası) İdrar kesesinden penise uzanır. Eşeysel sıvının penise taşınmasını sağlar. 3) Uretra 4) Penis Erkeklerde, silindir şeklinde 13-17 cm. uzunluğunda bir organdır. 5) Prostat Bezi Tohum sıvısının büyük bir kısmını salgılar. Çiftleşme sırasında prostatın kaslı yapısı, idrar kesesinden gelen kanalı kapatarak spermaların idrarla karışmasını önler.

19 Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001


"Yasemin OLGUN – Biyoloji Öğretmeni / Ocak 2001 (BÜYÜME VE GELİŞME DÖNEMLERİ) Yasemin OLGUN Biyoloji Öğretmeni Konuanlatim.net." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları