Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kayalık bir yerde ya da boş bir binada bağırdığımızı düşünelim. Bir müddet sonra kendi sesimizi duyarız. Bunun nedeni aynı yere atılan topun yüzeye.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kayalık bir yerde ya da boş bir binada bağırdığımızı düşünelim. Bir müddet sonra kendi sesimizi duyarız. Bunun nedeni aynı yere atılan topun yüzeye."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6 Kayalık bir yerde ya da boş bir binada bağırdığımızı düşünelim. Bir müddet sonra kendi sesimizi duyarız. Bunun nedeni aynı yere atılan topun yüzeye çarpıp geri dönmesi gibi ses dalgalarının da yüzeye çarpıp geri dönmesidir. Ses dalgalarının bir yüzeye çarparak geri dönmesine yankı denir.

7 Yankı sesini ana sesten ayırmak için cisim ile ses kaynağı arasında en az 17 metre mesafe olması lazımdır.

8

9

10 SES BİR ENGELLE KARŞILAŞTIĞINDA BİR KISMIYANSIR BİR KISMI İLETİLİR BİR KISMIDA EMİLİR. SESİN KARŞILAŞTIĞI MADDE TARAFINDAN EMİLMESİNE SOĞURULAŞMA DENİR.

11 BAZI MADDELER SESİ DAHA ÇOK SOĞURUR. BU MADDELER; SES KAYIT ODASI GİBİ SES KARIŞIKLIĞININ ENGELLENMESİNİ İSTENEN YERLERDE SES YALITIM MALZEMESİ OLARAK KULLANILIR.

12 KIŞIN YERLERİ KAPLAYAN KARDA SES YALITIM MALZEMESİ GİBİ SOKAĞIN GÜRÜLTÜSÜNÜ SOĞURUR.

13 SES YALITIMINDA KULLANILAN MALZEMELER ENGELLENMEK İSTENEN SESİN MİKTARINA GÖRE DEĞİŞİR.

14

15

16 Niçin? Ses bazı ortamlarda çok gürültülü olur. Bunu önlemek için yalıtıma ihtiyaç duyarız.Sesi az geçiren yani fazla soğurulan maddeler yalıtım için kullanılır.

17

18 Günlük Hayatta?

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31


"Kayalık bir yerde ya da boş bir binada bağırdığımızı düşünelim. Bir müddet sonra kendi sesimizi duyarız. Bunun nedeni aynı yere atılan topun yüzeye." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları