Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CA : Certification Authority (Sertifika Makamı) TSA : Timestamping Authority (Zaman damgalama makamı) PKI : Public Key Infrastructure (Açık Anahtar Altyapısı)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CA : Certification Authority (Sertifika Makamı) TSA : Timestamping Authority (Zaman damgalama makamı) PKI : Public Key Infrastructure (Açık Anahtar Altyapısı)"— Sunum transkripti:

1

2 CA : Certification Authority (Sertifika Makamı) TSA : Timestamping Authority (Zaman damgalama makamı) PKI : Public Key Infrastructure (Açık Anahtar Altyapısı) SP : Service Provider (Hizmet Sağlayıcı)

3 Kökeni asırlar öncesine dayanan bir yaklaşımdır. Eski zamanlarda “Anagram” lar yardımı ile kullanılmıştır. Dijital bir belgenin belirli bir zamanda var olduğunu kanıtlamak amacı ile güvenilir üçüncü parti(TSA,SP) kuruluşlar aracılığı ile sağlanan ve belgenin bir bütün olarak korunmasını sağlayan sistemdir.

4 Şirket içiŞirket dışı Verinin özeti alınır Veri Özet iletilir Zaman Damgası Özet Özet veri ve zaman damgası birleştirilir Veri CA’ya ait özel anahtar ile imzalanır Oluşturulan imzalı paket geri iletilir ve orjinal veri ile birlikte saklanır

5 Verinin özeti alınır Veri Özet CA’ya ait açık anahtar ile paket açılır Zaman Damgası Sertifika Hesaplanan özet değeri şifresi çözülmüş imza değerine eşitse, doküman ve zaman damgası değişmemiş, bu bilgi güvenilir 3. parti tarfından onaylanmıştır. Tersi durumda doküman ya da zaman damgası üzerinde değişiklik olmuştur Paket Açık anahtar

6 Herhangi bir dokümanın ve dokümanın fikri mülkiyet hakkının yasal olarak kanıtlanması için yasal belge olarak, Bir doküman üzerinde herhangi bir üçüncü sahış tarafından tahrifat yapılmadığından dokümanı incelemeden emin olabilmek için kullanılabilir.

7


"CA : Certification Authority (Sertifika Makamı) TSA : Timestamping Authority (Zaman damgalama makamı) PKI : Public Key Infrastructure (Açık Anahtar Altyapısı)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları