Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Programların herhangi bir yerinde kullanılmak için belirli bir işi yerine getirmek amacıyla tasarlanmış alt programlara metot denilir. Metotlar belirli.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Programların herhangi bir yerinde kullanılmak için belirli bir işi yerine getirmek amacıyla tasarlanmış alt programlara metot denilir. Metotlar belirli."— Sunum transkripti:

1

2 Programların herhangi bir yerinde kullanılmak için belirli bir işi yerine getirmek amacıyla tasarlanmış alt programlara metot denilir. Metotlar belirli bir işi yapması için geliştirilirler. Bir sefere mahsus yazılan bu kod parçaları programın akışı içerisinde defalarca çağrılarak kullanılabilirler

3 Metotların amacı; programın yapısal olmasını sağlamak ve birbiriyle ilgili komutları veya programın bir bölümünü istenen isim altında toplamaktır. Bu şekilde programın okunması kolaylaşmakta ve yapısal bir görünüm kazanmaktadır

4 Bir metot, bir veya daha fazla ifade içerebilir. İyi yazılmış bir programda, her metot yalnızca tek bir görev yürütür. Metotlar tek başına çalışabilen yapılar değillerdir. Ancak ana program içerisinden çağrılarak çalıştırılırlar.

5 Her metodun bir ismi vardır ve program içerisinde metot çağrılırken bu isim kullanılır. Bir metodun iş yapabilmesi için kendi çağıran metottan aldığı bilgilere parametre, kendisini çağıran fonksiyona döndürdüğü değere de metot geri dönüş değeri (return value) denir.

6 erişim dönüş-tipi isim(parametre-listesi) { // metodun gövdesi; }

7 Metotların yapısal olarak bir takım özellikleri vardır. Bunlar; Erişim seviyeleri Geriye değer döndürmesi Aldığı parametreler

8 Public = public seviyesindeki bir metoda aynı sınıf içerisinden veya dışarıdaki sınıflardan erişmek ve değer almak mümkündür. Private = public seviyesinin tam tersi sınıf üyelerinin hiç biri bu seviyedeki bir metoda ulasamaz. Orn. İsciler adındaki bir sınıf içerisinde maaş adında bir private bir metot tanımladınız bu metoda sınıf dışında erişmek mümkün değildir. Protected = Bu erişim seviyesi Public ve Private arasında orta seviye erişime sahip bir metottur.

9 Programın başlangıç metodu olan Main metodunu iki kez kullanılamaz. Metot isimleri nümerik karakter ile başlamaz. Metot ismi büyük ve küçük harfe duyarlıdır. Metot isimlerinde boşluk kullanılmaz. Void kullanıldığı zaman geriye değer döndürmez. Metotların parametre bilgisi varsa eksiksiz girilmelidir. Bir metot bloğu içinde başka bir metot tanımı yapılamaz. Değer döndürmede return anahtar sözcüğü kullanılır.

10 Geri dönüş değeri olmayan metotlar “void” olarak tanımlanır. “void” tanımlı bir fonksiyon için “return” kullanılamaz. Eğer giriş parametresi yoksa parantez içi boş bırakılır.

11 Aynı metodun birden fazla versiyonun olmasıdır. Mesela toplama islemini yapan birden fazla metodun olması. C# içerisinde birden fazla aynı metodu kullanmak için metot overloding (asırı yükleme) yapısı vardır.

12 Normal metod tanımlamadan belirlenen sayıda parametrelerle işlem yapılmaktadır. Bu kısıtlayıcı bir yöntemdir. Kullanıcının gönderdiği parametreler farklı olabilir. Yani kullanıcı belirsiz sayıda parametrelerle işlem yapmak isteyebilir. Bu durumlarda parantezin içerisinde params ifadesi kullanılır ve parantez icerisine tanımlanan değisken dizi değişken olarak tanımlanır.

13 Metodun parantezinde ref kullanıldığında parametrenin ilk değerinin tanımlandığı yerde mutlaka atanması gerekmektedir ve ref tanımlanan metoda gelen parametrenin bir değerinin olması gerekmektedir. Yani bir atama işleminin gercekleştirilmiş olması gerekmektedir. Metodun parantezinde out kullanıldığında parametrenin ilk değerinin olması gerekmez, Atam işlemi out tanımlanan metodun içerisinde yapılır. Metodun kullanıldığı yerde yapılmaz.

14


"Programların herhangi bir yerinde kullanılmak için belirli bir işi yerine getirmek amacıyla tasarlanmış alt programlara metot denilir. Metotlar belirli." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları